Denerwują cię zapach samochodowy, który przestaje pachnieć już po kilku dniach? Zawieszki i choinki być może są tanie, ale nie gwarantują ładnego zapachu przez długi czas. Pora postawić na trwałe i wydajne zapachy do auta. Jakie rodzaje sprawdzą się najlepiej?
Doradzaliśmy już, jak wybrać pochłaniacz wilgoci do auta, który razem z zapachem samochodowym pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Popularną alternatywą dla zawieszek na lusterko są zapachy samochodowe wpinane w kratki nawiewu.
Mogą zawierać płynny lub żelowy wkład, który gromadzi zapach dłużej niż papierowa choinka. Zaletą tego rodzaju zapachów do auta jest duża intensywność. Powietrze wydostające się z wentylacji opływa kartridż, roznosząc przyjemną woń po całym wnętrzu. Są one łatwo dostępne, a ich cena oscyluje w granicy 10 zł.
Niewielki słoiczek z drewnianą zakrętką i sznurkiem to kolejna popularna forma zapachów samochodowych. W szklanym słoiczku znajduje się sporo olejków zapachowych, więc można się cieszyć perfumami samochodowymi nawet przez kilka miesięcy. Wystarczy co jakiś czas obrócić pojemnik, by drewniana zakrętka nasączyła się płynem.
Problematyczne może być jednak umieszczenie zapachu w aucie. Nie zawsze da się go zawiesić na lusterku, a nie można go odłożyć na półkę. Olejek zapachowy mógłby uszkodzić kokpit lub tapicerkę.
Przebojem ostatnich lat są zapachy w puszce, przypominające nieco… konserwę! Choć wyglądają kontrowersyjnie, mają doskonałą wydajność. Najtrwalsze zapachy w puszkach są w stanie oddawać zapach nawet przez kilka miesięcy. Co ważne, czynią to nienachalnie, więc nie trzeba przejmować się zbyt intensywną wonią.
Wkładem zapachów w puszkach są kawałki drewna nasączone olejkami zapachowymi. Co jakiś czas warto wstrząsnąć puszką lub obrócić drewienka. Pozwoli to wzbudzić aromat na nowo.
Problemem wielu dobrych zapachów samochodowych jest… nieatrakcyjny wygląd. Wykonane z taniego plastiku pojemniki nie wyglądają najlepiej, a metalowa puszka niewątpliwie będzie przeszkadzać estetom.
Jeśli zależy ci nie tylko na trwałości, ale i na doskonałym wyglądzie, wybierz elegancki zapach samochodowy. Wykonane z drewna, metalu i szkła pojemniki oraz zawieszki wyglądają bardziej jak luksusowa biżuteria niż zapach do auta. Cena? Jak można się domyślić, nie należy do najniższych – kilkadziesiąt złotych.
Mimo że najczęściej mówi się o zapachach samochodowych, niektóre z nich można śmiało nazwać perfumami. Specjalne kompozycje zamykane są w gustownych flakonach, zupełnie jak prawdziwe perfumy męskie. Perfumy samochodowe wyróżniają się też tym, że nie próbują imitować owoców lub typowo odświeżających zapachów. Są to wielowarstwowe kompozycje, o licznych nutach i akordach.
Perfumy do auta aplikuje się na dywaniki lub papierową zawieszkę. Kilka psiknięć wytrzymuje kilka dni, dlatego warto regularnie odnawiać zapach. Ma to tę zaletę, że pozwala często zmieniać perfumy i cieszyć się innymi zapachami. Perfumami samochodowymi nie należy spryskiwać tapicerki i kokpitu – mogą spowodować przebarwienia.
Gniazdo zapalniczki można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z ciekawszych jest umieszczenie w nim dyfuzora zapachów. Elektroniczne urządzenie nie tylko odświeża wnętrze, ale i nawilża je.
W trakcie rozpylania aromatu generuje również parę wodną, dzięki czemu uczucie odświeżenia jest głębsze. Zapach samochodowy do zapalniczka uzupełnia się wodą demineralizowaną z dodatkiem ulubionego olejku aromatycznego.
Autor: Szymon Sonik