Data publikacji:

Dlaczego zmywarka nie reaguje na przyciski?

Dlaczego zmywarka nie reaguje na przyciski? Powody, dla których zmywarka nie uruchamia programu. Opowiemy o tym, czy taki defekt da się naprawić samodzielnie, czy trzeba wzywać specjalistę. 
dlaczego zmywarka nie reaguje na przyciski

Zmywarka nie reaguje na przyciski – uszkodzony włącznik lub przewód

Pierwsze, co zrób przy awarii zmywarki, gdy nie reaguje ona na przyciski, to sprawdź zasilanie. 
Co może być źle?
 • Naderwany, przycięty czy przygnieciony przewód. To powody, dla których sprzęt nie działa i zmywarka nie reaguje na przyciski. Co robić? Wymień kabel zasilający.
 • Analogicznie postępuj, gdy okaże się, że gniazdko elektryczne w ścianie jest uszkodzone – wymień je na sprawne. Jak sprawdzić, czy gniazdko jest w porządku? Podłącz do niego inne urządzenie, które wiesz, że jest sprawne. Jeśli ten sprzęt nie zacznie pracować, oznacza to, że gniazdko jest do wymiany.
 • Jak sprawdzić, czy włącznik zmywarki jest uszkodzony? Zazwyczaj po latach użytkowania jest on dość mocno nadszarpnięty zębem czasu. Jego wymiana jest łatwa i nisko kosztowa. 
 • Dodatkowo – zanim zaczniesz uskuteczniać jakiekolwiek „poważniejsze” prace przy niedziałającej zmywarce, sprawdź, czy nie nastąpiło tymczasowe odłączenie prądu przez operatora. 

  Dlaczego zmywarka nie reaguje na przyciski? Awaria panelu sterowania

  Tak. Czasami się to zdarza. Uszkodzony panel sterowania (moduł sterowania) zmywarki skutkuje tym, że zmywarka nie reaguje na przyciski. Następstwem tego jest fakt, że zmywarka nie uruchamia programu.
  I teraz, jeśli zapytasz: „dlaczego zmywarka Amica nie reaguje na przyciski?” oraz wpiszesz w wyszukiwarce: „zmywarka Bosch nie można zmienić programu” oraz „zmywarka Bosch nie reaguje na przyciski”, musisz wiedzieć, że w zmywarkach Amica i Bosch sterowniki modułu mają zabezpieczenie przed zalaniem i zanieczyszczeniami, ale panel sterowania i tak może ulec awarii. Jak każda inna część sprzętu AGD. Sygnałem alarmowym tego przypadku jest niewłączający się wyświetlacz. Jakie są tego przyczyny?
 • Rozłączenie obwodu programatora.
 • Zbyt słabe napięcie prądu. 
 • Jeśli konieczna jest wymiana panelu sterowania w zmywarce, najlepiej do tej czynności wezwać fachowca. 

  Zepsuty programator w zmywarce – objawy

  Jakie są objawy zepsutego programatora w zmywarce? 
 • Zmywarka nie uruchamia programu.
 • Zmywarka nie przechodzi do następnego programu.
 • Zmywarka nie pobiera wody lub pobiera wodę tylko do płaszcza.
 • Na wyświetlaczu nie pojawiają się żadne oznaczenia, a całe urządzenie w ogóle się nie włącza. 
 • Jeśli zmywarka nie pobiera wody, to zepsuty programator w zmywarce nie jest jedyną przyczyną tego zjawiska. Jeśli jednak masz problem z programatorem, to posłuchaj, czy pralka wydaje odgłosy świadczące o tym, że płynie przez nią prąd. 

  Dlaczego zmywarka nie reaguje na przyciski? Aktywna blokada rodzicielska

  Niektóre modele zmywarek (tak jak piekarniki oraz pralki) posiadają blokady przed dziećmi, aby urządzenie nie zostało uruchomione przez niepowołane osoby w nieodpowiednim do tego czasie. Jeśli zmywarka nie reaguje na przyciski, to sprawdź, czy wyposażona jest w funkcję blokady rodzicielskiej i wyłącz ją kombinacją klawiszy. Gdzie znajdziesz informację jak to zrobić? W instrukcji obsługi dołączonej przez producenta.
  Najczęściej jest tak, że zmywarka nie chce się włączyć przez wadliwy moduł sterowania, uszkodzony włącznik, zwarcie albo przez problemy z zasilaniem. To samo jest przyczyną zjawiska, które opisywaliśmy w tym artykule, czyli dlaczego zmywarka nie reaguje na przyciski. Możesz usterkę naprawić samodzielnie albo zgłosić się o pomoc do specjalistycznego serwisu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.