Data publikacji:

Dlaczego zmywarka nie domywa?

Dlaczego zmywarka nie domywa? Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa, a między innymi – kiedy zmywarka nie domywa osadu z herbaty? Domowe sposoby pomogą ci zniwelować problemy ze zmywarką. 
dlaczego zmywarka nie domywa

Dlaczego zmywarka nie domywa?

Przyczyny tego, że zmywarka nie domywa naczyń, mogą być następujące:
  1. Uszkodzone części zmywarki. Nasza rada: sprawdź stan poszczególnych części. Uszkodzony elektrozawór powoduje, że zmywarka nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody do właściwego umycia naczyń. Uszkodzona grzałka? Bez odpowiedniej temperatury zmywarka nie da rady usunąć niektórych zabrudzeń! Zepsuty dozownik detergentu? Jeśli nie otworzy się w porę, tabletka do zmywarki nie rozpuści się. To powoduje, że zmywarka nie domywa brudnych naczyń. 
  2. Zapchane spryskiwacze. Zmywarka ma je dwa – górny i dolny. Jeśli którykolwiek z nich będzie zapchany (np. resztkami jedzenia albo nierozpuszczonym detergentem), od razu zauważysz ten defekt w postaci brudnych naczyń w górnym albo dolnym koszu. Zmywarka nie domywa górnego kosza? Sprawdź, czy górny spryskiwacz jest drożny.
  3. Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? Zapchany filtr. Filtr zmywarki czyść co jakiś czas i sprawdzaj, czy się nie zatkał. 

Zmywarka nie domywa – domowe sposoby na rozwiązanie problemu

Co zrobić, gdy zmywarka nie domywa? Przedstawiamy domowe sposoby na tę bolączkę:
  1. Zmywarka nie domywa, bo źle ustawiłeś naczynia. To klucz do sukcesu. Zmywarka nigdy nie domyje idealnie naczyń, jeśli woda nie będzie miała do nich odpowiedniego dostępu. Nawet program intensywny nie jest w stanie tu wiele zdziałać. Rada: ustawiaj naczynia zgodnie z sugestiami producenta zmywarki. 
  2. Dlaczego zmywarka nie domywa? Bo jest przepełniona. Wtedy także woda nie krąży w niej tak, jak powinna. Rada: jeśli masz dużo brudnych naczyń, lepiej będzie, gdy podzielisz je dwa wsady niż przepełnisz urządzenie za jednym wsadem, a potem będziesz domywać naczynia ręcznie.
  3. Dlaczego zmywarka nie domywa? Za krótki program czyszczenia naczyń, nieadekwatny do stopnia zabrudzenia szklanek, misek i garnków, nie umyje mocno zabrudzonych powierzchni. Rada: z programów krótszych korzystaj wyłącznie wtedy, gdy wsadzasz do zmywarki lekko zabrudzone naczynia. Te, na których brud już zdążył zaschnąć, potrzebują większej mocy i wyższej temperatury. Nie zawsze najkrótszy znaczy najlepszy i najbardziej efektywny. 

Kiedy zmywarka nie domywa naczyń?

Wtedy, kiedy sama jest brudna! Niedrożne części zmywarki, znajdujące się tam resztki jedzenia lub kamień to skuteczne blokery efektywnego zmywania. Rada: sprawdź ręką, czy wewnętrzne części zmywarki nie zapchały się większymi resztkami jedzenia oraz regularnie czyść urządzenie za pomocą dedykowanych środków myjących zmywarkę (jak czyścić zmywarkę? wykorzystaj specjalne płyny lub kostki czyszczące zmywarki). 

Dlaczego zmywarka nie domywa osadu z herbaty? 

Jeśli sprawdziłaś, czy zmywarka jest czysta (czyli jesteś pewna, że żaden z podanych przez nas sześciu powodów, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń, nie jest źródłem twojego problemu), być może powodem tego, że zmywarka nie domywa osadu z herbaty, są używane przez ciebie detergenty. Możesz dodatkowo użyć nabłyszczacza do naczyń.
Drugi powód to brak lub niewystarczająca ilość soli w zmywarce. Ona powoduje, że woda nie zostanie zmiękczona. To zaś może powodować osadzanie się białego kamienia na naczyniach, który widać zwłaszcza na szklankach. Jaka sól do zmywarki będzie najlepsza? Stawiaj na renomowanych producentów.
Zobacz, co oznacza, gdy zmywarka nie pobiera wody i buczy

Zmywarka nie domywa – nie rozpuszcza tabletki. Co robić?

Dlaczego nie rozpuszcza się tabletka w zmywarce? Sprawdź, czy podajnik na tabelki nie jest zepsuty oraz sprawdź, czy grzałka w zmywarce funkcjonuje prawidłowo. W razie wątpliwości dzwoń po serwis, który oceni stan twojej zmywarki. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.