Data publikacji:

Zakrętarka a wkrętarka – czym się od siebie różnią? Kiedy wybrać jaki sprzęt?

Zakrętarka a wkrętarka – nad różnicami dotyczącymi tych dwóch pojęć z pewnością zastanawiała się niejedna osoba, zwłaszcza w obliczu dokonania naprawy lub czynności związanej z narzędziami i tego typu urządzeniami. Bez wątpienia oba przedmioty są bardzo przydatne i powinny znaleźć się nie tylko w przysłowiowej skrzynce narzędziowej, ale też w garażu lub warsztacie każdego majsterkowicza. Czym zatem jest wkrętarka i zakrętarka oraz kiedy w szczególności przydadzą się tego typu akcesoria? Sprawdź i wybierz model, który spełni Twoje oczekiwania oraz pomoże Ci w sprawnym pokonywaniu codziennych trudności.
zakrętarka

Zakrętarka czy wkrętarka – co wybrać?

Zakrętarka i wkrętarka to elektronarzędzia, które służą do dokręcania śrub oraz wkręcania wkrętów. Zakrętarka niekiedy nazywana jest też wkrętarką udarową i charakteryzuje się znacznie większą mocą oraz możliwością wytworzenia znacznie większej siły nacisku. Zazwyczaj zakrętarki znajdują zastosowanie u osób zawodowo związanych z remontami i podobnymi pracami. Urządzenie to potrafi osiągnąć bardzo duży moment obrotowy, w efekcie czego jest w stanie wkręcić w beton nawet bardzo duże i grube wkręty.
Między innymi dlatego zakrętarek używa się w zakładach przemysłowych, halach, warsztatach czy na budowach. Poza betonem poradzą sobie one również z metalem i innymi twardymi powierzchniami. Zakrętarek używać można również do dokręcania śrub np. w pojazdach. Wówczas zyskać można pewność, że zostanie ona dokręcona niemalże na stałe.

Zakrętarka, czyli elektronarzędzie udarowe

Udar w zakrętarce działa w sposób obrotowy. Moment skokowy ulega zwiększeniu za sprawą siły skokowej, dzięki czemu moc przenoszona na wkręt rośnie. Tego typu narzędzia miewają w stosunku do wkrętarek znacznie większą moc. Ich moment obrotowy może wynosić nawet 150 niutonometrów i znacznie więcej. Zakrętarka zazwyczaj w początkowej fazie pracy wkręca daną śrubę z maksymalną prędkością, a gdy napotyka opór, automatycznie przechodzi w tryb skokowy.
Niektóre modele zakrętarek umożliwiają ręczne przełączenie trybu na pracę udarową. Taki stan wiąże się jednak jednocześnie ze zmniejszeniem prędkości obrotowej. W przypadku gdy stosunkowo często wykonujemy różne prace o charakterze remontowym lub budowlanym, zakup zakrętarki jest dobrą decyzją, która zaowocuje i przyniesie korzyści niemal już podczas pierwszego użycia. Jak wybrać zakrętarkę udarową? Ranking polecanych narzędzi będzie dobrym początkiem poszukiwań.

Kiedy warto kupić wkrętarkę?

Wiemy już, czym charakteryzuje się i do czego przydaje zakrętarka. A wkrętarka? Na to urządzenie warto zdecydować się w przypadku, gdy na co dzień nie wykonujemy aż tak skomplikowanych i ciężkich prac. Wkrętarka z pewnością okaże się idealnym wyborem, gdy wykonujemy zazwyczaj takie czynności jak skręcanie mebli, montaż półek czy drobnych elementów, które dla pewności lepiej zabezpieczyć wkrętami. Jest to rodzaj narzędzia uniwersalnego, przydatnego właściwie w każdym domu.
Wiele modeli wkrętarek posiada również nieco rozszerzone funkcje. Wśród nich znaleźć można modele m.in. z opcją wiercenia. Zdecydowanie częściej jednak spotkać można wiertarki z funkcją wkręcania.

Czego można spodziewać się po wkrętarce?

Jaka wkrętarka będzie dobrym wyborem? Wkrętarka niezależnie od modelu oraz posiadanych funkcji będzie urządzeniem tańszym od zakrętarki. Znacznie niższa jest też jej moc, która w porównaniu z zakrętarką bywa zazwyczaj 2–3 razy niższa. W podstawowych i niskobudżetowych modelach wkrętarek moment obrotowy wynosić będzie 5–2 niutonometrów. W profesjonalnych, dobrej jakości wkrętarkach możne osiągnąć nie więcej niż 50 niutonometrów.
Jeżeli na co dzień nie wykonuje się zbyt wielu skomplikowanych prac, które wymagają ingerencji w materiały takie jak metal czy beton, dobrym wyjściem będzie zakup wkrętarki, która z powodzeniem wystarczy do przeprowadzenia większości prac. To również dobre wyjście, jeżeli na narzędzia i sprzęt nie mamy zbyt wiele miejsca. Stając przed wyborem: wkrętarka czy zakrętarka, pierwsza z opcji z pewnością zajmie mniej miejsca.

Wkrętarka i zakrętarka – które narzędzie sprawdzi się podczas remontu?

W przypadku gdy w najbliższej perspektywie szykuje się remont, skręcanie mebli, łączenie różnych elementów czy też praca z karton-gipsem i płytami OSB, z powodzeniem wystarczy zakup wkrętarki akumulatorowej lub sieciowej. To istotne również w przypadku gdy prace z elektronarzędziem miałyby trwać kilka godzin dziennie. Wkrętarka poradzi sobie z tego typu zadaniami, a praca z nią będzie łatwiejsza i mniej obciążająca.
Nieco inaczej kwestia ta będzie wyglądać, jeżeli w ramach remontu planowane jest wykonywanie prac z użyciem długich, grubych wkrętów, które dodatkowo trzeba będzie umieścić np. w betonie. Wówczas zakrętarka będzie rozwiązaniem najlepszym.
Jeżeli jednak podczas całego remontu do wykonania jest jedynie kilka otworów cięższego kalibru, może warto pomyśleć o pożyczeniu narzędzia, jakim jest zakrętarka. Wkrętarka natomiast, w perspektywie dłuższego czasu, zdecydowanie częściej przyda się w drobnych pracach w gospodarstwie domowym.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!