Data publikacji:

Jaki odkurzacz pionowy Xiaomi? Ranking polecanych modeli

Odkurzacz pionowy to wygodny sposób na domowe porządki, zwłaszcza w małych przestrzeniach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych parametrach i w szerokim zakresie cenowym, dzięki czemu łatwo jest znaleźć dla siebie odpowiedni egzemplarz. Do popularnych obecnie marek należy zdecydowanie Xiaomi. Odkurzacz pionowy w rankingu polecanych tego typu sprzętów do domu znajduje się z pewnością wysoko. Jaki model wybrać i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy. 

Odkurzacze pionowe – wady i zalety 

Zanim odpowiemy, jaki odkurzacz pionowy marki Xiaomi wybrać, na początku warto wyjaśnić, czym tak właściwie jest odkurzacz pionowy. Xiaomi, Bosch czy Hoover i inni producenci wychodzą w coraz większym stopniu naprzeciw konsumentom, którzy szukają wygodnych rozwiązań w wypełnianiu codziennych obowiązków. Należą do nich bezprzewodowe odkurzacze pionowe, które nie zajmują dużo miejsca i często się składają, dzięki czemu łatwo można je przechowywać i przemieszczać, a do tego są stosunkowo lekkie, co sprzyja komfortowi użytkowania.
Działają z nieco mniejszą mocą niż klasyczne odkurzacze, jednak bez dużego i ciężkiego elementu „silnika”, który trzeba podpinać do prądu i ciągnąć za sobą podczas sprzątania. Elastyczną rurę zastępuje sztywny element, zakończony wygodnym uchwytem. W bezprzewodowych odkurzaczach pionowych, np. Xiaomi, nie ma też worka na odpady, a zamiast niego zamontowany jest nieduży zbiornik, który co jakiś czas należy opróżniać. Taka uproszczona wersja odkurzacza stanowi dla wielu osób spore ułatwienie sprzątania, a o zaletach (ale również i wadach) tego typu urządzeń można powiedzieć nieco więcej. 

Jakie są zalety odkurzaczy pionowych?

Do głównych plusów korzystania z odkurzaczy pionowych można zaliczyć:
 • dużą swobodę użytkowania oraz mobilność urządzenia, dzięki niedużym rozmiarom i brakowi kabla zasilającego;
 • cichszą pracę urządzenia w porównaniu do tradycyjnych odkurzaczy;
 • łatwość w przechowywaniu, na co pozwala wygodny format urządzenia, a w wielu modelach również możliwość złożenia odkurzacza na mniejsze części; 
 • ułatwienie sprzątania w miejscach bez dostępu do prądu;
 • szybsze odkurzanie i większy porządek w domu – w każdej chwili można sprzątnąć podłogę i odstawić odkurzacz z powrotem na miejsce; dzięki takiej wygodzie wielu użytkowników częściej decyduje się na porządkowanie mieszkania;
 • w zależności od modelu możliwe jest zbieranie nie tylko kurzu i zanieczyszczeń, ale także rozlanych płynów;
 • wiele modeli ma dodatkowe udogodnienia, takie jak oświetlenie LED zamontowane przy szczotce, ułatwiające dokładne sprzątanie, czy dodatkowe końcówki przeznaczone na przykład do zbierania sierści zwierząt.

Jakie są wady odkurzaczy pionowych? 

Jak w przypadku każdego innego sprzętu, również odkurzacze pionowe mają swoje wady. Wymienia się wśród nich przede wszystkim: 
 • niższą moc w porównaniu z klasycznym mocnym odkurzaczem (przez co siła ssania jest mniejsza i niektóre zanieczyszczenia mogą zostać przez urządzenie pominięte przy pierwszym „przejechaniu” po podłodze);
 • czas pracy akumulatora – po jakim czasie odkurzania trzeba ponownie naładować urządzenie zależy od konkretnego modelu, jednak jest to z pewnością niedogodność w przypadku sprzątania dużych powierzchni, gdyż bateria może się w trakcie porządków po prostu wyczerpać; 
 • w niektórych modelach czas ładowania urządzenia jest stosunkowo długi; 
 • nieduża pojemność pojemnika na odpady (zależy od modelu) – w przypadku małych mieszkań czy sprzątania drobnych zabrudzeń nie jest to znaczące, jednak przy większych metrażach mały pojemnik może być utrudnieniem.
Na wszystkie z powyższych cech odkurzaczy pionowych warto zwrócić uwagę przed zakupem, by móc wybrać najlepszy model, który nie tylko będzie wygodny w obsłudze, ale także np. nie będzie wymagał zbyt częstego i długiego ładowania. 

Xiaomi: odkurzacz pionowy – porównanie modeli 

Odkurzacze pionowe Xiaomi to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią funkcjonalność oraz nowoczesne technologie. Użytkownicy mają do wyboru wiele modeli, różniących się nie tylko ceną, ale i kluczowymi parametrami, dzięki czemu każdy może dobrać odkurzacz najbardziej odpowiadający jego indywidualnym potrzebom. 
Z firmy Xiaomi odkurzacze pionowe w rankingach biją często rekordy popularności, ponieważ wyróżniają się atrakcyjną ceną, biorąc pod uwagę oferowane funkcje oraz konkurencyjne modele. Wiele z urządzeń ma w zestawie pokaźne komplety różnych rozmiarów szczotek i końcówek, które umożliwiają dokładne czyszczenie mocno zróżnicowanych powierzchni, takich jak np. tkaniny lub klawiatury komputerowe.  
Patrząc na popularne modele z dwóch różnych półek cenowych – tańszy Draeme Xiaomi Mi Vacuum Cleaner G9 oraz droższy o kilkaset złotych Xiaomi Vacuum Cleaner G11 – różnice widać przede wszystkim w liczbie dostępnych funkcji oraz w mocy silnika, gdzie różnica wynosi 100 W, co w przypadku pionowych odkurzaczy ma znaczenie, jednak wszystko zależy od potrzeb (np. wielkości mieszkania). Przed zakupem warto więc przeanalizować nie tylko parametry konkretnych modeli, ale także zastanowić się nad własnymi wymaganiami i nawykami. 

Xiaomi: odkurzacz pionowy – ranking polecanych modeli 

Wśród polecanych od Xiaomi odkurzaczy pionowych w rankingu najlepszych modeli warto wymienić: 
 • Xiaomi Dreame V10 – odkurzacz Xiaomi z szybkim czasem ładowania akumulatora o pojemności 2500 mAh i stosunkowo niskiej cenie;
 • Xiaomi Vacuum Cleaner G11 – z nowoczesną szczotką do różnych powierzchni i wysoką mocą ssania do 185 AW;
 • Xiaomi Dreame V11 – odkurzacz Xiaomi z baterią o pojemności 3000 mAh, która umożliwia odkurzanie nawet przez 90 minut;
 • Xiaomi Mi Vacuum Cleaner G10 – model o porównywalnej wydajności do nowszego G11, z nieco niższą mocą ssania (150 AW).
Zdjęcie: formatoriginal / Envato Elements 
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!