Data modyfikacji:

Zakrętarka udarowa – ranking. Wybieramy najlepszą zakrętarkę udarową

Zakrętarki udarowe to funkcjonalne narzędzia, które są wykorzystywane nie tylko na budowach i w warsztatach. Korzystają z nich również domowi majsterkowicze. Stosuje się je w celu zakręcania śrub i wkrętów o nieprzesadnie dużej wielkości. Przy użyciu niektórych zakrętarek udarowych można wykorzystać również wkręty samogwintujące, co jest wyjątkowo wygodne. Jeśli więc szukasz przyrządu, który cechuje się początkowo wysokim momentem obrotowym, zwalniającym pod koniec ruchu, wybierz zakrętarkę udarową. Ranking, który przedstawiamy poniżej, z pewnością pomoże dokonać wyboru, jaki model narzędzia zakupić.

Czym charakteryzuje się zakrętarka udarowa?

Moment obrotowy zakrętarki wynosi zazwyczaj około 250 Nm. Zakrętarki mają sześciokątny uchwyt, są stosunkowo niewielkie i praktyczne w użyciu. Wykorzystujemy je przy wkręcaniu małych i średnich wkrętów, jednak im większy moment obrotowy, tym na większe wkręty można sobie pozwolić. Czy zakrętarka udarowa o dużej mocy zawsze będzie najlepszym wyborem? Niekoniecznie! Jeśli planujemy korzystać w pracy głównie z malutkich, cienkich wkrętów, zbyt mocny moment obrotowy może spowodować ich uszkodzenie.
Na szczęście bardziej zaawansowane modele zakrętarek są na tyle zaawansowane, że umożliwiają swobodną regulację mocy. Zakrętarki są podstawą wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność dokręcania dużej ilości śrub i wkrętów. Wbrew obiegowej opinii wcale nie zastępuje wkrętarki ani młota udarowego. Jest mniejsza od młota i ma udarowy, a nie liniowy charakter ruchu. Wykonywanie tych samych czynności za pomocą wkrętarki byłoby męczące.
Zakrętarki udarowe stosowane są nie tylko na budowach i w warsztatach. Bardzo chętnie wykorzystują je mechanicy, stolarze, wulkanizatorzy i producenci mebli czy też osoby odpowiedzialne za rozstaw rusztowania, spoza firm budowlanych. Kupują je jednak również osoby prywatne, ponieważ nierzadko przydają się majsterkowiczom w warsztatach koło domu. Każdy, kto chociaż raz przeprowadzał remont, potwierdzi, że obecność zakrętarki udarowej w jego trakcie jest nieoceniona.

Na co zwracać uwagę, wybierając zakrętarkę?

Podstawową kwestią podczas wyboru odpowiednich elektronarzędzi jest zwrócenie uwagi na sposób zasilania, który będzie dla nas praktyczny. Zakrętarka powinna mieć dobrany do potrzeb moment obrotowy oraz moc. Nie bez znaczenia będzie także obecność akcesoriów dodatkowych, takich jak zasilacz, np. do akumulatora, czy praktyczna walizka. Dobrej jakości zakrętarkę bez problemów kupimy do kwoty tysiąca złotych. Znaleźć można jednak sprzęt w najróżniejszych przedziałach cenowych.

Zakrętarka udarowa – ranking

DeWalt DCF850NT

Zasilana akumulatorem, dostępna wraz z walizką, praktyczna zakrętarka, której nie może zabraknąć na żadnej budowie. Ma moc 208 Nm i prędkość obrotową na poziomie 3250 RPM. Wmontowano w nią silnik bezszczotkowy, a krótki dziubek umożliwia pracę nawet w trudno dostępnych miejscach. Najważniejsze jest to, że posiada trzy różne tryby natężenia momentu obrotowego oraz prędkości podczas pracy. Sprawia to, że jest urządzeniem niezwykle uniwersalnym.
Oświetla miejsce pracy aż trzema diodami LED, co znacznie zwiększa komfort wykonywanych czynności. Jej waga to 1,5 kilograma. Zaletą tego urządzenia jest możliwość precyzyjnego zakręcania, wskaźnik poziomu naładowania akumulatora oraz kompaktowe wymiary urządzenia. Jej cena jest nieco wyższa niż pozostałych dostępnych zakrętarek, jednak dla takiej wygody pracy i niskiej awaryjności zdecydowanie warto.

Erbauer 18 V EID18 LI

Erbauer 18 V EID18 LI to dobry kompromis pomiędzy jakością a ceną. Ma bardzo zrównoważone osiągi i sprawdza się w szerokim zakresie zastosowań. Podobnie jak poprzedniczka ma lampkę LED, która świeci stosunkowo jasno. Jest zamknięta w odpornej na uszkodzenia i upadki obudowie z tworzywa sztucznego. Ma silnik bezszczotkowy, jest zasilana akumulatorowo, a jej prędkość wynosi 2600 RPM. Waży 2,3 kilograma, co czyni ją najcięższym urządzeniem z niniejszego rankingu. Producent udziela na nią 2-letniej gwarancji.

Makita DTD152Z

Jej moc wynosi 165 Nm, natomiast prędkość obrotowa to 2900 RPM. Wyposażona została w silnik szczotkowy, który jest raczej bezawaryjny. Waży 1,5 kilograma i jest zasilana akumulatorowo, jak większość elektronarzędzi. Wykorzystano w niej popularny akumulator Li-ion, uwielbiany przez wszystkich użytkowników. Ergonomiczny uchwyt gwarantuje wygodę nawet podczas długotrwałej pracy, a niska waga nie męczy ręki. Oprócz tego wyposażona została w diodę LED, która oświetla obszar pracy. Ma także zabezpieczenia przed pyłem i wilgocią. Wkręca gwinty od 22 do 125 mm. Zakrętarki Makita są znane z wysokiej jakości i trwałości na lata. Cechuje je dobry stosunek jakości do ceny.

AEG BSS18OP-0

To kolejna propozycja zakrętarki udarowej zasilanej akumulatorowo, lubianym akumulatorem Li-ion Jej prędkość obrotowa wynosi 2400 RPM, natomiast maksymalny moment obrotowy 73 Nm. Waży 1,3 kilograma, zatem jest wyjątkowo lekka – najlżejsza w niniejszym zestawieniu. Wyposażona została w silnik bezszczotkowy. Cechuje ją również technologia obniżenia natężenia hałasu. Generuje hałas na poziomie 73 dB, co daje wartość porównywalną do przeciętnych opon samochodu osobowego podczas jazdy mierzoną na zewnątrz. Z boku zakrętarka jest wyposażona w wygodny hak do wieszania, a jej rękojeść jest powleczona gumową powłoką, zwiększającą komfort użytkowania. Urządzenie ma aż trzy oszczędne diody LED oświetlające miejsce pracy.
Zdjęcie: serhiibobyk / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!