Data publikacji:

Jak się ubrać w góry? ABC stroju w góry

Wybierasz się w góry? Nie wiesz jaki strój wybrać? Zapraszamy do poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, jak się ubrać w góry wiosną, latem, jesienią i zimą. Ten artykuł powinien przeczytać każdy fan lub fanka górskich wypraw!
jak sie ubrac w gory

Jak się ubrać w góry? Strój w góry na wiosnę

Jak się ubrać w góry wiosną? Ta pora roku wyjątkowo nadaje się do górskich wycieczek, ale UWAGA – bywa też kapryśna i z pięknego słonecznego dnia może zrobić się deszczowo, a nawet dość mroźno. Poniżej podpowiadamy więc, co musisz mieć na sobie, aby wędrówkę można było zaliczyć do udanych i bezpiecznych.

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna to w górach podstawa – i to niezależnie od pory roku. Ona nie tylko jest świetną warstwą docieplającą, co wiosną też się przyda (zwłaszcza podczas wieczornych wędrówek), ale także doskonale odprowadzi wilgoć, gdy pierwsze wiosenne słońce spotka was na szlaku. Jaką bieliznę wybrać wiosną? Na pewno koszulkę – z krótkim lub długim rękawem w zależności od tego, jak jesteśmy odporni na mróz i kiedy będziemy wędrować (rano czy wieczorem). Dodatkowo pod koszulkę panie mogą założyć biustonosz. Nie zapominajmy o figach lub bokserkach termoaktywnych. Mówiąc o bieliźnie termoaktywnej na wiosnę, nie możemy pominąć legginsów i kalesonów (w przypadku panów). To wyjście na mroźne wiosenne dni i wieczory.

Bluza

Kolejny niezbędny element podczas wiosennej wędrówki. Jaką bluzę wybrać? Świetnie sprawdzi się ta ze stretchu. Takie bluzy są lekkie, wygodne dzięki swojej wysokiej elastyczności, dobrze dopasowane, nie krępują ruchów i przyzwoicie grzeją. Dodatkowo są dość odporne na wiatr. Alternatywą dla stretchowej bluzy będzie polar. Ten jednak zajmuje więcej miejsca, jest mniej odporny na wiatr, ale z kolei lepiej grzeje.

Kurtka w góry wiosenna

W ciągu dnia zazwyczaj będziecie nosić ją w plecaku, ale kiedy wiosenne słońce zajdzie, z pewnością się przyda. Ponadto nawet jeśli wędrujecie w dzień, to zmiany pogody w górach są tak szybkie, że nigdy nie wiadomo, kiedy zaskoczy nas deszcz czy chłodny wiatr. Właśnie dlatego trzeba mieć kurtkę. Jaką? Kurtkę membranową lub softshellową.
  • Kurtka membranowa – membrana to idealna tkanina w góry. Zawiera pory, a więc jest wodoszczelna, a jednocześnie pozwala skórze oddychać i odprowadzać wilgoć. Ponadto kurtka membranowa będzie też wiatroszczelna. Na rynku znajdziecie różne rodzaje membran, ale najważniejsze, na co należy zwrócić uwagę, to jej parametry i sam rodzaj membrany. Na wiosenne górskie wędrówki polecamy kurtki membranowe dwu i pół warstwowe lub trzywarstwowe.

    W dodatku zwróćcie szczególną uwagę na parametr wodoodporności i oddychalności danej kurtki. Ta pierwsza wyrażana jest w milimetrach słupa wody (mm H2O). Im wyższa wartość, tym kurtka jest bardziej wodoodporna. Abyśmy mogli mówić o wodoszczelności, mm H20 powinno wynosić przynajmniej 10000. Oddychalność jest z kolei wyrażana w g H2O/m2. Mówi nam, ile gramów cieczy w ciągu doby przedostanie się przez membranę o wielkości 1m2. Najlepiej, jeśli ten parametr nie jest mniejszy niż 10000 g H20/m2.

  • Kurtka softshellowa – świetnie chroni przed wiatrem. Dodatkowo jest bardzo lekka i ma świetne właściwości oddychające, więc sprawdzi się nawet podczas górskiego biegu czy intensywnej wspinaczki. Softshell ma też właściwości wodoodporne, ale nie jest w stanie wytrzymać mocnej ulewy. Na delikatną wiosenną mżawkę sprawdzi się idealnie.

Wybierając kurtkę w góry, zwróć też uwagę na inne rzeczy. Czy model ma odpinany kaptur, wywietrzniki pod pachami, przynajmniej dwie główne kieszenie, laminowane szwy (to zabezpieczy przed przeciekaniem), uszczelniane zamki, a nawet regulowane mankiety.

Jakie spodnie w góry wiosną?

Do wyboru masz spodnie softshellowe lub membranowe. Te pierwsze świetnie sprawdzą się w pogodny dzień, kiedy nie ma deszczu. Co na gorszą pogodę? Spodnie membranowe. Te są bardziej odporne na wodę, a dodatkowo zapewniają właściwą oddychalność. Będą więc idealne wtedy, kiedy na szlaku są jeszcze zimowe roztopy.

Buty w góry na wiosnę

Oczywiście w góry należy zabrać buty trekkingowe. Najlepiej te z nieco wyższą cholewką. Pamiętaj jednak, że buty muszą być lekkie, a cholewka elastyczna. Ponadto buty powinny być wodoodporne i mieć odpowiednią oddychalność – o to zadba już właściwa membrana. Jaka oddychalność będzie optymalna? Szukajcie butów o oddychalności nie mniejszej niż 3400 g/m2/24 h. Wędrujecie w wysokie góry? Wówczas postawcie na buty takie jak zimą – wiosną w wysokich partiach gór warunki są jeszcze zimowe. O pozostałych podstawowych zasadach doboru butów w góry dowiesz się z poniższego filmiku.

Dodatki

Rękawiczki, szalik lub chusta, stuptuty i skarpetki z wełny merino lub modele wodoodporne.

Jak ubrać się w góry? Strój w góry latem

Myślisz, że latem specjalne ubrania w góry możesz schować w szafie? Nic bardziej mylnego. Ta pora roku też wymaga odpowiedniego stroju, a głównym jego zadaniem będzie odprowadzanie z ciała nadmiaru wilgoci. Zatem jak ubrać się w góry latem? Odpowiedź poniżej.

Bielizna termoaktywna

Najlepiej ta z wełny merino lub włókna bambusa. Oczywiście mowa o termoaktywnym topie (dla pań ewentualnie staniku) plus bokserkach/figach. Bielizna termoaktywna latem wspaniale odprowadzi wilgoć. A ta z włókien bambusa dodatkowo schłodzi ciało.

Koszulka z włókna technicznego

Najlepiej z krótkim rękawem, wykonana z wełny merino. Dobrze, aby taka koszulka miała też antybakteryjne właściwości, np. jony srebra.

Spodnie

Krótkie spodenki z softshellu lub model 2 w 1 z odpinaną nogawką. Jeśli nie stawiasz na spodnie 2 w 1, to warto mieć też w plecaku dodatkowo dłuższe spodnie na ewentualną zmianę pogody i burzę czy deszcz.

Bluza lub polar

W wysokich górach nawet latem może zrobić się chłodniej. Warto więc mieć taką warstwę termiczną ze sobą. Jeśli zastanawiasz się, jaki polar lub bluzę wybrać, to powyżej, w części dotyczącej ubioru w góry na wiosnę, opisywaliśmy bliżej tę kwestię.

Kurtka przeciwdeszczowa

Ma być jak najlżejsza i chronić głównie przed deszczem. Latem często zdarzają się burze, więc takie okrycie sprawdzi się idealnie.

Jakie buty w góry latem?

Najlepiej trekkingowe, bez membrany, o wysokości 3/4, czyli z nieco niższą cholewką. Takie obuwie będzie najbardziej uniwersalne. Jesteście wprawionymi piechurami? Pomyślcie o niskim obuwiu podejściowym bez cholewki. Ten model sprawdzi się także w łagodniejszych i niższych górach.

Dodatki

Okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem oraz skarpety – w sklepach znajdziesz te dedykowane letniemu trekkingowi w górach.

Odzież w góry na jesień – co założyć?




Ubranie w góry na zimę – to musisz mieć