Lekki śpiwór puchowy to dobry wybór na trekking, gdy waga i objętość ekwipunku ma ogromne znaczenie. Są jednak warunki, w których puch nie sprawdzi się zbyt dobrze. Podstawowym mankamentem puchowego śpiwora jest podatność na wilgoć. W warunkach dużej wilgotności puch traci swoje właściwości izolacyjne. Dużo mniej wymagające są pod tym względem śpiwory syntetyczne, które dodatkowo kosztują o wiele mniej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że modele o podobnych parametrach będą znacznie większe od tych zawierających puch.
Śpiwór prostokątny czy mumia?
Jeszcze do niedawna dominowały śpiwory prostokątne, zwane też kopertowymi. W dalszym ciągu mają swoich zwolenników, a wśród największych zalet można wymienić dużą swobodę we wnętrzu śpiwora, możliwość połączenia dwóch śpiworów a także opcję wykorzystania śpiwora jako kołdry. Jeśli jednak szukasz śpiwora trekkingowego, ten w kształcie mumii sprawdzi się lepiej.
Zwężający się ku dołowi śpiwór jest lżejszy i zajmuje mniej miejsca, a dodatkowo łatwiej go nagrzać temperaturą własnego ciała. Dodatkowo śpiwory typu mumia wyposażone są w kołnierz oraz kaptur, które podniosą komfort termiczny podczas chłodnych dni. Pamiętaj jednak, że śpiwór nie może być zbyt wąski. Czasem trzeba ogrzać w nim nocą elektronikę, wodę czy kartusz z gazem, dlatego zapewnij sobie dodatkową przestrzeń na akcesoria.