Data publikacji:

Jak uratować zalany telefon?

W obecnych czasach elektronika stanowi istotną część codzienności. Smartfony towarzyszą nam niemal wszędzie. Są przez to narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Upuszczenie urządzenia do wody, zmoknięcie w czasie ulewy czy oblanie napojem to sytuacje dość powszechne. Choć elektronika źle znosi kontakt z wilgocią, zalany telefon nie musi od razu trafić do kosza. Odpowiednim postępowaniem można zapobiec poważnym uszkodzeniom, a nawet uratować smartfon. Co robić, czego nie robić i ile kosztuje naprawa zalanego telefonu? Podpowiadamy!
Zalany telefon

Czy da się naprawić zalany telefon?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ szanse na naprawę zalanego urządzenia zależą od wielu czynników – między innymi od skali oraz rodzaju zniszczeń. Wilgoć najczęściej powoduje zwarcia i korozję, jednak uszkodzenia mogą się różnić w zależności od tego, z jaką cieczą miał kontakt telefon.
Najmniej niebezpieczna jest zwykła, czysta woda. Niewielka zawartość minerałów sprawia, że słabo przewodzi prąd, jednak sprzyja korozji metalu. Szybka reakcja i osuszenie urządzenia mogą okazać się wystarczające. Znacznie gorsza sytuacja jest w momencie, gdy zalany telefon miał kontakt z wodą morską. Taka woda przez wysokie stężenie minerałów dobrze przewodzi prąd, co powoduje duże ryzyko wystąpienia spięcia i przepalenia delikatnej elektroniki.
Najbardziej szkodliwe są słodkie napoje i soki. Zawarty w nich cukier sprawia, że są lepkie, przez co dokładne osuszenie i wyczyszczenie telefonu jest dużym wyzwaniem. Ponadto zawarte w cieczach kwasy wchodzą w reakcje z elektroniką i w krótkim czasie powodują uszkodzenia.
Tak więc dużo zależy od tego, czym i jak mocno został zalany telefon. Co zrobić, by go uratować lub chociaż powstrzymać dalsze uszkodzenia? Przede wszystkim nie panikować.

Jak wysuszyć telefon z wbudowaną baterią?

Trącenie kubka, nagłe oberwanie chmury czy niedokręcona butelka w torbie to tylko niektóre przykłady sytuacji, które mogą skutkować zamoczeniem urządzenia. Wypadki zdarzają się każdemu, dlatego warto wiedzieć, jak zareagować, by zwiększyć szanse na uratowanie zalanego telefonu. Jeżeli mamy jedynie powierzchownie zalany wyświetlacz, często wystarczy szybko i dokładnie go wytrzeć. Jeśli jednak nastąpiła większa „powódź”, sytuacja jest trudniejsza.
Gdy urządzenie miało kontakt z wilgocią, w pierwszej kolejności należy je wyłączyć. Jeżeli było wyłączone – nie włączać, ponieważ może dojść do zwarcia. Następnie trzeba zdjąć obudowę i, jeśli się da, wymontować baterię. Usunięte powinny zostać też drobne elementy, jak karty SIM, karta pamięci i ewentualne zaślepki. W ten sposób poprawimy przepływ powietrza i przyspieszymy wysychanie cieczy. Wyjęte elementy można delikatnie wytrzeć papierowym ręcznikiem. Urządzenie należy zostawić w takim stanie na co najmniej kilka godzin.
Warto mieć świadomość, że skutki zalania mogą wystąpić nawet po kilku dniach od wypadku, a zalany ekran w telefonie okaże się poważniejszym problemem. Nieprawidłowe działanie dotykowego ekranu lub przycisków, spowolniona praca urządzenia czy szybsze wyczerpywanie się baterii są sygnałami, że drobna elektronika wewnątrz uległa uszkodzeniu.

Jak uratować zalany telefon komórkowy – czego unikać?

Wokół tematu zamoczonych urządzeń elektronicznych pojawiło się wiele mitów i wskazówek, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Większość z nich dotyczy sposobów na szybsze osuszenie telefonu. Umieszczanie zalanego smartfona na kaloryferze, wystawianie go na słońce czy kierowanie na niego strumienia powietrza z suszarki to działania, które faktycznie skrócą czas schnięcia, jednak mogą przy tym spowodować dodatkowe zniszczenia. Ciepło znacząco przyspieszy zachodzące reakcje chemiczne, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń.
Szukając porad, jak uratować zalany telefon komórkowy, można trafić także na sugestie użycia sprężonego powietrza lub wytrząśnięcia wody z urządzenia. W obu przypadkach takie działanie może skończyć się wprowadzeniem cieczy dalej w głąb smartfona i uszkodzeniem kolejnych podzespołów. Niezależnie od stopnia zalania, mokrego urządzenia nie wolno podłączać do prądu. Najlepiej w ogóle go nie ruszać, dopóki całkowicie nie wyschnie. Przy próbie podpięcia ładowarki może dojść do spięcia lub nawet wybuchu akumulatora.
Popularnym sposobem na przyspieszenie suszenia jest włożenie telefonu do ryżu. Choć badania i testy nie potwierdzają skuteczności tej metody, użytkownicy forów dyskusyjnych niezmiennie ją chwalą. Ile trzymać telefon w ryżu, by ziarenka wyciągnęły wilgoć? Najczęściej zalecane jest co najmniej 12 godzin. Warto przy tym pamiętać, że ryż nie osuszy wewnętrznych podzespołów i może na nich pozostać wilgoć.

Jak wyczyścić zalany telefon?

Po wyłączeniu telefonu, wytarciu obudowy papierowym ręcznikiem i zdemontowaniu ruchomych elementów, można podjąć próbę samodzielnego czyszczenia. Jeżeli smartfon miał kontakt z czymś innym niż czysta woda, potrzebna będzie miękka ściereczka i spirytus o wysokim stężeniu. Lekko nasączoną szmatką należy przetrzeć zalany wyświetlacz oraz dostępne powierzchnie, aby usunąć z nich lepki osad. Po dokładnym oczyszczeniu urządzenia trzeba pozostawić je do całkowitego wyschnięcia na kilkanaście godzin.
Podobnie wygląda kwestia tego, jak wysuszyć telefon z wbudowaną baterią. Podstawowym działaniem powinno być przetarcie smartfona papierowym ręcznikiem lub szmatką i pozostawienie go w suchym, przewiewnym miejscu na możliwie długi czas.
Jeżeli istnieje podejrzenie, że napój dostał się do wewnętrznych podzespołów, samodzielna naprawa najprawdopodobniej będzie niemożliwa. Zamiast szukania porad, jak uruchomić zalany telefon, należy poszukać serwisu. Wysuszony i powierzchownie oczyszczony telefon najlepiej oddać w ręce profesjonalisty.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?

Jeżeli pomimo reanimacji telefon uparcie nie chce odżyć lub wolimy nie podejmować prób samodzielnej naprawy, jedynym rozwiązaniem jest wizyta w serwisie. Wybierając konkretną placówkę, warto mieć świadomość, że wykonywanie napraw w nieautoryzowanym punkcie spowoduje utratę gwarancji. Jednak niezależnie od jej posiadania za usługę trzeba będzie zapłacić, ponieważ zalany telefon nie jest podstawą do roszczenia gwarancyjnego. Koszty mogą być mniejsze, jeżeli posiadamy wykupione ubezpieczenie np. u swojego operatora.
Cena za naprawę zależy głównie od rodzaju i stopnia zaawansowania uszkodzenia. Najgorszą sytuacją jest uszkodzenie płyty głównej. Jeżeli do niego doszło, koszty naprawy będą oscylować w przedziale od 500 do ponad 1200 zł, w zależności od modelu telefonu.
Profesjonalne czyszczenie wnętrza urządzenia wiąże się z wydaniem 200-450 zł, a za samo dokładne osuszenie zapłacimy od 50 do 200 zł. Na dokładną wysokość kosztów wpływa stan telefonu, a także lokalizacja serwisu i jego wewnętrzne cenniki.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!