Data modyfikacji:

Xiaomi prezentuje swoje pierwsze inteligentne okulary

Firma Xiaomi zaprezentowała swój pierwszy koncepcyjny model inteligentnych okularów o nazwie Xiaomi Smart Glass. Urządzenie zamknięte jest w ultralekkich plastikowych ramkach i posiada kamerę oraz zestaw specjalnych czujników. Komunikuje się ono bezprzewodowo z naszym telefonem, wyświetlając najważniejsze powiadomienia bezpośrednio na szkle soczewki.

Xiaomi Smart Glass

Po porażce, jaką okazały się prototypowe urządzenia Google Smart Glass, które pojawiły się w 2013 roku, wielu branżowych specjalistów spisało na straty ideę inteligentnych okularów. Powodem były przeszkody i ograniczenia technologiczne, jakie stoją na przeszkodzie produkcji funkcjonalnego sprzętu tego typu. Dzięki postępowi, jaki dokonał się w ostatnich kilku latach, pomysł ponownie wraca jednak do łaski i niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości może stać się kolejną areną zmagań największych gigantów technologicznych.

Jednym z konkurentów w wyścigu o serca i portfele konsumentów rozważających zakup inteligentnych okularów będzie najpewniej chińskie Xiaomi. Spółka przedstawiała właśnie światu swój pierwszy koncepcyjny model tego typu sprzętu o nazwie Xiaomi Smart Glass.

Xiaomi Smart Glass – budowa i najważniejsze cechy

W przeciwieństwie do wielu innych podobnych prototypowych urządzeń, które zostały pokazane w przeciągu ostatniej dekady, Xiaomi Smart Glasses to niezwykle kompaktowa konstrukcja, która na pierwszy rzut oka nie różni się znacząco od zwykłych okularów. Oprawki ważą zaledwie 51 gram, ale ich wnętrze jest wypełnione po brzegi najnowocześniejszymi podzespołami elektronicznymi, które zostały zaprojektowane tak, by osiągnąć jak najmniejsze rozmiary i zużycie energii.

Największą atrakcją okularów jest monochromatyczny wyświetlacz rzucający obraz bezpośrednio na szkło soczewki. Xiaomi wykorzystało tutaj miniaturowy panel MicroLED o wielkości ziarenka ryżu (wymiary 2,4 mm na 2,4 mm), w którym pojedynczy piksel obrazu ma zaledwie 4 mikrometry wysokości.

Diody MicroLED to duża nowość na rynku i ze względu na wysoką cenę wciąż nie znajdziemy ich w przeciętnych telewizorach czy telefonach. Odznaczają się one niezwykle dużą jasnością, trwałością oraz niskim zapotrzebowaniem na energię. Zastosowanie diod gwarantuje, że obraz prezentowany przez okulary jest dobrze widoczny nawet w pełnym świetle słonecznym.

W jaki jednak sposób obraz trafia na szkło okularów? Efekt ten udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu specjalnej soczewki ze strukturą falowodową, która załamuje światło z wyświetlacza MicroLED pod kątem 180°. Zastosowanie tego patentu pozwoliło uniknąć zastosowania systemów pryzmatów i lusterek, które do tej pory wykorzystywali inni producenci.

Xiaomi Smart Glass wyposażone są również w kamerę, szereg miniaturowych czujników pozwalających między innymi na sterowanie funkcjami dotykiem, a także bezprzewodowy moduł komunikacyjny umożliwiający łączenie się sprzętu z telefonem. Dodatkowo okulary posiadają również głośnik i mikrofon, co pozwala na wykonywanie rozmów oraz wydawanie poleceń głosowych.

Funkcje Xiaomi Smart Glasses

Po sparowaniu ze smartfonem okulary wyświetlają standardowe powiadomienia o połączeniach przychodzących oraz różnego rodzaju otrzymywanych wiadomościach czy alertach aplikacji. Mogą one również pokazywać nam w czasie rzeczywistym mapę okolicy lub automatycznie tłumaczyć czytany tekst przy wykorzystaniu automatycznego asystenta XiaoAI. Jednym tapnięciem zrobimy i zachowamy też zdjęcia z wbudowanego aparatu.

Czy okulary Xiaomi Smart Glasses trafią do sprzedaży?

Zaznaczmy, że w tej chwili Xiaomi Smart Glasses to jedynie produkt pokazowy, który ma zainteresować szerszą publikę możliwościami rozwijanej przez Chińczyków technologii oraz wyznaczyć trendy na najbliższą przyszłość. Nie jest więc on przeznaczony do sprzedaży detalicznej.

Inżynierowie Xiaomi mają jednak z pewnością zamiar go wciąż udoskonalać oraz poprawiać funkcjonalność. Biorąc pod uwagę to, że inteligentne okulary zapowiedział już Facebook, a do podobnego ruchu ma szykować się także Apple, istnieje niezwykle duże prawdopodobieństwo, że nowy sprzęt Xiaomi w jeszcze bardziej dopracowanej formie trafi względnie niedługo na półki sklepowe.

Autor: Michał Kułakowski