Deskorolka fish — opcja dla prawdziwych hobbystów


Popularna deskorolka fishka to nie tylko nowoczesna, lekka i designerska deska. To coś zdecydowanie więcej — to styl życia i idea, za którą podążają miliony ludzi. Tak przynajmniej twierdzą ci, którzy deskorolkę fish mają i na co dzień korzystają z jej atutów. Tworzą oni specyficzną grupę pasjonatów, którzy odznaczają się podobnymi cechami charakteru, podobnie się ubierają i na co dzień wyznają bardzo zbliżone podejście do życia. Nikt nie ma wątpliwości, że posiadacze popularnych fiszek desek są bardzo wyjątkową grupą skateboardowców. 

Genezę tej subkultury w naszym kraju należy upatrywać prawdopodobnie w latach 80., kiedy szare ulice, wszechobecna nuda i bieda były równoważone modą z zachodu i jazdą na deskach — kolorowych, plastikowych, jak wyjętych z Pewexu. Rzecz jasna, do dziś deskorolki fiszki nieco zmieniły swój wygląd, lecz stara szkoła jazdy na desce wciąż trzyma się dobrze. Tym bardziej że ma solidne postawy historyczne, choćby w osobie ikony skateboardingu — Tony’ego Hawka.

Geniusz na desce — Tony Hawk jako bóg deskorolki

Bez względu na to, czy ktoś uprawia fish skateboard, czy jeździ na jakiejkolwiek innej desce, musi przyznać jedno — zawsze chciał się nauczyć jeździć na deskach (jakichkolwiek) tak jak Tony Hawk. Deskorolka klasyczna, deskorolka fishka czy nawet deskorolka elektryczna — żadna z nich nie ma tajemnic przed tym amerykańskim wirtuozem skateboardingu.

Tony Hawk jest niekwestionowaną ikoną tego sportu, którą szanują wszyscy posiadacze deskorolek na całym świecie. Jest pierwszą osobą, która tak bardzo rozpropagowała jazdę na desce i jednocześnie przebiła się do szeroko pojętego mainstreamu. Stało się to zresztą nie tylko dzięki jego niesamowitym umiejętnościom, wynalezionym trikom i pobitym rekordom, lecz także za sprawą medialności.

Tony Hawk potrafił znakomicie wykorzystać popularność, wydając między innymi gry sygnowane swoim nazwiskiem — Tony Hawk Skateboarding. Dziś dobiega on już pięćdziesiątki, lecz przez wiele lat nie było na niego mocnych — jazda na deskach różnego rodzaju przyniosła mu zwycięstwo w 80 zawodach na całym świecie oraz nieśmiertelną sławę wśród skaterów.

Chcesz jeździć na deskorolce fishce albo klasycznej tak jak Tony Hawk? Ciężko trenuj i próbuj jego trików! Był on pierwszym skaterem, który wykonał historyczny obrót o 900 stopni (choć są tacy, którzy twierdzą, że 10 lat wcześniej dokonał tego Danny Way), a także słynny 360 Varial McTwist. Tego typu wyczyny zapewniły mu na tyle dużą rozpoznawalność, że stał się on ambasadorem takich marek jak Apple czy Domino’s Pizza.

I chociaż fish skateboard z racji specjalizacji Tony’ego Hawka nie była jego domeną, to do dziś stawiany jest on za wzór profesjonalizmu w tym sporcie, a także jest uznawany za  powód zainteresowania fiszką deską przez tysiące młodych ludzi.

Fiszka — deska miejska

Najpopularniejszym producentem deskorolek fish jest firma Fish Skateboards, która w latach 90. reaktywowała w Polsce modę na tego typu deski. Wcześniej były one bardzo popularne w latach 70. i 80. w Stanach Zjednoczonych. Nazwa deski wzięła się z jej kształtu i koloru — przypomina małą akwariową rybkę. Jest ona zresztą równie zwrotna i szybka jak ryba. Do dziś zresztą deskorolka fish promowana jest w dokładnie ten sam sposób, z podkreśleniem jej najważniejszych atutów — jako lekka, mała, poręczna i stosunkowo szybka deska miejska.

Dlaczego akurat tak? Ze względu na jej właściwości. Jak już wspomniano, deskorolka fishka jest stosunkowo krótka (kilkadziesiąt centymetrów), co znacząco pomaga przy jeździe w ciasnych, zatłoczonych, miejskich obszarach, takich jak chodniki i różnego rodzaju zaułki. Jest także dzięki temu bardzo zwrotna, co też ma nieprzeciętne znaczenie w miejskiej dżungli.

Po drugie materiał, z jakiego jest wykonana fiszka deska, czyli plastik, raczej uniemożliwia wykonywanie za jej pomocą wymyślnych trików. Oczywiście można pokusić się o wykonanie niektórych sztuczek (sprzyja temu choćby zakrzywienie u tyłu deski), lecz musimy się wtedy liczyć z tym, że nie posłuży nam ona tyle lat, ile byśmy sobie życzyli. Poza tym ten konkretny model fish skateboard raczej samą swoją konstrukcją nie zachęca do bycia drugim Tonym Hawkiem.

Bardzo istotną kwestią są także kółka w deskorolce fishce. Są stosunkowo masywne w porównaniu z całą deską i zapewniają odpowiednią stabilność, trwałość, prędkość, dość dużą moc, lecz na pewno nie sprzyjają wykonywaniu powietrznych akrobacji. Wszystko dlatego, że całość została  zaprojektowana w taki sposób, by jak najszybciej i jak najzwrotniej poruszać się w miejskiej przestrzeni Tonym Hawkiem dla fanów kickflipów pozostają deski klasyczne.

Deskorolka fish - atuty

Skoro nie triki, to co? Prześledźmy wszystkie najważniejsze atuty fiszki deski i zastanówmy się, w jaki sposób mogą one być wykorzystywane na co dzień.

• lekkość — jest to bardzo ważny atut, zwłaszcza w porównaniu z deskami klasycznymi i longobardami. Wpływ na to ma przede wszystkim jej niewielki rozmiar oraz materiał, z jakiego jest wykonana. I choć mówimy tutaj o plastiku, to nie dajcie się zwieść — jest to specjalny rodzaj tego surowca, który zużywa się dużo wolniej, niż mogłoby na to wskazywać pierwsze wrażenie. Nie bez wpływu na wagę deski są też doskonale wyważone, kauczukowe kółka.

• udźwig — deskorolka fish, mimo że wykonana jest z plastiku, ma całkiem spory udźwig. Ze standardowego modelu mogą korzystać osoby ważące do 100 kilogramów, co jest całkiem dobrym wynikiem.

• zwrotność — deskorolka fishka jest wyprofilowana w taki sposób, że ma bardzo duży stopień zwrotności. Nic dziwnego — jest stworzona przede wszystkim do miasta, więc elastyczność i zdolność do nagłej zmiany kierunku jazdy jest podstawową wartością, jaką powinna reprezentować. W praktyce wystarczy delikatnie przechylić się na jedną ze stron i nacisnąć stopą konkretne miejsce na desce i już skręcamy w pożądanym kierunku. Zdecydowanie łatwiej jest to zrobić niż w klasycznych deskach.

• prędkość — fiszka deska ma to do siebie, że możemy dzięki niej rozwijać całkiem spore prędkości. I o ile w przypadku deskorolek służących do wykonywania różnorodnych sztuczek jest to sprawa naturalna (niektórych tricków bez odpowiedniej prędkości po prostu nie da się zrobić), o tyle przy desce miejskiej sprawa już wcale tak oczywista nie jest. Producenci zadbali jednak o to, byśmy bez problemu i stosunkowo szybko mogli dotrzeć za jej pomocą z punktu A do punktu B.

• rozmiar — atut, który jest nie do przecenienia, jeśli używamy fiszki jako środka lokomocji. Jazda do szkoły czy na uczelnię? Proszę bardzo — chowam później swoją deskę do plecaka. Transport do pracy? Nie ma problemu — chowamy deskę do szafki albo nawet szuflady (w końcu ma ona około 10 centymetrów wysokości).

Wszystkie wymienione atuty sprawiają, że popularna fiszka deska jest znakomitym gadżetem, który idealnie pasuje do miejskiego życia. Może służyć nam zarówno jako środek transportu, jak i akcesorium, dzięki któremu pokażemy swoją przynależność do grupy rówieśniczej, z jaką się utożsamiamy. 

Ostatnio dodane artykuły