Data publikacji:

Jak dobrze robić zdjęcia czarno-białe? 

Zdjęcia czarno-białe mają swój niepowtarzalny klimat i nawet pozornie prosty kadr może wyglądać jak dzieło sztuki. Podpowiadamy, jak dobrze robić zdjęcia czarno-białe, aby wzbudzały zachwyt i zainteresowanie odbiorców!
zdjęcia czarno-białe

Dlaczego warto robić czarno-białe zdjęcia?  

Historia czarno-białej fotografii sięga około 1826 roku. To wtedy francuski wynalazca Joseph-Nicéphore Niépce naświetlił obraz na cynkowej płytce pokrytej asfaltem syryjskim. Dzieło o nazwie „Widok z okna” jest uznawane za jedno z pierwszych zdjęć w historii fotografii. Pierwsze zdjęcia wykonane przez Louis Jacques’a Daguerre’a, Wiliam Talbota czy Fredericka Scotta Archera były czarno-białe.  
W 1861 roku pojawiły się pierwsze kolorowe zdjęcia, jednak po dzień dzisiejszy fotografia pozbawiona kolorów jest uznawana za wyjątkową. Czarno-białe fotografie skłaniają do refleksji, a także potrafią skupić uwagę na elementach, które w kolorze nie byłyby tak dobrze widoczne. Fotografia czarno-biała bardzo dobrze sprawdza się w takich kategoriach jak portret, krajobraz, czy architektura.  

Jak robić dobre czarno-białe zdjęcia?  

Aby robić dobre czarno-białe zdjęcia trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. W pierwszej kolejności musisz skupić swoją uwagę na poszukiwaniu kontrastów czyli elementów, które będą zawierały obszary ciemne oraz jasne. Warto poszukać ciekawie padających cieni, które dodadzą nutę tajemniczości. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie padającego światła będącego idealnym dopełnieniem kadru. Nie bój się eksperymentować i robić zdjęć pod słońce.  
Zdjęcia, które nie mają odpowiedniej ilości kontrastu, mogą wydawać się płaskie. Dodatkowo, odbiorca nie wie gdzie skupić swoją uwagę. Oczywiście, kontrast i trójwymiarowość możemy dodać w postprodukcji, jednak staraj się już na etapie fotografowania zrobić ciekawy kadr. Później będzie Ci dużo łatwiej uzyskać pożądany efekt.  
Fotografia to sztuka obserwacji, dlatego niezwykle istotne jest poszukiwanie detali, które mogą mieć wpływ na końcowy efekt. Elementy otoczenia takie jak woda, drzewa, kamień, metal, mają swoją unikalną teksturę. Na czarno-białych zdjęciach można ją wyróżnić poprzez odpowiednie kadrowanie i przybliżenie.
W przypadku architektury świetnie sprawdzają się tekstury widoczne na dachach budynków, drzwiach, czy elementach zdobień. Tak naprawdę ciekawe elementy można znaleźć na każdym kroku! W fotografii portretowej można wykorzystać fakturę materiału, czy dodatków jakie ma na sobie model/modelka.  
Ogromny wpływ na wygląd czarno-białych zdjęć ma pogoda. W przypadku kolorowych fotografii najlepsze efekty można uzyskać podczas złotej lub niebieskiej godziny. Jeśli chodzi o zdjęcia czarno-białe, to tak naprawdę każda pora dnia może okazać się idealna. W pochmurne dni bez problemu uchwycisz chmury i za pomocą czerni i bieli stworzysz poruszający obraz. Warto wykorzystać wtedy wcześniej opisywany kontrast.  
Robiąc zdjęcia czarno-białe nie można zapominać o kompozycji. To tak naprawdę fundamentalna część każdego obrazu, która potrafi diametralnie odmienić przekaz i ukierunkować odbiorcę. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią, to spróbuj wykorzystać złoty podział. To jedna z technik kadrowania polegająca na umieszczeniu głównego obiektu w jednym z mocnych punktów zdjęcia. Choć centralne kadrowanie dla wielu wydaje się banalne, to w zdjęciach czarno-białych potrafi sprawdzić się znakomicie. Eksperymentuj i wykonuj różne ujęcia.  
Podsumowując, czarno-białe fotografie wbrew pozorom nie są łatwe do wykonania. Brak koloru powoduje, że ewentualne błędy i niedoskonałości będą lepiej widoczne. Aby zrobić idealne zdjęcie trzeba często wykorzystać warunki, a także zadbać o odpowiednią ekspozycje. Niezwykle ważne jest również światło, które tworzy atmosferę scenerii. Pierwszy kontakt z czarno-białymi zdjęciami może zniechęcić wielu fotografów, ale początki nigdy nie są łatwe, dlatego szukaj swojej drogi i cały czas pracuj nad swoimi ujęciami.  

Jak ustawić czarno-białe zdjęcia w aparacie?  

Czarno-białe zdjęcia można robić bezpośrednio z poziomu aparatu. Taka opcja w większości aparatów znajduje się w zakładce style. Przełączając go na tryb monochromatyczny będzie można od razu uzyskać ten niesamowity efekt.  

Jak obrabiać czarno białe zdjęcia?  

Ustawianie trybu robienia czarno-białych zdjęć w aparacie ogranicza fotografa tylko do jednego stylu. Po wykonaniu danych ujęć możesz stwierdzić, że jednak wersja w kolorze wyglądała lepiej. Takie sytuacje zdarzają się często, dlatego konwertowanie zdjęć lepiej zostawić na etap postprodukcji.
Do tego nie jest potrzebne żadne skomplikowane oprogramowanie. Na telefonach można wykorzystać taką aplikację jak Snapseed czy Lightroom Mobile. Na komputerze dla grafika świetnie sprawdza się Lightroom Classic,  Adobe Photoshop, czy Gimp. W pierwszej kolejności otwieramy zdjęcie i następnie wybieramy opcję konwersji na czarno-biały. W niektórych programach ta opcja może znajdować się w zakładce efektów lub filtrów.  
Po wykonaniu tej czynności zdjęcie powinno już wyglądać nieźle. Teraz przyszedł czas na zabawę suwakami. Przede wszystkim ustaw kontrast, dostosuj cienie, a także ustaw punkt czerni. Chodzi o to, aby zdjęcie miało głębię, o której pisaliśmy w pierwszej części poradnika. Na początku nie przesadzaj z obróbką. Skup się na podstawowych ustawieniach. Z czasem, gdy uznasz, że efekt nie jest wystarczający spróbuj wykorzystać dodatkowe filtry, a także selektywny sposób obróbki zdjęcia.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.