Data publikacji:

Zmywarka nie odprowadza wody? Co robić?

Zmywarka odmówiła posłuszeństwa i nie odprowadza wody? Zanim wezwiesz fachowca, sprawdź nasze porady, w których podpowiadamy, jak poradzić sobie z tego typu problemem. Rozwiązania mogą okazać się prostsze, niż mogłoby ci się wydawać!   
zmywarka nie odprowadza wody

Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody? Możliwe przyczyny  

Zmywarka nie domywa, zmywarka nie pobiera wody czy też jej nie odprowadza. Usterki AGD mogą być powodem do irytacji. Czasami jednak przyczyna awarii jest prozaiczna.
Gdy otwierasz zmywarkę po zakończonym cyklu zmywania, a na dnie widać spore ilości wody, to może oznaczać kłopoty. Diagnozę rozpoczynamy od najbardziej oczywistych elementów. W wielu sytuacjach woda nie jest odprowadzana przez zatkany filtr, w którym nagromadziło się sporo resztek po jedzeniu. Wyciągnięcie go, wyczyszczenie i dokładne przepłukanie okazuje się strzałem w dziesiątkę. Po chwili okazuje się, że zmywarka znowu działa bez najmniejszych problemów!  
W zmywarkach, które nie odprowadzają wody, zdarza się, że uszkodzeniu lub po prostu zacięciu ulega pływak. Jego zadaniem jest ochrona przed zalaniem. Zabrudzenie przełącznika powoduje, że urządzenie automatycznie blokuje dopływ wody. Wyciągnięcie go nie powinno sprawić trudności. Dokładne wyczyszczenie również jest sprawdzonym sposobem na przywrócenie pełnej sprawności zmywarki.  
Kolejną dość częstą przypadłością w zmywarkach jest niedrożność węża odpływowego. Nieprawidłowy montaż, zbyt mocne dociśnięcie lub skręcenie przewodu powoduje, że odpływ wody jest utrudniony. Podobnie jak w dwóch poprzednich przypadkach pomaga dokładne wyczyszczenie węża, pozbycie się ewentualnych zabrudzeń, a także wyeliminowanie nieprawidłowego ułożenia węża. W sklepach można bez problemu dostać specjalne prowadnice, które utrzymują wąż w odpowiedniej pozycji.

Co robić w sytuacji, gdy zmywarka nadal nie odprowadza wody?  

Jeżeli wykonanie powyższych czynności nie pomogło, to oznacza, że problem jest poważniejszy niż mogłoby się wydawać. Za odprowadzanie wody ze zmywarki odpowiedzialna jest pompa odpływowa/spustowa. Jej uszkodzenie może powodować, że woda będzie stała na dnie urządzenia. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest wymiana pompy na zupełnie nową.  
Istnieje także możliwość, że poważniejsza usterka dotknęła samego silnika pompy odpływowej. To jeden z ważniejszych elementów, który reguluje ilość wody w zależności od stopnia zabrudzenia. W takiej sytuacji z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie wymienić cały element, aby zmywarka znowu mogła działać.  
Problem z odprowadzaniem wody w zmywarce może także dotyczyć czujnika zmętnienia wody. Usterka powoduje, że zmywarka nie jest w stanie odprowadzić wody lub robi to w sposób nieprawidłowy. Wymiana tego elementu również rozwiązuje problem z odprowadzeniem wody.

Ile kosztuje naprawa zmywarki, która nie odprowadza wody?  

Bez konkretnej wiedzy na temat usterki danego elementu nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile taka usługa może kosztować. Przy uszkodzeniach mechanicznych konieczne będzie wezwanie fachowca, który będzie wiedział jak zająć się takim problemem. Naprawy zwykle kosztują od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych.  
Jeżeli masz jedną zmywarkę przez wiele lat, a koszty naprawy są wysokie, to wówczas warto zastanowić się czy jej naprawa jest opłacalna. W niektórych przypadkach zakup zupełnie nowego urządzenia okazuje się o wiele lepszym rozwiązaniem.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.