Data modyfikacji:

Jakie buty do chodzenia po górach wybrać?

Kochasz intensywny trekking, a może po prostu lubisz od czasu do czasu wyjechać w góry? Niezależnie od dystansu twoich wędrówek powinieneś zainwestować w dobre buty, które zmniejszą ryzyko kontuzji i sprawią, że wycieczki będą prawdziwą przyjemnością. Podpowiadamy, jakie buty w góry wybrać, aby zdobywanie kolejnych szczytów cieszyło jeszcze bardziej.
jakie buty w góry

Wędrówki po górach w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. To aktywność, która bez wątpienia przysłuży się kondycji, pozwalająca odwiedzić wiele pięknych, ciekawych miejsc. Jeśli chcesz chodzić po górach, musisz wiedzieć, że nawet lekkie wędrówki wymagają odpowiedniego przygotowania. Podstawą ekwipunku góromaniaka są oczywiście buty. Dziś podpowiadamy, jak wybrać te najlepsze.

Jakie buty w góry? Pamiętaj o tych zasadach

Nie ma jednej, konkretnej recepty na to, jakie buty w góry najlepiej kupić. Ich rodzaj należy dobierać indywidualnie, co uprzyjemni twoje ulubione wycieczki. Nad czym warto się zastanowić, zanim kupisz buty do turystyki górskiej?

1. W jakie góry najczęściej wyjeżdżasz?

Jesteś wytrawnym zdobywcą ciężkich szlaków, a może wolisz lekkie spacery? To, czy planujesz spokojny spacer po łatwych, beskidzkich ścieżkach, czy zdobycie Orlej Perci ma spore znaczenie dla zakupu odpowiednich butów.

2. Jaki bagaż zabierasz ze sobą?

Lekki plecak z niewielkim prowiantem i apteczką, a może duży plecak turystyczny z pełnym ekwipunkiem?

3. Jaka jest twoja kondycja?

Masz doświadczenie w chodzeniu po górach, a może dopiero zaczynasz? Buty do turystyki górskiej warto dobierać do poziomu własnych umiejętności.

Jakie buty trekkingowe w góry wybrać?

Jeśli buty trekkingowe mają służyć ci przez lata, przed ich zakupem odpowiedz sobie na kilka pytań. Typ obuwia górskiego zawsze warto dobierać stosownie do stylu prowadzonych wędrówek. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym ustalisz, jakie buty w góry będą dla ciebie najlepsze. 

Jakie buty w góry – ze skóry czy syntetyczne?

Kiedyś jedynym typem obuwia górskiego było to wykonane ze skóry, co znacznie ułatwiało wybór idealnej pary. Dziś dokonanie zakupu jest bardziej skomplikowane – producenci oferują również buty w góry z materiałów syntetycznych. Które okażą się lepszym rozwiązaniem? Okazuje się, że zarówno skórzane, jak i syntetyczne buty trekkingowe mają swoje wady i zalety.

  • Buty w góry ze skóry naturalnej mają wiele zalet. Są bardzo wytrzymałe, zapewniają stopie termoregulację oraz dopływ powietrza. Są więc idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto zastanawia się, jakie buty w góry latem wybrać. Zimą skóra odizoluje stopę od zimna. Wadą butów skórzanych jest to, że pomimo swojej wytrzymałości, źle znoszą wilgoć i niskie temperatury. Należy więc pamiętać o ich częstej impregnacji.
  • Syntetyczne buty górskie, choć przez wielu uważane są za mniej trwałe, nie wymagają tak starannej pielęgnacji jak skórzane. Wyposażone są w wodoodporne membrany, są łatwe w czyszczeniu i bardzo lekkie.

Niskie buty trekkingowe – podejściowe

Lekkie i niskie buty trekkingowe sprawdzą się dobrze w okresach od wiosny do jesieni, gdy temperatura nie jest bardzo niska. Zapewniają wygodę i swobodę podczas marszu i pozwalają się poruszać szybciej. Niskie buty podejściowe polecane są na trasach mało wymagających, czyli takich, gdzie ryzyko kontuzji nie jest spore. Pamiętaj, że buty podejściowe nie stabilizują kostki, dlatego nie zabieraj ich ze sobą na trudne wyprawy.

Niskie obuwie trekkingowe to dobry wybór, jeśli poszukujesz lekkich, wygodnych butów, w których nie będziesz się męczyć. Pamiętaj, aby podczas zakupu zwracać uwagę na wentylację obuwia i rodzaj materiału – buty do wypraw górskich powinny dobrze odprowadzać wilgoć.

Wysokie obuwie trekkingowe

Zaletą butów górskich z wysoką cholewką jest to, że znakomicie stabilizują staw skokowy. Po pierwsze, zmniejszy to ryzyko kontuzji w razie upadku a po drugie „odciąży” kostkę wówczas, gdy na plecach niesiesz spore obciążenie.

Wysokie buty trekkingowe można stosować przez cały rok jako, że dobrze zabezpieczają stopę przed wilgocią, błotem i śniegiem. Podeszwa z bardziej wydatnym bieżnikiem sprawia, że są również o wiele bardziej stabilne.

Nie oznacza to, że buty z wysoką cholewką możesz zabierać tylko w trudne trasy – z powodzeniem sprawdzą się także na lekkich wycieczkach. Pamiętaj jednak, że takie obuwie jest znacznie cięższe niż buty podejściowe, zatem dłuższa wyprawa w nich będzie bardziej męcząca.

Buty do turystyki górskiej – niskie czy wysokie?

Nadal nie wiesz, jakie buty w góry sprawdzą się najlepiej w twoim przypadku? Sprawdź porównanie obydwu rodzajów. Przedstawiamy wady i zalety niskich i wysokich butów górskich.

Niskie buty trekkingowe
+ Lekkie i wygodne,
+ dobre podczas słonecznej i suchej pogody,
+ sprawdzą się na krótkich trasach w górach i w lesie,
+ mają przyczepną podeszwę.
- nie chronią kostki,
- łatwiej przemakają.

Wysokie buty trekkingowe
+ Niezawodne w każdym terenie – również trudniejszym,
+ stabilizują staw skokowy,
+ chronią stopę przed błotem, wodą, piaskiem, śniegiem,
+ dobre na wędrówki z dużym obciążeniem,
- są ciężkie, dlatego podróż w nich jest trudniejsza.

Jak widać, wysokie buty trekkingowe są bardziej uniwersalne i co ważne – zapewnią ci większe bezpieczeństwo. To dobry wybór, jeśli chcesz zainwestować tylko w jedną parę butów górskich. Pamiętaj jednak, że wycieczki w wysokim obuwiu trekkingowym będą pochłaniały nieco więcej sił.

Jakie buty do biegania po górach?

Jeśli lubisz biegać po górach, odpowiednio dobrane obuwie to właściwie konieczność. Zwykłe buty do biegania po asfalcie nie sprawdzą się w trudnym terenie; najlepiej zainwestować w dobre buty trailowe.

Buty trailowe cechują się dobrą przyczepnością, która minimalizuje ryzyko poślizgnięcia się na wymagającej trasie. To ważne, aby były wykonane z wysokiej jakości materiału odpornego na wilgoć. Jeśli szukasz butów trailowych do biegania po bardzo trudnych, górskich drogach (np. kamienistych), powinieneś zdecydować się na obuwie z bieżnikiem z wyraźnymi wypustkami. Takie buty trailowe posiadają również dodatkowe wzmocnienia w okolicach pięt i palców, co chroni stopę przed urazami.

Nie możesz odpuścić sobie treningu w górach nawet podczas deszczowej aury? Pamiętaj, że twoje buty trailowe powinny być wyposażone w membranę.

Jakie buty w góry latem, a jakie zimą?

Częstym dylematem początkujących piechurów jest to, jak dobrać buty trekkingowe stosownie do pory roku. Jak wiadomo, aura w górach bywa zmienna. W szafie każdego góromaniaka powinny znaleźć się dwie pary butów – wiosenno-letnie oraz jesienno-zimowe.

Jakie buty w góry latem? 

Postaw na klasyczne obuwie trekkingowe z usztywnianą cholewką oraz podeszwą, która zapewni ci stabilność. Pamiętaj, że ze względu na zmienność pogody, również wiosną i latem w górach można napotkać śliskie, niebezpieczne tereny. Wybierz więc obuwie z agresywnym bieżnikiem, który ma liczne wypustki. Jeśli chodzi o wysokość letnich butów trekkingowych, powinny sięgać co najmniej do kostki, aby dobrze ją stabilizować.

Czy trekkingowe buty letnie muszą być wodoodporne? Tę kwestię pozostawiamy twojej decyzji. Wodoodporne buty sprawdzą się podczas nieoczekiwanej ulewy, jednak w trakcie upału ograniczą dopływ powietrza do skóry stóp.

Zimowe obuwie trekkingowe

Zima w górach to piękne widoki, ale także mnóstwo niebezpieczeństw. Twoje buty trekkingowe muszą chronić cię przed upadkiem, przemoczeniem i przemarznięciem stóp. Obowiązkowy w tym wypadku jest głęboki bieżnik, podwyższona i sztywna cholewka, a także systemy wodoodporne.

Doświadczeni zdobywcy szczytów górskich powinni pomyśleć o zakupie raków, czyli specjalnych nakładek metalowych, które potęgują stabilność. Wbrew pozorom, sprawdzają się one nie tylko w trakcie wspinaczki, ale również spaceru po ośnieżonych i oblodzonych szklakach.

Do górskich butów dobierz skarpety

Jeśli chcesz, by wycieczki w góry były jeszcze wygodniejsze, pamiętaj o dobrych skarpetach trekkingowych. W odróżnieniu od tych tradycyjnych, są wykonane z materiałów antybakteryjnych, cechują się lepszą wytrzymałością i elastycznością.

Zimowe, górskie wycieczki najlepiej odbywać w skarpetach wełnianych, które zapewnią ci ciepło niezależnie od warunków atmosferycznych. Pamiętaj, że wełniane skarpety górskie powinny mieć w sobie domieszkę materiału syntetycznego – inaczej po kilku trudniejszych wyprawach będą dziurawe.Ponadto skarpety ze stuprocentowej wełny mogą ograniczać termoregulację i powodować nadmierne pocenie się stóp.

Dużą popularnością cieszą się skarpety górskie z wełny merino połączonej z włóknami syntetycznymi. Takie modele są lekkie, ciepłe, a przy tym dobrze odprowadzają wilgoć. Skarpety z wełny merynosa znajdują zastosowanie również w wielu sportach zimowych, takich jak narciarstwo.

Jakie buty w góry? Podsumowanie

Dobrze dobrane buty do turystyki górskiej sprawią, że wycieczki staną się jeszcze przyjemniejsze, a zdobywanie nowych szczytów – prostsze. Pamiętaj, że buty górskie to nie tylko wygoda, ale i większe bezpieczeństwo na szlaku.