Data publikacji:

Jaki śpiwór będzie najlepszy?

 Jak nie zmarznąć pod namiotem? Kupić odpowiedni śpiwór. Ciepły i komfortowy śpiwór to jeden z najważniejszych elementów biwakowego ekwipunku. Jaki śpiwór wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
spiwór

Jak dobrać temperaturę śpiwora?

 Podstawowym zadaniem śpiwora jest utrzymywanie komfortowej temperatury, dlatego to właśnie ten parametr należy uwzględnić w pierwszej kolejności. Od razu zaznaczymy: podanym na opakowaniu temperaturom można zaufać tylko w przypadku renomowanych producentów sprzętu turystycznego. Mniej znane marki często zawyżają parametry produktu i nie poddają swoich śpiworów laboratoryjnym testom według normy EN 13537.

W profesjonalnych testach wykorzystuje się specjalnego manekina wyposażonego w grzałki i czujniki temperatury, imitującego ludzkie ciało. Następnie manekina umieszcza się w śpiworze i poddaje różnego rodzaju testom. Na tej podstawie oszacowywana jest wartość izolacyjna śpiwora i wyliczana temperatura komfortu, minimalna oraz ekstremalna. Co ważne, w przypadku kobiet temperatura komfortu powinna być wyższa niż dla mężczyzn i to nawet o około 5 stopni Celsjusza.

Co oznaczają temperatury śpiwora?

  • Temperatura maksymalna – jest to graniczna temperatura, powyżej której przebywanie w śpiworze może być nieprzyjemne. Wybranie zbyt ciepłego śpiwora nie jest niebezpieczne, ale może skończyć się przepoceniem go lub przegrzaniem ciała. Temperatura maksymalna jest wyznaczana dla mężczyzn o średniej budowie ciała, dlatego może nie znaleźć odniesienia w przypadku kobiet. Parametr ten pojawia się na opakowaniach dość rzadko i jest używany przez producentów opisujących śpiwory czterema wskaźnikami.
  • Temperatura komfortu – jest to wartość wyliczana na fantomie żeńskim (25 lat, 60 kg, 160 cm). Wskazuje na to, w jakiej temperaturze śpiwór pozwala zachować równowagę termiczną. Powyżej tej temperatury panie nie powinny odczuwać zimna. Uzależnione jest to jednak od wielu czynników, nie tylko ciepła. Duże znaczenie ma m.in. wilgotność powietrza, wiatr czy zmęczenie.
  • Temperatura graniczna (limit) – temperatura limitu wskazuje komfortową wartość termiczną dla mężczyzn (25 lat, 73 kg, 176 cm). Podobnie jak temperatura komfortu, tak i ten wskaźnik wyznaczany jest na podstawie laboratoryjnych pomiarów z wykorzystaniem manekina. Zazwyczaj jest to wartość o kilka stopni niższa od temperatury komfortu.
  • Temperatura ekstremalna – to bardzo ważny parametr, jednak nie powinien stanowić podstawy wyboru. Określa on moment, w którym spędzenie nocy w śpiworze może być niebezpieczne dla zdrowia i grozić odmrożeniami. W momencie, gdy temperatura powietrza spadnie do wartości ekstremalnych, o jakimkolwiek komforcie nie może być mowy. Nie należy więc traktować tego wyznacznika, jako zakresu użyteczności śpiwora.

Wypełnienie śpiwora – puchowe czy syntetyczne?

 Wbrew pozorom to nie samo wypełnienie „grzeje”, a powietrze, które jest w nim uwięzione. To właśnie dlatego bardzo ważne jest, by przed wejściem do śpiwora pozwolić mu się dokładnie rozprężyć. Dzięki temu ciepło generowane przez ciało może być skutecznie zaizolowane. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ociepliny – puchową i syntetyczną.

Najlepsze parametry cieplne zapewnia naturalna ocieplina puchowa. Lekki puch już przy niewielkiej objętości zapewnia wysoki komfort termiczny, a dodatkowo zachowuje sprężystość dłużej niż syntetyczne wypełnienie. Dzięki zastosowaniu lekkiego puchu udaje się zachować także niewielką wagę śpiwora. Modele letnie mają wypełnienie o wadze ok. 200-300 g, śpiwory trzysezonowe zawierają ok. 400-700 g puchu, a te przeznaczone na zimę powyżej 700 g.
Lekki śpiwór puchowy to dobry wybór na trekking, gdy waga i objętość ekwipunku ma ogromne znaczenie. Są jednak warunki, w których puch nie sprawdzi się zbyt dobrze. Podstawowym mankamentem puchowego śpiwora jest podatność na wilgoć. W warunkach dużej wilgotności puch traci swoje właściwości izolacyjne. Dużo mniej wymagające są pod tym względem śpiwory syntetyczne, które dodatkowo kosztują o wiele mniej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że modele o podobnych parametrach będą znacznie większe od tych zawierających puch.

Śpiwór prostokątny czy mumia?

Jeszcze do niedawna dominowały śpiwory prostokątne, zwane też kopertowymi. W dalszym ciągu mają swoich zwolenników, a wśród największych zalet można wymienić dużą swobodę we wnętrzu śpiwora, możliwość połączenia dwóch śpiworów a także opcję wykorzystania śpiwora jako kołdry. Jeśli jednak szukasz śpiwora trekkingowego, ten w kształcie mumii sprawdzi się lepiej.

Zwężający się ku dołowi śpiwór jest lżejszy i zajmuje mniej miejsca, a dodatkowo łatwiej go nagrzać temperaturą własnego ciała. Dodatkowo śpiwory typu mumia wyposażone są w kołnierz oraz kaptur, które podniosą komfort termiczny podczas chłodnych dni. Pamiętaj jednak, że śpiwór nie może być zbyt wąski. Czasem trzeba ogrzać w nim nocą elektronikę, wodę czy kartusz z gazem, dlatego zapewnij sobie dodatkową przestrzeń na akcesoria.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu śpiwora?

  • Długość śpiwora – powinna być dostosowana do wzrostu
  • Rodzaj komór – mają wpływ na zapewnienie równomiernej izolacji na całej powierzchni śpiwora. 
  • Zamki – zwróć uwagę na rodzaj zamka, jeszcze uszczelnienie oraz możliwość połączenia z drugim śpiworem (śpiwór dwuosobowy).
  • Pokrowiec kompresyjny – ułatwi pakowanie śpiwora i zmniejszy jego objętość. 
  • Dodatkowe kieszenie – wewnętrzne kieszenie przydadzą się zimą, do ogrzania akcesoriów wrażliwych na niską temperaturę.
Autor: Szymon Sonik