Data modyfikacji:

Zmywarka nie pobiera wody i buczy. Co robić?

Zmywarka to sprzęt, bez którego wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie życia. Kiedyś naczynia były myte ręcznie, dziś wystarczy włożyć je do zmywarki i po odpowiedniemu czasie wyjąć – są czyste i pachnące. Zmywarka pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. To rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne, gwarantuje oszczędność wody, a tym samym pomaga zadbać o stan środowiska naturalnego. Życie ze zmywarką jest dużo przyjemniejsze łatwiejsze. Co jednak zrobić, gdy sprzęt przestaje działać i zmywarka nie pobiera wody?

zmywarka nie pobiera wody

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Jest wiele przyczyn, które powodują, że zmywarka nie pobiera wody. Awaria może być spowodowana przez wady produkcyjne, zły montaż, zabrudzenia lub uszkodzenie poszczególnych elementów. Problem łatwo rozpoznać, ponieważ urządzenie uruchamia się tylko na chwile, a następnie przerywa pracę, na panelu pokazuje się kod błędu.

Wiele osób zastawiania się, co zrobić kiedy zmywarka nie pobiera wody. Jest kilka rozwiązań. Można spróbować samemu znaleźć przyczynę awarii, można wezwać hydraulika, a jeżeli sprzęt jest na gwarancji, złożyć reklamację.

Sprawdź nasz ranking zmywarek do zabudowy

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

Zmywarki są mocno eksploatowane, dlatego czasem psują się i przestają prawidłowo działać. Jednym z najczęściej występujących problemów jest buczenie oraz niepobieranie wody. Jeżeli zmywarka objęta jest gwarancją, najlepiej wezwać serwis, który zdiagnozuje przyczynę awarii i sprawdzi, dlaczego nowa zmywarka nie pobiera wody.

W przypadku nowego urządzenia należy sprawdzić, czy zostało prawidłowo podłączone. Zmywarka powinna się skonfigurować, dlatego należy dać jej kilka minut i dopiero wtedy ustalić, czy działa prawidłowo. Należy sprawdzić, czy zawór wody jest odkręcony, ważne jest również odpowiednie ciśnienie wody.

Przyczyną problemu może być także mocno wygięty wężyk. W starszych urządzeniach można również samemu spróbować znaleźć przyczynę awarii i dowiedzieć się, czemu zmywarka nie pobiera wody. W niektórych przypadkach naprawa jest prosta, często wystarczy wymienić lub wyczyścić pojedynczy element.

Sprawdź, jakie tabletki do zmywarki wybrać

Co się dzieje, jak zmywarka nie pobiera wody – awaria w starszym sprzęcie

Awarie zmywarek często zdarzają się w najmniej odpowiednich momentach. Jeżeli sprawne dotąd urządzenie przestanie pobierać wodę, zacznie buczeć i wydawać inne, niepokojące dźwięki, należy sprawdzić:

  • Jak wyglądają styki przełącznika, łączące się z pływakiem? Jeżeli pływak jest brudny, zmywarka może odmówić współpracy. Element należy wyjąć i umyć pod bieżącą wodą.
  • Czy filtr nie jest zatkany? To częsta przyczyna awarii, dlatego powinien być regularnie czyszczony. W razie uszkodzenia trzeba go wymienić.
  • Czy pompa odpływowa jest czysta i sprawna? Jeżeli wirnik pompy nie obraca się swobodnie, trzeba wymienić go na nowy.
  • Czy nie doszło do zatkania kanalików w płaszczu wodnym? Do elementu mogły dostać się resztki jedzenia, należy to sprawdzić, w razie potrzeby zastosować odpowiedni preparat i ponownie włożyć płaszcz wodny na swoje miejsce.
  • Czy programator działa? Często dochodzi do awarii, programator zmienia ustawania programu i zmywarka przestaje pobierać wodę. Programator najczęściej ulega uszkodzeniu z powodu zwarcia.
  • Czy nie doszło od uszkodzenia elektrozaworu? To element, który znajduje się na końcu węza zasilającego zmywarkę. Trzeba go wyjąć, odłączyć od rur, a następnie podłączyć do prądu. Brak dźwięku oznacza, że elektrozawór wymaga wymiany.
  • Czy nie doszło do zatkania odpływu kanalizacji? Do zatkania przyczyniają się resztki jedzenia, pozostałości po środkach myjących, osad z twardej wody, tłuszcz. Aby zlikwidować problem, należy użyć specjalistycznych środków lub przepłukać rurę wodą z octem.

Jeżeli urządzenia ma już kilka lat, a awaria jest poważna, naprawa może nie być opłacalna. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem może być zakup nowego urządzenia, renomowanych firm np. Bosch, Siemens, Whirpool, Electrlux, Amica czy Samsung.

Jak zapobiegać awariom zmywarek?

Zmywarki mogą służyć wiele lat, ale muszą być odpowiednio pielęgnowane i konserwowane. Należy pamiętać, aby do urządzenia wkładać naczynia pozbawione resztek jedzenia. Aby zapobiec zatkaniu kanalików płaszcza wodnego, trzeba regularnie czyścić zmywarkę. Można to zrobić za pomocą specjalistycznych środków, przeznaczonych do czyszczenia zmywarek.

Kilka razy w roku zmywarkę należy odkamienić. Można zastosować metody domowe lub preparaty, dostępne w sklepach. Nie można również zapomnieć o umyciu drzwiczki, ścianki, wyczyszczeniu filtrów, uszczelek i prowadnic. Zmywarka ma dużo zakamarków, w których mogą zbierać się nieczystości. Regularne mycie nie tylko zminimalizuje ryzyko awarii, ale również sprawi, że naczynia będą czyste i lśniące.

jak zmywarka nie pobiera wody. Dzięki temu można szybko usunąć problem, a jeżeli awaria jest duża, skorzystać z pomocy fachowców lub zastanowić się nad zakupem nowego urządzenia.

Autorka: Dorota Koszutowska