Data publikacji:

Czy zmywarka pod piekarnikiem to dobry pomysł?

Współczesne aneksy kuchenne często są niewielkich rozmiarów – od dużej kuchni wielu z nas woli większą przestrzeń w salonie. Jednocześnie chętnie korzystamy z wielu sprzętów ułatwiających życie. Z tego względu małe kuchnie wymagają kreatywności podczas urządzania. Coraz częstszym widokiem jest zabudowa pod sam sufit i nikogo nie dziwią urządzenia AGD umieszczone na słupku. Czy zmywarka pod piekarnikiem jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie cennego miejsca? 

Zmywarka pod piekarnikiem w słupku – czy to dobry pomysł? 

Urządzając kuchnię, chcemy żeby była funkcjonalna, a każdy sprzęt AGD służył bardzo długo. Ze względu na oszczędność miejsca coraz częściej projektuje się słupki z umieszczonymi w nich sprzętami, najczęściej jest to piekarnik i kuchenka mikrofalowa, które stanowią parę idealną. Rzadko używamy tych urządzeń jednocześnie i doskonale prezentują się umieszczone w bliskim towarzystwie. W wielu głowach pojawia się również pomysł umieszczenia zmywarki pod piekarnikiem, jednak zdania na ten temat są podzielone. 
Pełnowymiarowa zmywarka nie powinna znajdować się na wysokości, ponieważ umieszczanie w niej naczyń i sztućców byłoby wtedy bardzo trudne. Jeżeli ma się ona znajdować w towarzystwie innych sprzętów, muszą one być umieszczone nad nią. 
Czy można umieszczać zmywarkę i piekarnik w jednym słupku? Przy odpowiednim zabezpieczeniu można, jednak jest to niepraktyczne rozwiązanie. W instrukcjach zmywarek znajduje się zwykle informacja, że nie powinny się one znajdować w towarzystwie źródeł ciepła. Największym problemem jest jednak wydobywająca się ze zmywarki para. 

Zmywarka pod piekarnikiem – wady takiego rozwiązania 

Para wydobywająca się ze zmywarki po zakończonym cyklu, a czasami również w trakcie, może uszkadzać obudowę piekarnika, prowadzić do jej odbarwiania czy odkształceń, rozszczelniania szkła w drzwiczkach, a nawet do poważnych awarii. Długotrwałe narażenie na wilgoć może być również przyczyną gorszej pracy urządzenia lub problemów z jego otwieraniem. 
Jeżeli zmywarka znajduje się pod piekarnikiem, lepiej nie używać obu sprzętów jednocześnie, co może być bardzo uciążliwe na co dzień. Takie rozwiązanie sprawdzi się właściwie wyłącznie wtedy, gdy są one używane rzadko, na przykład w gospodarstwie domowym zamieszkałym tylko przez jedną osobę. Czy zmywarka może być bezpośrednio pod piekarnikiem? Decydując się na taki układ, będziesz musiał zastosować dodatkowe zabezpieczenia. Między sprzętami musi też być zachowana odpowiednia odległość, najczęściej określona w instrukcji obsługi. 
Czasami zdarza się, że nie ma innej możliwości ustawienia sprzętów kuchennych. Jeśli jednak kierujesz się wyłącznie pobudkami estetycznymi, lepiej unikaj ustawiania zmywarki pod piekarnikiem. W przyszłości taki wybór może generować wiele problemów oraz niepotrzebnych kosztów, a ciekawy wygląd kuchni nie jest ich wart. 

Zmywarka z piekarnikiem jako jedno urządzenie 

Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia zintegrowane, czyli takie, w których zmywarka z piekarnikiem stanowią całość, niekiedy dodatkowo z płytą elektryczną. Takie sprzęty są zazwyczaj kompaktowe, nie nadają się zatem dla osób, które dużo gotują. Są przeznaczone dla singli lub ludzi używających piekarnika oraz zmywarki od czasu do czasu. Ich zaletami są oszczędność miejsca i wygoda użytkowania. Nie można jednak używać jednocześnie funkcji zmywania i pieczenia, co bywa dużym utrudnieniem, szczególnie w sytuacjach, gdy konieczny jest pośpiech. Takie urządzenia są również problematyczne w przypadku awarii, ponieważ jednocześnie wyłączona jest z użytku zarówno zmywarka, jak i piekarnik. 
Zdjęcie: zhenny-zhenny / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym