Data modyfikacji:

5 najlepszych sposobów na rozdwojone końcówki włosów 

Wiele kobiet, mimo regularnych wizyt u fryzjera, wciąż boryka się z problem rozdwojonych końcówek włosów. Jakie są przyczyny powstawania rozdwojonych końcówek? Jak im przeciwdziałać? I w końcu – jak  dbać o swoje włosy tak, aby ten problem przestał nas dotyczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule! 

Jak powstają rozdwojone końcówki?

Jesteś w pracy, szkole, na uczelni lub spotkaniu. Spoglądasz na swoje włosy i widzisz, że wiele kosmyków ma rozdwojone końcówki. Co robić? Przecież codziennie dbasz o włosy i chcesz je zapuścić. Czy czeka Cię wizyta u fryzjera i ostre cięcie? Niekoniecznie. Zacznijmy od początku, a więc od przyczyn powstawania rozdwojonych końcówek. Z naukowego punktu widzenia rozdwojone końcówki tworzą się poprzez uszkodzenia warstwy naskórkowej włosa. Jest to zewnętrzna powłoka Twojego włosa – jeśli ulega uszkodzeniu, włosy stają się bardziej podatne na powstawanie rozdwojonych końcówek. 

Najczęstsza przyczyna rozdwojonych końcówek 

Za jedną z najczęstszych przyczyn powstawania rozdwojonych końcówek uznaje się regularne farbowanie włosów. Silne środki chemiczne zawarte w farbach do włosów nie tylko je osłabiają, ale przede wszystkim pozbawiają wody. Z tego powodu włosy mogą zmienić strukturę, stać się bardziej łamliwe i pojawią się rozdwojone końcówki. Jeśli często farbujesz włosy lub ostatnio przechodziłaś zabieg dekoloryzacji włosów, ich kondycja może znacznie się pogorszyć. Zauważalnym skutkiem ingerencji w naturalny kolor lub strukturę włosów będą rozdwojone końcówki. 

Rozdwojone końcówki – zła pielęgnacja czy geny?

Nie farbujesz włosów, ale mimo to cierpisz z powodu rozdwojonych końcówek? Być może problemem jest sposób, w jaki codziennie pielęgnujesz włosy. Rozdwojone końcówki mogą pojawiać się przez częste używanie urządzeń do stylizacji na gorąco – suszarek, lokówek, wałków czy prostownic. Rozdwojone końcówki powstawać mogą również w skutek zbyt częstego mycia włosów i ich czesania. Problemem może być także niezróżnicowana, pozbawiona minerałów i witamin dieta. Zdaniem niektórych specjalistów za nawracającymi, rozdwojonymi końcówkami oprócz nieodpowiedniej pielęgnacji stoją po prostu geny. Jednak jak sobie radzić z tym problemem?

Dobre nawyki pielęgnacji włosów

Ważnym elementem walki z rozdwojonymi końcówkami jest ograniczenie stylizacji na ciepło oraz farbowania włosów. Jeśli nie wyobrażasz sobie wyjścia poza próg domu bez pięknych fal, postaw na domowe sposoby kręcenia włosów. Wystarczy, że po wieczornym prysznicu, wilgotne jeszcze włosy zapleciesz w luźny warkocz lub zawiniesz na wykonane z pianki papiloty. Rano obudzisz się z pięknymi falami, które utrwalić możesz lakierem do włosów lub pomadą. Na Twojej głowie pojawia się coraz więcej siwych włosów? Postaw na naturalne farby lub hennę. Dzięki temu Twoje włosy nie tylko będą miały piękny kolor, ale także zyskają zdrowy blask!

Drogocenna moc olejków

Czy wiesz, że odpowiednio dobrane domowe zabiegi pielęgnacyjne potrafią naprawić rozdwojone końcówki? Jeśli masz cienkie i przetłuszczające się włosy, swoją kosmetyczkę uzupełnij o lekkie serum na rozdwojone końcówki. Serum nie tylko pielęgnuje zewnętrzną warstwę naskórka włosa, ale także przenika do jego głębi. Dzięki temu kondycja Twoich włosów poprawi się już po kilku tygodniach regularnego stosowania kosmetyku. Posiadaczkom grubych lub kręconych włosów zalecamy ich regularne olejowanie.

Użyć do tego użyć możesz oleju kokosowego, migdałowego czy nawet oliwy z oliwek. Wszystkie wymienione oleje będą mieć zbawienne skutki dla Twoich rozdwojonych końcówek! Olejowanie to zabieg polegający na nałożeniu dużej ilości naturalnego oleju na włosy i pozostawienie go na kilka godzin lub nawet całą noc. Po takiej intensywnej kuracji włosy umyj ciepłą wodą i szamponem, a na wcześniej nałożony olej zastosuj odżywkę. Następnie dokładnie spłukuj włosy wodą. Olejowanie sprawia, że włosy stają się lepiej odżywione i mniej podatne na uszkodzenia. 

Szampon i odżywka na rozdwojone końcówki

W walce z rozdwojonymi końcówkami włosów pomogą też delikatne szampony oczyszczające i nawilżające odżywki. Codzienna pielęgnacja z użyciem kosmetyków pełnych protein sprawi, że Twoje włosy staną się silniejsze, a problem rozdwojonych końcówek niemal całkowicie zniknie. Raz w tygodniu stosuj natomiast intensywne maski pełne naturalnych olejków i ekstraktów. Maskę pozostaw na włosach minimum pół godziny – jej działalnie wzmocnić możesz podgrzewanym ręcznikiem lub turbanem. Dzięki temu Twoje włosy będą jeszcze lepiej odżywione – zarówno od zewnątrz, jak i od środka. 

Rozdwojone końcówki a dieta

Jeśli rozdwojone końcówki to dla Ciebie powracający problem, być może jest to czas, by lepiej przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym. Sprawdź, czy w spożywanych przez Ciebie produktach znajdują się wystarczające ilości witamin z grupy B, witaminy A oraz błonnika. Niedobór tych składników powodować może osłabienie włosów i w rezultacie – rozdwojone końcówki. Swoją dietę wzbogacić możesz o codzienną dawkę suplementów diety na włosy.

Oprócz dbania o rozdwojone końcówki, wspomogą one także kondycję Twojej skóry, cery i paznokci. Suplementy na włosy zawierają zwykle duże ilości biotyny oraz witamin: C, A, E oraz z grupy B. Jeśli chcesz uzdrowić swoje włosy „od wewnątrz”, sięgnij także po ziołowe herbaty ze skrzypu oraz pokrzywy. Ich działalnie potwierdzane jest nie tylko przez lekarzy, ale także wiele pokoleń kobiet stosujących zioła w pielęgnacji skóry i włosów. 

Wybierz naturalne rozwiązania 

Nie zapomnij o wymianie plastikowych szczotek i grzebieni na te wykonane z naturalnych tworzyw. Zdaniem niektórych naukowców drewniany grzebień potrafi nie tylko pielęgnować włosy, ale także wpływać na ich porost. Szczotka z naturalnego włosia (np. dzika) świetnie sprawdzi się natomiast u posiadaczek delikatnych i łatwo plączących się włosów – dzięki temu unikniesz pojawienia się nowych rozdwojonych końcówek. A jeżeli chodzi o suszenie włosów, to pamiętaj, by używać dobrej suszarki, najlepiej z jonizacją. Ważne: nigdy nie susz włosów na najcieplejszym programie! Postaw raczej na strumień letniego powietrza.

Autorka: Patrycja Hendzel