Data modyfikacji:

Wysokość odpływu umywalki

Instalacja nowej umywalki nie należy do trudnych czynności. Problemy może jednak sprawić dobranie jej typu i wymiarów misy, a także określenie wysokości, na jakiej zostanie zamontowana. Podczas wykonywania nowej instalacji hydraulicznej wiele osób ma również wątpliwości, jaka wysokość odpływu umywalki jest optymalna i zazwyczaj wskazana przez specjalistów. W artykule rozwijamy te wątpliwości i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z tymi kwestiami.
wysokość odpływu umywalki

Na jakiej wysokości odpływ do umywalki?

Odpływ umywalki do rur kanalizacyjnych to przyłącze wbudowane bezpośrednio w ścianę, które wraz z zaworami wodnymi, do których podłączamy baterię, pozwala normalnie korzystać z wszystkich funkcji misy
. Dobrą wiadomością jest to, że odpływy umieszczamy zazwyczaj na tej samej wysokości i nie wpływa na nią w istotny sposób wybrany typ umywalki, dzięki temu podczas remontu możemy go dowolnie zmieniać, bez potrzeby kucia w ścianie i kładzenia nowych rur. Specjaliści od lat przygotowują odpływy na wysokości od 50 do 60 centymetrów nad podłogą. Najczęściej wybieraną przez fachowców wartością jest jednak w tym przypadku wysokość 55 centymetrów.

Typy umywalek i sposób ich montażu

Umywalki są obecnie niezwykle zróżnicowane, już dawno minęły czasy, gdy spotykaliśmy się jedynie z białymi owalnymi misami umieszczonymi na standardowej nóżce. W sprzedaży znajdziemy modele w wielu kolorach i kształtach, które wykonane są z różnych materiałów, takich jak szkło, tworzywa kompozytowe, drewno i kamień. Ze względu na sposób montażu dzielimy jej jednak na kilka grup.
Podczas planowania łazienki wybieramy więc spośród tradycyjnych umywalek wiszących, przymocowanych do ściany za pomocą specjalnych kołków i mocowań. Mogą one być dodatkowo wzbogacone w nóżkę zasłaniającą rury odpływowe, swobodnie wisieć nad podłogą albo być zabudowane szafką. W drugiej grupie umywalek znajdziemy modele montowane na stałe w szafkach lub przymocowane do blatów wykonanych np. z płyt MDF lub kamienia. Te drugie mogą znajdować się zarówno pod blatem (umywalki podblatowe) lub stać bezpośrednio na nim (umywalki nablatowe).

Wymiary umywalek

Bez względu na sposób montażu, większość producentów oferuje umywalki w kilku najpopularniejszych rozmiarach, w szerokościach 35, 40, 45, 50, 55 lub 60 centymetrów. Ich głębokość mierzona od czoła do ściany wynosi zazwyczaj od 25 do 56 centymetrów. Modele poniżej 55 centymetrów szerokości uznaje się za kompaktowe i przeznaczone są głównie do małych łazienek lub toalet.

Na jakiej wysokości umieszczamy misę umywalki?

O komforcie korzystania z umywalki w dużym stopniu decydować będzie wysokość, na jakiej zostanie umieszczona misa. Fachowcy zgodnie zalecają, by jej krawędź znajdowała się na poziomie 85–90 centymetrów nad podłogą. Standardem spotykanym np. w obiektach użyteczności publicznej jest wartość 85 centymetrów. Nie jest to jednak oczywiście zasada. W przypadku użytkowników na wózkach oraz osób poniżej 160 centymetrów wzrostu zaleca się, by umywalka znajdowała się na wysokości poniżej 80 centymetrów od posadzki. W ekstremalnych sytuacjach (np. bardzo wysoka misa) możemy być zmuszeni do obniżenia o kilka centymetrów standardowej wysokości odpływu.
Zdjęcie: Envato Elements