Data modyfikacji:

Jakie aparaty bezlusterkowe są najlepsze? 

Aparaty bezlusterkowe to aktualnie najlepszy wybór zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Zastanawiasz się, jaki model będzie najlepszy? Sprawdź nasze zestawienie polecanych bezlusterkowców!
aparat bezlusterkowy

Lustrzanka vs bezlusterkowiec – który aparat jest lepszy? 

Jaki aparat fotograficzny? Bezlusterkowiec czy lustrzanka? Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie nie byłaby tak prosta jak teraz. Bezlusterkowce skutecznie wyparły lustrzanki, głównie za sprawą rewelacyjnego autofokusa, a także zdecydowanie mniejszych rozmiarów. Potwierdzają to również producenci, którzy pokazują nowe bezlusterkowce i jasno wskazują, że era lustrzanek powoli dobiega końca.
Oczywiście, lustrzanki to nadal solidne aparaty, jednak poszukując nowego sprzętu, swoją uwagę lepiej skierować w system bezlusterkowy, który jest bardziej przyszłościowy. Do naszego zestawienia wybraliśmy aparaty z trzech segmentów – dla początkujących, średnio zaawansowanych oraz dla profesjonalistów. 

Jaki aparat bezlusterkowy będzie najlepszy dla początkującego? 

Sony A6000 

To jeden z chętniej wybieranych bezlusterkowców dla amatorów. Mocną stroną tego modelu jest matryca APS-C o rozdzielczości 24 Mpix oraz ulepszony system autofokusa. Całkiem nieźle wypada wizjer wyposażony w ekran OLED Tru-Finder. Prędkość zdjęć w serii wynosi 11 kl./s, dlatego fotografowanie dynamicznych scen nie będzie stanowiło większego problemu.
Sony A6000 jest niezwykle poręczny, dlatego można go zabrać ze sobą na wakacje bez obawy, że zajmie zbyt dużo miejsca w podręcznym bagażu. 

Canon M50 Mark II 

Canon M50 Mark II przez wielu jest uznawany jako najlepszy bezlusterkowiec do 3000 złotych. Aparat sprawdzi się zarówno do fotografowania, jak i vlogowania. Matryca APS-C o rozdzielczości 24,1 Mpix jest wystarczająca, aby w dobrym oświetleniu zagwarantować szczegółowy obraz z mniejszą ilością szumów.
System autofokusa Dual Pixel CMOS AF sprawdza się znakomicie i na tle konkurentów charakteryzuje się błyskawicznym działaniem. Odchylany ekran w rozmiarze 3 cali pomoże przy wykonywaniu kreatywnych ujęć. Canon M50 Mark II to solidny bezlusterkowiec w rozsądnej cenie.

Olympus OM-D E-M10 Mark III 

Prosty w obsłudze, poręczny i dobrze wyposażony bezlusterkowiec to argumenty, które przekonują wielu fotografów do zakupu. Aparat ma aż 121 punktów krzyżowych autofokusa, dlatego złapanie ostrości zajmuje dosłownie ułamek sekundy. Matryca mikro 4/3 o rozdzielczości 16,1 Mpix w wielu testach udowodniła, że sprawdza się znakomicie w rozmaitych warunkach.
To, czego nie mają konkurenci, to 5-osiowa stabilizacja obrazu. Dzięki niej wykonanie ostrych ujęć na krótkich czasach naświetlania będzie jak najbardziej możliwa. Jeśli szukasz niedrogiego bezlusterkowca z dobrą specyfikacją, to ten model jest dla Ciebie idealny. 

Najlepsze aparaty bezlusterkowe dla średnio zaawansowanych 

Canon EOS RP/R 

Trudno było nam się zdecydować, który z aparatów bezlusterkowych Canona umieścić w naszym zestawieniu, dlatego postanowiliśmy wspomnieć o dwóch modelach. Canon RP to najtańszy bezlusterkowiec z pełnoklatkową matrycą o rozdzielczości 26,2 Mpix. Sensor został wprost wyjęty z Canona 6D Mark II, dlatego możesz mieć pewność, że jakość zdjęć będzie zadowalająca.
Podobnie jest z systemem Dual Pixel CMOS AF, który w innych aparatach tego producenta spisuje się znakomicie. Do tego trzeba wspomnieć o wadze niespełna 500 gramów i odchylanemu ekranowi o wielkości 3 cali. 
Canon EOS R jest droższy o niemal 3000 złotych. Czy warto do niego dopłacać? Jeśli zależy Ci na większej ilości megapikseli oraz na jeszcze lepszym autofokusie to zdecydowanie tak. Dla filmowców argumentem może być wsparcie dla 10-bitowych filmów w rozdzielczości 4K. Obudowa wykonana z magnezu jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Podsumowując, oba aparaty są godne polecenia, jednak Ty musisz wybrać, który z nich spełni Twoje oczekiwania. 

Nikon Z50 

Nikon także ma w swojej ofercie znakomite bezlusterkowce. Model Z50 ma matrycę 20,9-megapikselową oraz hybrydowy aufofokus z polami pokrywającymi 90% kadru. Ten model bardzo dobrze radzi sobie na wysokich czułościach ISO, dlatego fotografowanie po zmroku jest prawdziwą przyjemnością.
Zdjęcia seryjne z prędkością do 11 kl./s sprawdzają się przy robieniu dynamicznych zdjęć sportowych. Cała konstrukcja jest zapakowana w lekką i poręczną obudowę. Bardzo dobry bezlusterkowiec zebrał wiele pozytywnych opinii. 

Panasonic Lumix DC-G9 

Solidny bezlusterkowiec z matrycą mikro 4/3 o rozdzielczości 20,3 Mpix. Ten model znakomicie się sprawdzi zarówno w filmowaniu, jak i fotografowaniu. Producent wyposażył aparat w 5-osiową stabilizację obrazu, która w codziennym robieniu zdjęć sprawdza się znakomicie. Dwa sloty na kartę SD, czytelny wyświetlacz i bardzo dobry wizjer to coś, co pomaga przy robieniu zdjęć.
Autofokus działa nieźle i w większości sytuacji ustawia ostrość na obiekcie dosłownie w jedną chwilę. Do tego systemu znajdziemy całkiem sporo obiektywów, dlatego miłośnicy robienia dobrych zdjęć na pewno skompletują system idealny do krajobrazów, portretów czy innych rodzajów fotografii. 

Najlepsze aparaty bezlusterkowe dla profesjonalistów 

Canon R5/Canon R6 

Dla profesjonalistów, którzy mają budżet do 20 000 złotych Canon R5 oraz Canon R6 są doskonałym wyborem. Oba aparaty łączy system Dual Pixel CMOS AF II, który jest uznawany za jeden z najlepszych systemów autofokusa na rynku. Dopracowany wizjer elektroniczny znacznie ułatwia fotografowanie. Dwa sloty na karty pamięci to z kolei dobra wiadomość dla osób, które potrzebują mieć backup swojego materiału. 
Canon R6 ma matrycę 20,1 Mpix, natomiast Canon R5 korzysta z 45-megapikselowej matrycy. W R5 pojawił się dodatkowy wizjer w górnej części korpusu, a obudowa jest uszczelniona i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ten model może także nagrywać filmy w rozdzielczości 8K RAW! Wybór jest trudny, bo oba aparaty są świetne i nadają się do profesjonalnych zastosowań. 

Sony A7 IV 

Najnowszy bezlusterkowiec od Sony to bezpośredni konkurent dla takich marek jak Canon czy Nikon. Matryca o rozdzielczości 33 Mpix praktycznie jest pozbawiona szumów nawet na wysokich czułościach ISO. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi 10 kl./s, co jest wynikiem co najmniej niezłym.
Odchylany ekran 3-calowy to w tym modelu mała nowość. Sony A7 IV to ulepszona konstrukcja względem Sony A7 III. Jeśli szukasz solidnego aparatu, który posłuży Ci przez dłuższy czas, to ten model nie będzie rozczarowaniem. 

Nikon Z7 II 

Nikon Z7 II w porównaniu do swojego poprzednika został dopracowany w każdym calu. Pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 45,7 Mpix oferuje czułość ISO w zakresie od 64 do 25600 i nawet przy wyższych wartościach poziom szumu jest minimalny. Autofokus dysponuje pomiarem ekspozycji do -4 EV i doskonale sprawdza się w trudnych warunkach.
Fotografowie doceniają ten model również za bardzo dobrą rozpiętość tonalną i świetny wizjer elektroniczny. Producent zdaje sobie sprawę, że profesjonaliści robią zdjęcia w trudnych warunkach, dlatego obudowa została zabezpieczona przed kurzem, brudem oraz wilgocią. Dla miłośników marki Nikon ten aparat to znakomity wybór! 
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.