Data publikacji:

Na jakiej wysokości zamontować baterię wannową?

Łazienka jest niewątpliwie jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Podczas planowania warto poświęcić chwilę na jej urządzenie. Łazienka powinna być komfortowa i przede wszystkim funkcjonalna. Największym dylematem jest zawsze wybór – prysznic czy wanna? Na wannę nie każdy może sobie pozwolić. Po pierwsze zajmuje więcej przestrzeni, po drugie zużywa więcej wody. Powiedzieć śmiało można, że dla wielu wanna to w jakiś sposób marzenie. Kąpiel w wannie kojarzy się z relaksem, sposobem na odpoczynek i regenerację po ciężkim dniu. Warto zadbać o to, aby wanna, wraz z jej wyposażeniem były odpowiednio dobrane i współgrały ze sobą. Odpowiednio wybrana i zamontowana bateria wannowa pozwoli zwiększyć komfort zażywania kąpieli, dlatego warto wiedzieć jak i na jakiej wysokości ją zamontować?

Bateria wannowa – jak wybrać?

Wybór właściwej wysokości i zamontowania baterii wannowej zależne jest nie tylko od jej rodzaju, ale też od sposobu podłączenia wody. W zależności od planu łazienki, materiału, z którego wykonane są rury przyłączeniowe i wybranej wanny dopasować trzeba odpowiednią baterię wannową. Różnią się one od siebie materiałem, kształtem, kolorem oraz formą regulacji wody. Baterie wannowe najczęściej wykonane są z mosiądzu, na który powlekana jest warstwa chromu, która nadaje jej połysku i charakterystycznego, srebrnego koloru.
Dostępne są też wersje z matowym lub kontrastowym, kolorowym wykończeniem. Wybór odpowiedniego pasować powinien do naszych upodobań, ale też całej łazienki. Bateria wannowa nie może przykuwać całej uwagi, ale nie może też tonąć w otoczeniu. Wybór trzeba przemyśleć tak, aby służyła na lata, co przy często zmieniającej się modzie nie jest aż tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy od żądanego przez nas efektu i zastosowania.

Na jakiej wysokości montować baterię wannową?

Powszechnie przyjęło się, że optymalna wysokość montażu baterii wannowej powinna wynosić około 60 centymetrów licząc od podłogi. Dodatkowo zaleca się montaż w odległości 10-15 cm od górnej krawędzi wanny. Takie ustawienie pozwoli komfortowo korzystać z wanny i zażywać relaksujących kąpieli. Taki montaż pozwoli zarówno na długie leżenie w wannie, jak i szybkie prysznice.
Warto zadbać też o odpowiedni rozstaw rur doprowadzających, którymi dopływać będzie zimna i ciepła woda. Optymalna odległość między nimi powinna wynosić 15 centymetrów. Odpowiednie zamontowanie baterii wannowej pozwoli w pełni wykorzystywać jej podstawowe funkcje. Regulacja temperatury wody i jej strumienia powinna być wygodna, nie powodować dodatkowych utrudnień takich jak pochylanie się czy stosowanie dodatkowych pomocy. Odpowiedni montaż zapewni też prawidłowy odpływ wody wewnątrz wanny.

Bateria wannowa – zwykła czy z dodatkami?

Rodzajów baterii wannowych jest całkiem dużo, poza zwykłą wylewką ze słuchawką wannową zakupić można dodatkowe natryskownice, czy inne urozmaicenia, które sprawią, że nasze relaksujące kąpiele będą jeszcze bardziej odprężające.
Dodatkowym modułem, w jaki warto wyposażyć naszą baterię wannową jest perlator. Co to jest i co daje? Jest to rodzaj filtru, przez który dostaje się do wody w baterii powietrze. Napowietrzona woda ulega większemu rozproszeniu za sprawą zwiększonej objętości. Woda wydaje się bardziej delikatna, ale przede wszystkim zużywa się jej mniejsze ilości. Jest to świetny sposób na oszczędność, która przy kąpielach w wannie jest niezmiernie ważna.
Innym udogodnieniem, szczególnie dla osób które z wanny korzystają głównie w celach długich, relaksujących kąpieli jest bateria wannowa z termostatem. Jest to funkcja, która spowoduje, że temperatura wody podczas długich kąpieli nie ulegnie zmianie i będzie cały czas na stałym poziomie.
Zdjęcie: archideaphoto / Envato Elements