Data modyfikacji:

Uszkodzona matryca w telewizorze. Kiedy naprawa, a kiedy wymiana matrycy w telewizorze?

Matryca jest niewątpliwie ważnym elementem każdego telewizora. Dostępne są różnorodne modele typu LCD czy LED, a nawet te z dodatkowymi opcjami czy podświetleniem. Uszkodzona matryca w telewizorze to jedna z najczęstszych usterek, jakie pojawiają się w tych urządzeniach. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe objawy uszkodzonej matrycy oraz jak upewnić się, że jest to na pewno ta właśnie usterka. Oprócz tego poruszymy kwestie możliwości w zakresie naprawy urządzenia i jej koszty. Dowiedz się, jak wygląda uszkodzona matryca w telewizorze i ile kosztuje jej naprawa.
Kiedy naprawa, a kiedy wymiana matrycy w telewizorze

Jak wygląda uszkodzona matryca w telewizorze?

Matryca to ekran ciekłokrystaliczny, na którym wyświetlany jest obraz. Jak wygląda uszkodzona matryca w telewizorze, jak poznać, że doszło do awarii? Uszkodzona matryca w telewizorze powoduje, iż dochodzi do zakłóceń obrazu i zwyczajnie programy czy grafiki nie są prawidłowo wyświetlane. Może także dochodzić do złego odwzorowania kolorów czy też ostrości. Czasami pojawia się czarna plamka na ekranie, co oznacza, że doszło do rozlania się matrycy.
Najczęstszym problemem z matrycą jest jednak ten, gdy powstaje cienki pikselowy pasek. Warto zdawać sobie sprawę, że taka awaria będzie się powiększać i dojdzie do tego, że paski będą coraz większe i w różnych odcieniach. 
Jak wygląda uszkodzona matryca w telewizorze? Wśród typowych objawów jej usterki można wymienić:
  • pęknięcia i widoczne uszkodzenia mechaniczne;
  • czarną plamę na ekranie, która prawdopodobnie stopniowo będzie poszerzać obszar, który zajmuje;
  • paski pionowe lub poziome, które pojawiają się na ekranie niezależnie od tego, na jakim kanale jest ustawiony telewizor;
  • całkowity brak obrazu w telewizorze pomimo sprawności innych funkcji.
  • Matryca jest najważniejszym elementem telewizora, ponieważ to ona odpowiada nie tylko za jakość, ale też za możliwość wyświetlania obrazu na ekranie. Bez niej oglądanie ulubionych seriali czy filmów byłoby całkowicie niemożliwe.
    Uszkodzenia matrycy często zdarzają się w wyniku uszkodzeń mechanicznych, jak również po upływie jej żywotności. Aktualnie matryca nierzadko odmawia sprawności po 5–10 latach w zależności od marki, częstotliwości pracy oraz rodzaju urządzenia. Wypalenie się pikseli w tańszych modelach często skutkuje całym niesprawnym paskiem na ekranie. Jeżeli doszło do uszkodzenia pętli, naprawa matrycy nie będzie możliwa, a jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana lub zakup nowego telewizora.

    Rodzaje matryc w telewizorach 

    Matryca to ekran, na którym wyświetlane są obrazy. Rzeczywiście rodzaj matrycy wpływa na jakość obrazu, ale też płynność czy kąt widzenia. Dostępne są różne rodzaje matryc, jak OLED czy QLED.
    W przypadku matrycy LCD molekuły ciekłego kryształu mają różne ułożenie. Z tego też powodu wyróżnia się trzy rodzaje matryc LCD. Matryca VA zapewnia dobry kontrast oraz wysoki poziom czerni. To świetny wybór dla osób, które lubią oglądać filmy, rozgrywki sportowe czy grać na konsoli podłączonej do telewizora.
    Dostępna jest także matryca IPS, która z kolei zapewnia szerokie kąty widzenia, a to oznacza, że można oglądać telewizję z dowolnego miejsca w pokoju, jednak nie zapewnia tak dobrego kontrastu jak VA. Ponadto można wyróżnić matrycę TN, która jest najtańsza, jednak jej jakość nie jest najlepsza. Wśród pozostałych matryc wyróżniamy jeszcze LED, doskonale odwzorowującą kolory i zapewniającą najwyższą jakość obrazu.
    Najbardziej zaawansowana matryca na rynku to oczywiście OLED, która zapewnia głęboką czerń i świetny kontrast. Wyróżniamy matrycę QLED wykorzystującą technologię kropki kwantowej. Tańsze, mniej zaawansowane matryce mają oczywiście większą tendencję do awarii. 

    Jak sprawdzić, czy to na pewno uszkodzona matryca?

    Nie zawsze problemy z obrazem w telewizorze to uszkodzona matryca. Czasami zdarza się tak, że usterkę można stosunkowo łatwo naprawić. W pierwszej kolejności w przypadku problemów z migotaniem obrazu lub jego całkowitym brakiem należy sprawdzić, czy wszystkie kable przy telewizorze są odpowiednio podłączone oraz nieuszkodzone.
    Warto wyłączyć i włączyć telewizor oraz dekoder, żeby sprawdzić, czy sytuacja się nie poprawi. Jeżeli na ekranie pojawił się pasek lub wypalił jeden z pikseli, to chociaż matryca nie zgaśnie od razu w całości, trzeba się z tym pogodzić, albo zakupić nowe urządzenie.

    Naprawa czy wymiana matrycy w telewizorze? 

    Wiele osób zastanawia się, jak naprawić matrycę w telewizorze i czy w ogóle warto. Otóż naprawa matrycy w telewizorze nie zawsze się opłaca. Warto zdawać sobie sprawę, że matryca jest bardzo delikatnym elementem.
    Jeżeli macie telewizor na gwarancji, to oczywiście najlepiej oddać matrycę do naprawy. Fachowcy dysponują właściwym sprzętem i dobrymi częściami. Jeżeli jednak Wasz telewizor jest już po gwarancji, to nie zawsze naprawa będzie opłacalna. Koszt nowej matrycy to minimum 1000 zł. Im większy telewizor, tym oczywiście cena matrycy będzie wyższa. W takim przypadku czasami lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego sprzętu.
    Na pewno nie należy dokonywać naprawy i wymiany matrycy w telewizorze samodzielnie, gdyż można pogłębić problem. Jeżeli więc zauważycie, że kolory nie są prawidłowo odzwierciedlone czy też na ekranie pojawiają się paski, powinniście oddać telewizor do serwisu, gdzie zostanie wykonany kosztorys naprawy.
    Jeżeli macie stosunkowo nowy i duży telewizor, choć nie ma już gwarancji, to czasami można zdecydować się na naprawę bądź też wymianę. Wszystko zależy od tego, ile wart jest Wasz sprzęt i czy po prostu bardziej nie opłaci się kupno nowego.
    Wyobraźcie sobie, że naprawdę dużą ilość uszkodzeń matryc można naprawić. Ale są też takie usterki, gdzie konieczna jest wymiana matrycy na nową. Ma to miejsce np. wtedy, gdy dochodzi do jej pęknięcia. Oczywiście musicie znaleźć dobrych fachowców, bo należy zdawać sobie sprawę, że obecnie telewizory są tak zaawansowane technologicznie, iż tylko najlepsi fachowcy, posiadający dużą wiedzę, poradzą sobie z taką naprawą. Najlepiej gdy Wasz telewizor posiada jeszcze gwarancję. Jeżeli Wasz model telewizora nie jest już najnowszy, to pomyślcie o tym, by zakupić nowy odbiornik. 

    Uszkodzona matryca w telewizorze Sony - koszt naprawy

    Zdarza się, że naprawa się powiedzie – wówczas prawdopodobny scenariusz wygląda tak, że przynosimy sprzęt do serwisanta, ten przeprowadza diagnozę i wycenia swoją usługę. Jeżeli w Twoim przypadku zaszła właśnie taka kolejność działań, zapewne możesz już cieszyć się sprawnym telewizorem, który doskonale spełnia swoje funkcje.
    Koszt drobnych napraw matrycy zazwyczaj nie przekracza około 300 złotych. Problem robi się dopiero w sytuacji, w której usterki nie da się naprawić lub wynika ona z tego, że zwyczajnie matryca straciła już swoje właściwości po wielu latach użytkowania.
    Co zatem, jeżeli konieczna jest wymiana matrycy na nową? Wówczas, chociaż koszt samej usługi często nie jest bardzo wysoki, matryca może kosztować tak dużo, że bardziej opłacalne będzie zamówienie nowego telewizora.
    Koszt matrycy to często co najmniej 1500 złotych, a ponieważ powszechniejsza jest wymiana telewizora zamiast matrycy, coraz częściej do niektórych modeli nie można jej dostać. Jeżeli mimo wszystko podejmujemy decyzję o wymianie matrycy i jest ona dostępna, serwisant przed podjęciem jakichkolwiek napraw z pewnością sprawdzi, czy to problem z matrycą, a nie z innymi elementami telewizora.

    Uszkodzona matryca w telewizorze – gwarancja

    Standardowa gwarancja na telewizory wynosi 2 lata. Często jednak przy zakupie urządzenia możliwe jest wykupienie sobie dodatkowej, przedłużonej gwarancji na 3, 4 i 5 lat. Jeżeli decydujemy się na zakup nieco droższego modelu, a nawet ze średniej półki cenowej, skorzystanie z takiej możliwości może być opłacalne.
    To, czy daną usterkę obejmuje naprawa gwarancyjna, jest zależne przede wszystkim od sytuacji związanej z jej powstaniem. Samoistne uszkodzenie matrycy w telewizorze w czasie trwania opieki gwarancyjnej jest oczywiście przesłanką do ubiegania się o naprawę, a nawet wymianę sprzętu w zależności od okoliczności. Zepsuta matryca w telewizorze to często jednak efekt uszkodzeń mechanicznych lub takich, które są związane z użytkowaniem telewizora niezgodnie z zaleceniami producenta.
    Coraz więcej punktów dystrybucyjnych dostrzega jednak ten problem, ponieważ obecnie można wykupić również gwarancję rozszerzoną, która obejmuje usterki powstałe z winy użytkownika. Wówczas, nawet jeśli dzieci przypadkowo zrzucą telewizor z półki podczas zabawy czy biegania po domu, otrzymamy pieniądze na nowy telewizor, naprawimy swoje urządzenie lub wymienimy je na nowe w zależności od warunków umowy.
    Zdjęcie: gresei/Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!