Data publikacji:

Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki?

Wstajesz rano, pewien, że naczynia czyściutkie, a tu stop: zmywarka nie rozpuszcza tabletki, a co więcej - może nawet: zmywarka nie pobiera tabletki! Sprawdź, jakie są tego przyczyny. Zbadaj, dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki?

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki - przyczyna

Dlaczego tak się dzieje, że zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Jest ku temu 7 powodów:
 1. Zbyt niska temperatura wody - Większość tabletek rozpuszcza się w temperaturze około 40–45°C. Jeśli stosujesz energooszczędny program mycia, to substancje w tabletce nie mają możliwości aktywowania się. Z tego powodu tabletka w zmywarce się nie rozpuszcza.
 2. Awaria grzałki - jak sprawdzić, czy grzałka działa prawidłowo? Jeśli po jego zakończeniu mycia naczynia w zmywarce nie będą ciepłe, dzwoń po serwis.
 3. Zbyt twarda woda - uniemożliwia ona rozpuszczenie się tabletki. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ minerały wchodzące w skład twardej wody, w połączeniu z tabletką, tworzą nierozpuszczalne kompleksy.
 4. Przeterminowana tabletka - tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce również dlatego, że upłynął termin jej ważności. Wynika to ze zbyt długiego czasu ekspozycji na tlen, który utlenia niektóre substancje chemiczne. Ważne jest więc nie tylko, jakie tabletki do zmywarki wybierzesz, ale również, jak długo będziesz ich używać.
 5. Zbyt niskie ciśnienie wody - jest oni konsekwencją niedrożności części, które doprowadzają wodę do urządzenia. Wyczyść dokładnie zmywarkę, dokonując demontażu części. 
 6. Zbyt duża ilość detergentów - jeśli stosujesz tabletki kilkuskładniowe, to nie musisz używać soli i nabłyszczacza dodatkowo. Składniki poszczególnych detergentów mogą bowiem oddziaływać na siebie, uniemożliwiając pełne rozpuszczenie tabletki (tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce). 
 7. Złe umiejscowienie tabletki do zmywarki - wkładaj ją tam, gdzie zaleca producent. Wrzucenie tabletki bezpośrednio do komory myjącej nie zwiększy efektywności procesu mycia.

Dlaczego zmywarka nie pobiera tabletki?

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera tabletki? Często jest tak, że blokada jest czysto mechaniczna i przyczynę niepobierania tabletki ze zmywarki usuniesz błyskawicznie.
Punktem wyjścia jest wiedza, gdzie znajduje się miejsce na tabletkę. Co ważne, by wiedzieć, że podczas cyklu mycia, w określonym momencie, ta zmechanizowana i zawierająca części elektryczne klapka się otwiera. 
Dlaczego zmywarka nie pobiera tabletki? Przyczyny:
 • Jeśli kosz z naczyniami nie jest maksymalnie dosunięty do tylnej ściany, będzie blokował otworzenie klapki dozownika.
 • Nadmiernie zapakowany kosz z naczyniami (duże talerze, patery, deski do krojenia), co uniemożliwia otworzenie się klapki z tabletką.
 • Przyczyna może tkwić również w wilgotnym lub mokrym dozowniku, do którego wnętrza przykleja się tabletka i nie może „ruszyć” w podróż po zmywarce celem wymycia naczyń.
 • Uszkodzona klapka dozownika - wadliwa lub uszkodzona część uniemożliwia otwarcie szufladki z tabletką. Wtedy również zmywarka nie pobiera tabletek, więc tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce. 

Z jakiego powodu kapsułka nie rozpuszcza się w zmywarce?

Powody są dokładnie takie same, jak te które opisaliśmy w podpunkcie „Zmywarka nie rozpuszcza tabletki - przyczyna”. A jaka jest przyczyna tego, że zmywarka nie rozpuszcza całej tabletki, tylko jej część? Być może zmywarka otwiera klapkę kieszonki zbyt późno podczas zmywania. Tabletka lub kapsułka nie mają więc czasu na dokładne rozpuszczenie się.
Nierozpuszczająca się kapsułka w zmywarce sprawia też, że naczynia są niedomyte. Zanim przybędzie pomoc, diagnozująca problemy ze zmywarką, nie musisz zmywać naczyń ręcznie. Wystarczy, że przed wystartowaniem programu mycia wrzucisz kapsułkę lub tabletkę na dno zmywarki. 
Zdjęcie: twenty20photos / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.