Zanim przejdziesz do przeglądania modeli butów górskich, musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie – jakich butów potrzebujesz? Czy planujesz wędrować po górach typu alpejskiego, czyli naszych polskich Tatrach lub Alpach właśnie, a może stawiasz na piesze wycieczki wśród bieszczadzkich połonin lub beskidzkich hal? Trudność szlaku decyduje bowiem o tym, na jakie buty powinieneś postawić. Duże znaczenie ma także pora roku, w jakiej będziesz wędrować. Garść wskazówek, które pomogą ci dobrać odpowiednie buty trekkingowe, znajdziesz poniżej.
Buty podejściowe kontra trekkingowe
Jeśli nie chcesz silić się na zdobywanie tatrzańskich szczytów, a twoja przygoda z górami ma ograniczać się do niespiesznych wędrówek po dobrze utrzymanych szlakach, dobrym rozwiązaniem mogą być tzw.
buty podejściowe. Są to buty górskie, których cholewka sięga poniżej kostki. Ich konstrukcja jest dość lekka i zapewniają one wygodę poruszania się w górskim terenie po w miarę równej nawierzchni.
Zobacz najlepsze okazje dla miłośników turystyki górskiej, rowerów oraz fitnessu!
Buty górskie tego typu sprawdzą się też świetnie podczas
innych aktywności w outdoorze, np. w trakcie wyjazdów do lasu, biegania czy
nordic walkingu. Wskoczysz w nie zatem również na nizinach, a nie tylko podczas wycieczek w góry. Nie myśl jednak, że w butach podejściowych nie pokonasz górskich stromizn – jak sama nazwa wskazuje dobrze sprawdzą się podczas podejścia do góry.
Jeśli jednak chcesz złamać barierę najwyższej wysokości w naszym kraju i marzy ci się wejście nie tylko na Rysy, ale jeszcze np. pokonanie słynnej Orlej Perci, czyli najtrudniejszego szlaku turystycznego w naszym kraju, lepszym rozwiązaniem będą klasyczne buty trekkingowe z wyższą cholewką, sięgającą powyżej kostki. Tego typu obuwie trekkingowe jest przeznaczone do użytku na wymagających szlakach górskich, ponieważ jego konstrukcja jest bardziej masywna, przez co chroni całą stopę na kamienistej ścieżce.