Data modyfikacji:

Zmywarka do małej kuchni – jaką wybrać?

Macie niewielką kuchnię, a jednocześnie chcecie w niej zmieścić zmywarkę? Bez obaw - istnieje kilka patentów na to, aby taki sprzęt zmieścił się też u was. Zatem jaka zmywarka do małej kuchni sprawdzi się najlepiej? Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu i jak zaaranżować ją we wnętrzu? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Jaka zmywarka do małej kuchni? Na to musisz zwrócić uwagę podczas zakupu

Macie niezwykle małą kuchnię, a jednocześnie chcecie zmieścić w niej zmywarkę. Na szczęście dzięki wielu ciekawym rozwiązaniom jest to możliwe! Zatem jaka zmywarka do małej kuchni sprawdzi się najlepiej? Poniżej znajdziecie przegląd urządzeń dostępnych na rynku. Przekonajcie się sami, że zmywarkę można zmieścić naprawdę wszędzie! Zobaczcie, jaka zmywarka do niewielkiej kuchni będzie najlepsza.

Zmywarka wolnostojąca czy pod zabudowę?

To pytanie nurtuje wiele osób, które chcą w małej kuchni zmieścić jeszcze zmywarkę. W niewielkich kuchniach najlepiej sprawdzają się zmywarki pod zabudowę. Dlaczego? Zależy to przede wszystkim od wymiarów. Zmywarki pod zabudowę mogą mieć nawet 45 cm. Z kolei małe zmywarki do małej kuchni, ale wolnostojące nierzadko będą szersze - niektóre modele mają nawet ok. 55 cm!
Co więcej, wybierając zmywarkę pod zabudowę, zyskujecie wolną przestrzeń na blacie, np. do ustawienia suszarki na naczynia. Nie wspominając już o tym, że pod zmywarką, a właściwie w listwie pod szafką też można zrobić szuflady do przechowywania. Taka zabudowa wymaga już specjalnego projektu architekta, ale dzięki temu zyskacie dodatkowe miejsce, np. do przechowywania patelni czy pokrywek. A w małej kuchni liczy się każdy centymetr.

Zmywarka kompaktowa - sprzymierzeniec bardzo małej kuchni

Kiedy w waszym ciągu kuchennym nie ma miejsca nawet na zmywarkę do zabudowy 45 cm, to wówczas możecie pomyśleć o zmywarce kompaktowej. Zmywarka kompaktowa to niewielka zmywarka, która zmieści się nawet na blacie. Najczęściej taka zmywarka ma wysokość 45 cm i szerokość 55 cm. Przyznajcie więc sami, że to model szalenie kompaktowy. Oczywiście taka zmywarka nie sprawdzi się raczej dla rodzin. Będzie jednak idealna dla singli lub ewentualnie pary, która rzadko gotuje w domu.

Jak zmieścić zmywarkę w małej kuchni?

Zastanawiasz się, czy w twojej kuchni zmieści się jeszcze zmywarka? Na szczęście istnieje kilka trików i patentów, dzięki którym nawet w małej kuchni znajdzie się wolna przestrzeń. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze.

Zwróć uwagę na wymiary

Brzmi banalnie, ale w małej kuchni to niezwykle istotne. Do niewielkich kuchni świetnie sprawdzą się zmywarki 45 cm. Te będą idealne zarówno dla singli, jak i par czy rodzin z dziećmi. Zmywarki o takim wymiarze oczywiście szybciej się zapełnią, ale spokojnie zmieszczą się w nich naczynia z całego dnia.
Oczywiście na taką zmywarkę potrzebna będzie wolna wnęka, a więc wasza kuchnia będzie mieć o jedną szafkę mniej. Jeśli więc nie macie takiej możliwości, to pomyślcie o zmywarce kompaktowej. O tym, gdzie ją zmieścić, piszemy więcej poniżej. Mała zmywarka do zabudowy będzie praktycznym rozwiązaniem w niewielkiej przestrzeni.

Zmywarka w małej kuchni? Zaoszczędź miejsce i nie rób suszarki na naczynia

Dlaczego niektórzy nie robią zmywarek w małych kuchniach? Ponieważ brakuje im miejsca do przechowywania. Urządzanie małej kuchni to jednak sztuka kompromisu. Skoro szafkę z ciągu kuchennego wykorzystacie do wstawienia zmywarki, to dodatkową przestrzeń na przechowywanie zaaranżujcie nad zlewem. Wystarczy nie robić w tym miejscu suszarki na naczynia. Przy zmywarce nie będzie ona konieczna, ponieważ jak wiadomo, zmywarka nie tylko myje, ale też suszy naczynia. Drobne naczynia myte w zlewie można więc od razu wycierać i wkładać do szafek albo zwyczajnie po ich umyciu ułożyć na zlewie ociekacz i dać im spokojnie wyschnąć.

Zrób zlewozmywak w rogu

Małe kuchnie często są robione w rogu. Co to oznacza? W rogu przestrzeń na blacie jest zazwyczaj niewykorzystana. Nie zrobicie tam przecież kuchenki. Ale za to możecie zrobić narożny zlewozmywak i narożną szafkę pod zlewem. Wówczas szafka obok będzie wolna i śmiało możecie wstawić w nią zmywarkę.

Zmywarka kompaktowa pod zlewem

Nie macie miejsca na małą zmywarkę 45 cm w ciągu szafek kuchennych? Kupcie zmywarkę kompaktową i wstawcie ją do szafki pod zlewem. Wówczas nie będziecie musieli stawiać jej na blacie i zabierać przestrzeni roboczej. Jeśli chcecie w ten sposób zamontować kompaktową zmywarkę, to musicie pod zlew kupić szafkę o szerokości przynajmniej 60 cm. Ponadto musicie wybrać niezbyt głęboki zlewozmywak.

Zmywarka w małej kuchni - zwróć uwagę na jej parametry i funkcje

Kupując małą zmywarkę do małej kuchni, musisz zwrócić uwagę nie tylko na jej wymiary i to, gdzie ją umieścicie. Istotne są także parametry sprzętu. Na co więc zwracać szczególną uwagę, kiedy kupujecie zmywarkę?

Funkcje

Jedne z najważniejszych funkcji w zmywarkach to zabezpieczenie przed zalaniem, blokada przycisków, automatyczne otwieranie czy program szybki. Oczywiście producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych funkcji, np. możliwość mycia eko, wskaźnik braku nabłyszczacza, czujnik załadunku, a nawet filtry samoczyszczące czy możliwość dezynfekcji naczyń. Kupując więc zmywarkę, zwróćcie uwagę na to, jakie funkcje oferuje dany model. Nikt przecież nie chce płacić za coś, z czego później i tak nie będzie korzystać.

Sterowanie

Dostępne jest elektroniczne lub mechaniczne. Nie mniej jednak najlepsze są zmywarki ze sterowaniem elektronicznym. Takich jest też na rynku najwięcej.

Panel sterowania

Chodzi o miejsce, w którym się znajduje. Panel może być zewnętrzny, czyli na drzwiach zmywarki. To pozwala sterować nią także podczas mycia naczyń, np. jeśli chcecie nagle ją wyłączyć ze względu na awarię. Panel może być też ukryty na drzwiach co oznacza, że po zamknięciu zmywarki nie macie możliwości jej sterowania. Takie rozwiązanie stosowane jest w zmywarkach do zabudowy.
Zdjęcie: friends_stock / Envato Elements

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.