Data publikacji:

Jakie buty do chodzenia po górach wybrać?

Kochasz intensywny trekking, a może po prostu lubisz od czasu do czasu wyjechać w góry? Niezależnie od dystansu twoich wędrówek powinieneś zainwestować w dobre buty, które zmniejszą ryzyko kontuzji i sprawią, że wycieczki będą prawdziwą przyjemnością. Podpowiadamy, jakie buty w góry wybrać, aby zdobywanie kolejnych szczytów cieszyło jeszcze bardziej.
jakie buty w góry
Masz ochotę przemierzyć najpiękniejsze Szlaki w Karkonoszach lub szlaki w Tatrach. Nie obędzie się bez dobrych butów.
Nie ma jednej, konkretnej recepty na to, jakie buty w góry najlepiej kupić. Ich rodzaj należy dobierać indywidualnie, co uprzyjemni twoje ulubione wycieczki. Nad czym warto się zastanowić, zanim kupisz buty do turystyki górskiej?

1. W jakie góry najczęściej wyjeżdżasz?

Jesteś wytrawnym zdobywcą ciężkich szlaków, a może wolisz lekkie spacery? To, czy planujesz spokojny spacer po łatwych, beskidzkich ścieżkach, czy zdobycie Orlej Perci ma spore znaczenie dla zakupu odpowiednich butów.

2. Jaki bagaż zabierasz ze sobą?

Lekki plecak z niewielkim prowiantem i apteczką, a może duży plecak turystyczny z pełnym ekwipunkiem?

3. Jaka jest twoja kondycja?

Masz doświadczenie w chodzeniu po górach, a może dopiero zaczynasz? Buty do turystyki górskiej warto dobierać do poziomu własnych umiejętności.

Niskie buty trekkingowe – podejściowe

Lekkie i niskie buty trekkingowe sprawdzą się dobrze w okresach od wiosny do jesieni, gdy temperatura nie jest bardzo niska. Zapewniają wygodę i swobodę podczas marszu i pozwalają się poruszać szybciej.

Niskie obuwie podejściowe polecane jest na trasach mało wymagających, czyli takich, gdzie ryzyko kontuzji nie jest spore. Pamiętaj, że buty podejściowe nie stabilizują kostki, dlatego nie zabieraj ich ze sobą na trudne wyprawy.

Niskie obuwie trekkingowe to dobry wybór, jeśli poszukujesz lekkich, wygodnych butów, w których nie będziesz się męczyć. Pamiętaj, aby podczas zakupu zwracać uwagę na wentylację obuwia i rodzaj materiału – buty do wypraw górskich powinny dobrze odprowadzać wilgoć.

Wysokie obuwie trekkingowe

Zaletą butów górskich z wysoką cholewką jest to, że znakomicie stabilizują staw skokowy. Po pierwsze, zmniejszy to ryzyko kontuzji w razie upadku a po drugie „odciąży” kostkę wówczas, gdy na plecach niesiesz spore obciążenie.

Wysokie buty trekkingowe można stosować przez cały rok jako, że dobrze zabezpieczają stopę przed wilgocią, błotem i śniegiem. Podeszwa z bardziej wydatnym bieżnikiem sprawia, że są również o wiele bardziej stabilne.

Nie oznacza to, że buty z wysoką cholewką możesz zabierać tylko w trudne trasy – z powodzeniem sprawdzą się także na lekkich wycieczkach. Pamiętaj jednak, że takie obuwie jest znacznie cięższe niż buty podejściowe, zatem dłuższa wyprawa w nich będzie bardziej męcząca.
Nadal nie wiesz, które z butów górskich sprawdzą się lepiej w twoim przypadku? Sprawdź porównanie obydwu rodzajów. Przedstawiamy wady i zalety niskich i wysokich butów górskich.

Niskie buty trekkingowe
+ Lekkie i wygodne,
+ dobre podczas słonecznej i suchej pogody,
+ sprawdzą się na krótkich trasach w górach i w lesie,
+ mają przyczepną podeszwę.
- nie chronią kostki,
- łatwiej przemakają.

Wysokie buty trekkingowe
+ Niezawodne w każdym terenie – również trudniejszym,
+ stabilizują staw skokowy,
+ chronią stopę przed błotem, wodą, piaskiem, śniegiem,
+ dobre na wędrówki z dużym obciążeniem,
- są ciężkie, dlatego podróż w nich jest trudniejsza.

Jak widać, wysokie buty trekkingowe są bardziej uniwersalne i co ważne – zapewnią ci większe bezpieczeństwo. To dobry wybór, jeśli chcesz zainwestować tylko w jedną parę butów górskich. Pamiętaj jednak, że wycieczki w wysokim obuwiu trekkingowym będą pochłaniały nieco więcej sił.
Jeśli lubisz biegać po górach, odpowiednio dobrane obuwie to właściwie konieczność. Zwykłe buty do biegania po asfalcie nie sprawdzą się w trudnym terenie; najlepiej zainwestować w dobre buty trailowe.

Buty trailowe cechują się dobrą przyczepnością, która minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się na wymagającej trasie. To ważne, aby były wykonane z wysokiej jakości materiału odpornego na wilgoć. Jeśli szukasz butów trailowych do biegania po bardzo trudnych, górskich drogach (np. kamienistych), powinieneś zdecydować się na obuwie z bieżnikiem z wyraźnymi wypustkami. Takie buty trailowe posiadają również dodatkowe wzmocnienia w okolicach pięt i palców, co chroni stopę przed urazami.

Nie możesz odpuścić sobie treningu w górach nawet podczas deszczowej aury? Pamiętaj, że twoje buty trailowe powinny być wyposażone w membranę.
Jeśli chcesz, by wycieczki w góry były jeszcze wygodniejsze, pamiętaj o dobrych skarpetach trekkingowych. W odróżnieniu od tych tradycyjnych, są wykonane z materiałów antybakteryjnych, cechują się lepszą wytrzymałością i elastycznością.

Zimowe, górskie wycieczki najlepiej odbywać w skarpetach wełnianych, które zapewnią ci ciepło niezależnie od warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że wełniane skarpety górskie powinny mieć w sobie domieszkę materiału syntetycznego – inaczej po kilku trudniejszych wyprawach będą dziurawe.

Dobrze dobrane buty do turystyki górskiej sprawią, że wycieczki staną się jeszcze przyjemniejsze, a zdobywanie nowych szczytów – prostsze. Pamiętaj, że buty górskie to nie tylko wygoda, ale i większe bezpieczeństwo na szlaku.