Data publikacji:

Jaki zegarek na basen wybrać?

Pływanie na basenie to sport, który łączy w sobie przyjemne z pożytecznym. Przebywanie w wodzie dobrze wpływa na organizm człowieka na wielu różnych płaszczyznach. Regularne pływanie w basenie pozytywnie wpływa na kręgosłup, a co więcej – taki sport pozwala na uzyskanie idealnej sylwetki. Przebywanie w wodzie i pływanie w basenie może być także dobrym sposobem na relaks, a wizyta w saunie po skończonym treningu dodatkowo pozwala się odprężyć.
Jaki zegarek na basen wybrać?
Wiele korzyści, jakie niesie ze sobą pływanie na basenie, sprawia, że na uprawianie tego sportu decyduje się ogromna ilość osób. Pływanie to sport, który może poprawić kondycję, dlatego wiele osób decyduje się na monitorowanie swoich osiągnięć i parametrów życiowych podczas pływania. Biorąc pod uwagę, że pływanie wiąże się z niemal całkowitym zanurzeniem w wodzie, wykorzystanie tradycyjnych czujników i innych systemów do pomiaru parametrów życiowych nie jest możliwe.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pływaków, producenci sportowych gadżetów stworzyli specjalne elektroniczne zegarki, które z powodzeniem można zanurzać w wodzie. Smartwatch do pływania świetnie się sprawdza podczas pływania, dlatego coraz częściej można go dostrzec na nadgarstku pływaka.

Zegarek sportowy na basen – dlaczego warto go mieć?

Nie jest tajemnicą, że monitorowanie najważniejszych parametrów podczas uprawiania sportu pozwala na mierzenie swoich osiągnięć i poprawę wyników. Nie inaczej jest z pływaniem w basenie. Pływacy, chcąc poprawiać swoje wyniki, chętnie korzystają z przywilejów i możliwości, jakie daje im specjalnie zaprojektowany smartwatch, który jest przystosowany do działania w wodzie.
Zakup odpowiedniego zegarka na basen niesie ze sobą wiele korzyści. Taki zegarek informuje o podstawowych kwestiach, takich jak godzina, temperatura oraz data. Niemal wszystkie zegarki posiadają także stoper lub minutnik, który docenią osoby chcące poprawić swój czas podczas przepływania wyznaczonego odcinka.
Dobre zegarki na basen sprawnie radzą sobie także z monitorowaniem podstawowych funkcji życiowych, takich jak np. puls, co pozwala na określenie stanu swojej kondycji.
Wiele zegarków ma możliwość połączenia się ze smartfonem, dlatego wszystkie dane mogą być bezpiecznie przesyłane i przechowywane w pamięci telefonu. Takie rozwiązanie pozwala na swobodny dostęp do wszelkich parametrów oraz zapisu wszystkich zdobytych osiągnięć.
Zegarek na basen to dobry i niezwykle praktyczny gadżet, który nierzadko okazuje się być strzałem w dziesiątkę. Taki zegarek to także dobry pomysł na prezent, dlatego podczas poszukiwania prezentu dla zapalonego pływaka, warto zdecydować się na któryś z dostępnych na rynku modeli smartwatchów na basen.

Co powinien mieć smartwatch do pływania na basenie?

Zegarek na basen skonstruowany jest w sposób podobny do popularnych zegarków sportowych, jednak najważniejszą różnicą jest jego wodoszczelność. Od zegarka sportowego na basen można oczekiwać podobnych funkcji jak w przypadku sportowych smartwatchy oraz wielu innych, które są ważne z perspektywy pływaka.
Dla osób, które chcą kontrolować wszelkie najważniejsze aspekty podczas pływania, ważne jest, aby zegarek:
 • liczył spalone podczas ćwiczeń kalorie,
 • monitorował aktywność podczas pływania – od momentu wejścia do wody aż po zakończenie treningu,
 • mierzył tętno oraz ilość wykonanych ruchów,
 • miał możliwość wyboru stylu pływania (dowolny, klasyczny, motylkowy),
 • mierzył parametry SWOLF,
 • liczył czas ćwiczeń oraz czas odpoczynku,
 • liczył ilość pokonanych długości basenu,
 • miał dobrą klasę wodoszczelności,
 • posiadał wydajną baterię,
 • charakteryzował się czytelnym wyświetlaczem, który umożliwia swobodne odczytywanie danych nawet pod wodą.

Klasy wodoszczelności zegarków na basen

Oczywiste jest, że zegarek zaprojektowany i stworzony dla pływaków musi być nie tyle wodoodporny, co wodoszczelny. Zapaleni miłośnicy sportów wodnych potrafią spędzać na basenie wiele godzin dziennie, dlatego zegarek na basen musi charakteryzować się dobrą wodoszczelnością. Stopień wodoszczelności określa się za pomocą klas, a ich podział można przedstawić w następujący sposób:
 • 3 ATM/30 m – zegarki określone taką klasą wodoszczelności świetnie sprawdzą się u osób, które wybierają pływanie w wodzie standardowych basenów;
 • 5 ATM/50 m – wybierając pływanie na basenie sportowym, należy zdecydować się na zegarek z taką klasą wodoszczelności;
 • 10 ATM/100 m – taki smartwatch sprawdzi się w przypadku pływania na każdym basenie oraz w otwartej wodzie, a co więcej, można w nim skakać do wody oraz nurkować bez akwalungu;
 • 20 ATM/200 m – takie zegarki to modele z najwyższą klasą wodoszczelności. Można w nich swobodnie pływać zarówno na każdym basenie, jak i na otwartej wodzie. Zegarki z taką wodoszczelnością sprawdzą się także podczas nurkowania z akwalungiem.

Smartwatch na basen – czy można z nim wchodzić do sauny?

Dla wielu osób, które pływają na basenie, nie ma nic lepszego na zwieńczenie treningu pływackiego niż czas spędzony w saunie. Wiele korzyści, jakie niesie ze sobą sauna, sprawia, że na skorzystanie z niej decyduje się wiele osób. Osoby, które po skończonym pływaniu chcą wejść do sauny, powinny każdorazowo przed wejściem do środka zdjąć z nadgarstka swój sportowy zegarek.
Do sauny nie należy wchodzić z zegarkiem, ponieważ przebywający w saunie nie powinni mieć na ciele nic, co może w jakikolwiek sposób utrudniać krążenie. Co więcej, producenci sportowych zegarków zazwyczaj podają zakres temperatur, w jakich może przebywać zegarek. Często zakres takich temperatur sięga od -20 stopni do około 40 stopni Celsjusza. Temperatura panująca w saunie przewyższa tę dopuszczalną przez producenta, a to niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia sprzętu.
Zdjęcie: halfpoint / Envato Elements