Data publikacji:

Zabudowa balkonu: czym zabudować?

Balkon w mieszkaniu w bloku to coraz częściej standardowy element, dlatego wiele osób, które decydują się na mieszkanie w bloku, poszukuje inspiracji na zaaranżowanie tej przestrzeni. Dobrze umeblowany balkon, którego przestrzeń została maksymalnie wykorzystana, to nie tylko szansa na powiększenie mieszkania, ale także idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu.
zabudowa balkonu
Wiele osób, które chcą wykorzystać cały potencjał swojego balkonu, decyduje się na jego całkowite zabudowanie. Zabudowa balkonu to idealny sposób na zagospodarowanie balkonowej przestrzeni. W artykule przedstawionym poniżej znaleźć można odpowiedzi na pytania, czy do zabudowy balkonu konieczna jest zgoda spółdzielni, na jaki rodzaj zabudowy się zdecydować oraz o czym trzeba pamiętać podczas montażu zabudowy. Zobacz, czym zasłonić balkon.

Zabudowa balkonu – czy warto się na nią decydować?

Coraz więcej właścicieli mieszkań w bloku decyduje się na całkowite lub częściowe zabudowanie balkonu, który należy do ich mieszkania. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że zabudowa balkonu w bloku to w ostatnim czasie coraz częstszy widok. Dlaczego warto zabudować balkon?
Zabudowa balkonu to więcej przestrzeni dla mieszkańców mieszkania, a co za tym idzie, tworzy się przyjemna, odgrodzona przestrzeń do wspólnego spędzania czasu oraz relaksu. Zabudowa balkonu daje poczucie intymności, czego często brakuje na otwartych balkonach. Dodatkowo, zabudowa balkonu w bloku tworzy więcej miejsca do przechowywania, co jest szczególnie cenne w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu.
Zabudowa balkonu w bloku to także zwiększona ochrona przeciwwłamaniowa, ponieważ dzięki zabudowie powstaje dodatkowa przeszkoda do pokonania przez potencjalnego włamywacza. Co więcej, zbudowany balkon to bezpieczna przestrzeń także dla dzieci i zwierząt domowych. Dzięki zabudowie tworzy się ochrona, która uniemożliwia wypadnięcie z balonu.
Dlaczego jeszcze warto zabudować balkon? Zabudowany balkon w bloku docenią szczególnie te osoby, które ponad wszystko cenią sobie ciszę. Zabudowa balkonu tworzy barierę, która tłumi dźwięki dochodzące do mieszkania z zewnątrz. Ta cecha jest wyjątkowo doceniania w sytuacji, gdy blok, w którym znajduje się mieszkanie, usytuowany jest w bliskiej odległości do ruchliwej ulicy lub innego głośnego miejsca.
Niezwykle ważną zaletą, jaką posiada zabudowa balkonu, jest funkcja docieplenia mieszkania. Zimno, które panuje na zewnątrz, nie przedostaje się do wnętrza mieszkania, ponieważ zabudowa balkonu w bloku tworzy efektywną barierę przed chłodem.

Zabudowa balkonu w bloku spółdzielczym. Czy do zabudowy balkonu konieczne jest pozwolenie?

Wiele osób, które chcą zabudować swój balkon, zastanawia się, czy zabudowa balkonu w bloku spółdzielczym wymaga zgody spółdzielni mieszkaniowej. W większości przypadków taka zgoda jest wymagana, ponieważ zabudowa balkonu ingeruje w wygląd całego budynku oraz bardzo często konieczne jest wiercenie w ścianach, czyli minimalne naruszenie konstrukcji.
Zgodę na zabudowanie balkonu zazwyczaj wystawia spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Z uzyskaniem zgody w większości przypadków nie ma problemu, jeśli planowana zabudowa balkonu w bloku spółdzielczym będzie estetyczna i nie wpłynie negatywnie na wygląd całego budynku.
Istotnym faktem jest jednak to, że zgoda na zabudowę balkonu nie zawsze jest konieczna. Kiedy nie trzeba mieć zgody? Zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej w większości przypadków dotyczy jedynie cięższych konstrukcji, które składają się z drewna lub szkła. W przypadku konstrukcji lekkich, zrobionych na przykład z tworzyw sztucznych, zgoda spółdzielni oraz dostarczenie projektu zabudowy zazwyczaj nie jest konieczne.

Ramowa i bezramowa zabudowa balkonu

Podczas wyboru zabudowy należy zdecydować, czy zabudowa balkonu będzie ramowa, czy bezramowa. Jaka jest różnica? Ramowa szklana zabudowa balkonu to wybór bardzo tradycyjny. Ramowa zabudowa balkonu w bloku charakteryzuje się aluminiową konstrukcją, która tworzy ramę wokół każdej z wykorzystanych tafli szkła. To wyjątkowo trwałe rozwiązanie, które nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Z tego powodu na ten rodzaj zabudowy decyduje się wiele właścicieli mieszkań.
Jaka jest alternatywa dla ramowej zabudowy balkonu? Bezramowa zabudowa balkonu to odpowiedź na potrzeby osób, które uważają zabudowę ramową za niezbyt efektowną. System bezramowy wymaga użycia grubego szkła hartowanego, którego grubość nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Najbardziej optymalnym wyborem jest szkło hartowane o grubości 12 mm.
Takie szkło zazwyczaj montuje się bez wykorzystania pionowych profili, ponieważ szkło przylega bezpośrednio do drugiego szkła. Bezramowa zabudowa balkonu wykorzystuje specjalne uszczelki, które nie przepuszczają powietrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu zabudowa balkonu w bloku spółdzielczym wygląda jak jedna duża przeszklona powierzchnia.

Jaki rodzaj zabudowy balkonu wybrać?

Wybór rodzaju zabudowy na balkon w głównej mierze zależy od konstrukcji balkonu oraz osobistych preferencji właścicieli mieszkania, do którego przynależy balkon. Popularnym tworzywem, które wykorzystuje się do zabudowy balkonu, jest drewno. To ciężki materiał, jednak wiele osób decyduje się na niego ze względów estetycznych. Inne materiały, jakie można wykorzystać do zabudowy balkonu, to szkło lub tworzywa sztuczne.
Szklana zabudowa balkonu w bloku również jest niezwykle estetyczna, jednak warto pamiętać, aby zdecydować się na szkło hartowane, które jest w tym przypadku najbezpieczniejszym wyborem. Alternatywą dla szklanej zabudowy może być zabudowa z przezroczystego tworzywa sztucznego. Zabudowa balkonu zrobiona z pleksi, czyli szkła akrylowego lub z poliwęglanu komorowego to wyjątkowo lekkie rozwiązanie, które jest jednocześnie bardzo trwałe i wytrzymałe.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!