Wędrówki po górach w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. To aktywność, która bez wątpienia przysłuży się kondycji, pozwalająca odwiedzić wiele pięknych, ciekawych miejsc. Jeśli chcesz chodzić po górach, musisz wiedzieć, że nawet lekkie wędrówki wymagają odpowiedniego przygotowania. Podstawą ekwipunku góromaniaka są oczywiście buty. Dziś podpowiadamy, jak wybrać te najlepsze.
Jeśli buty trekkingowe mają służyć ci przez lata, przed ich zakupem odpowiedz sobie na kilka pytań. Typ obuwia górskiego zawsze warto dobierać stosownie do stylu prowadzonych wędrówek. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym ustalisz, jakie buty w góry będą dla ciebie najlepsze.
Kiedyś jedynym typem obuwia górskiego było to wykonane ze skóry, co znacznie ułatwiało wybór idealnej pary. Dziś dokonanie zakupu jest bardziej skomplikowane – producenci oferują również buty w góry z materiałów syntetycznych. Które okażą się lepszym rozwiązaniem? Okazuje się, że zarówno skórzane, jak i syntetyczne buty trekkingowe mają swoje wady i zalety.
Lekkie i niskie buty trekkingowe sprawdzą się dobrze w okresach od wiosny do jesieni, gdy temperatura nie jest bardzo niska. Zapewniają wygodę i swobodę podczas marszu i pozwalają się poruszać szybciej. Niskie buty podejściowe polecane są na trasach mało wymagających, czyli takich, gdzie ryzyko kontuzji nie jest spore. Pamiętaj, że buty podejściowe nie stabilizują kostki, dlatego nie zabieraj ich ze sobą na trudne wyprawy.
Niskie obuwie trekkingowe to dobry wybór, jeśli poszukujesz lekkich, wygodnych butów, w których nie będziesz się męczyć. Pamiętaj, aby podczas zakupu zwracać uwagę na wentylację obuwia i rodzaj materiału – buty do wypraw górskich powinny dobrze odprowadzać wilgoć.
Częstym dylematem początkujących piechurów jest to, jak dobrać buty trekkingowe stosownie do pory roku. Jak wiadomo, aura w górach bywa zmienna. W szafie każdego góromaniaka powinny znaleźć się dwie pary butów – wiosenno-letnie oraz jesienno-zimowe.
Postaw na klasyczne obuwie trekkingowe z usztywnianą cholewką oraz podeszwą, która zapewni ci stabilność. Pamiętaj, że ze względu na zmienność pogody, również wiosną i latem w górach można napotkać śliskie, niebezpieczne tereny. Wybierz więc obuwie z agresywnym bieżnikiem, który ma liczne wypustki. Jeśli chodzi o wysokość letnich butów trekkingowych, powinny sięgać co najmniej do kostki, aby dobrze ją stabilizować.
Czy trekkingowe buty letnie muszą być wodoodporne? Tę kwestię pozostawiamy twojej decyzji. Wodoodporne buty sprawdzą się podczas nieoczekiwanej ulewy, jednak w trakcie upału ograniczą dopływ powietrza do skóry stóp.
Zima w górach to piękne widoki, ale także mnóstwo niebezpieczeństw. Twoje buty trekkingowe muszą chronić cię przed upadkiem, przemoczeniem i przemarznięciem stóp. Obowiązkowy w tym wypadku jest głęboki bieżnik, podwyższona i sztywna cholewka, a także systemy wodoodporne.
Doświadczeni zdobywcy szczytów górskich powinni pomyśleć o zakupie raków, czyli specjalnych nakładek metalowych, które potęgują stabilność. Wbrew pozorom, sprawdzają się one nie tylko w trakcie wspinaczki, ale również spaceru po ośnieżonych i oblodzonych szklakach.