Data publikacji:

Deskorolka fiszka. Kiedy warto ją kupić?

Popularna deskorolka fishka to nie tylko nowoczesna, lekka i designerska deska. To coś zdecydowanie więcej — to styl życia i idea, za którą podążają miliony ludzi. Tak przynajmniej twierdzą ci, którzy deskorolkę fish mają i na co dzień korzystają z jej atutów. Tworzą oni specyficzną grupę pasjonatów, którzy odznaczają się podobnymi cechami charakteru, podobnie się ubierają i na co dzień wyznają bardzo zbliżone podejście do życia. Nikt nie ma wątpliwości, że posiadacze popularnych fiszek desek są bardzo wyjątkową grupą skateboardowców.

Przeczytaj również: Najlepsze rowery stacjonarne. Ranking polecanych 

Deskorolka fiszka. Kiedy warto ją kupić?

Nazwa fiszka pochodzi od angielskiego określenia deskorolki – fishboard, co dokładnie oznacza deska-rybka. Właśnie za sprawą opływowego kształtu rybki, deskorolka jest tak szybka. Jest nieduża – mniejsza od wyczynowej deski typu longboard, bardziej poręczna i dlatego bardzo lubiana zwłaszcza przez młodych ludzi. Świetnie nadaje się do jazdy po rekreacyjnych terenach miejskich na dobrej, równej nawierzchni oraz do pokonywania krótkich dystansów, np. z domu do szkoły. W tym miejscu warto przypomnieć, że zarówno na rolkach, jak i na deskorolce w teorii nie powinno się jeździć po ścieżkach rowerowych, tylko używać chodników dla pieszych. W praktyce jednak oczywiście trasa dla rowerów jest dużo bardziej przyjazna i równiejsza niż chodniki, dlatego amatorzy desek wybierają właśnie ją.

Deskorolka fiszka – modny gadżet nastolatków

W odróżnieniu od dużej deski typu longboard, fiszkę można schować do torby lub plecaka – jest mała i waży około 2 kg. Dla młodych ludzi w wieku szkolnym deskorolka to kolejny nośnik, którym można wyrazić swoje poglądy i sympatie – to dlatego fiszki często oklejone są dużą ilością młodzieżowych naklejek. Dla fanów deski powstają też ciągle nowe marki ubraniowe – Vans to jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych.

Deskorolka fiszka – ABC budowy

Każda deskorolka jest zbudowana z tych samych elementów.

  • Deska fiszki wykonana jest z grubego, elastycznego plastiku, a wierzch ma wypukłą strukturę, która zapobiegać ma upadkom z deski (longboardy mają długość od 71 do 82 cm, zaś fiszki liczą od 53 do 63 cm i blat drewniany).
  • Traki (ang. truck) – dzięki nim możliwe jest przymocowanie łożysk i kółek do blatu i sterowanie deskorolką. Traki w fiszkach są aluminiowe, mają regulację, za sprawą której można dopasować promień skrętu deskorolki do stylu jazdy.
  • Kółka do fiszki – najczęściej spotyka się te wykonane z poliuretanu, który gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża. Im kółka większe, tym szybciej można jeździć. Mniejsze kółka to mniejsza prędkość, ale za to lżejsza deska.
  • Łożyska – w deskorolkach fishboard są one oznaczone symbolem ABEC i numerem (np. ABEC-7). Numer, czyli rozmiar, ma wpływ na prędkość kręcenia się kółeczek. Im wyższa cyfra, tym szybciej deskorolka będzie jeździć. Bardzo szybkie fiszki mają numer 11.
  • Bushingi – czyli tuleje do kółek. W fiszkach są poliuretanowe.

Warto wiedzieć, że profesjonalni skaterzy nie kupują gotowej deskorolki, ale sami składają swoje deski, dobierając oddzielnie pasujące elementy od różnych producentów. To jednak zadanie dla tych, którzy jeżdżą dłuższy czas, znają technologie wykorzystywane w deskach i wiedzą, jakich trików chcą się nauczyć.

Deskorolka fiszka – kiedy warto ją kupić na prezent dla dziecka i dla dorosłego?

Kiedy warto kupić dziecku fiszkę? Wtedy, kiedy wiemy, że jazda na desce je zainteresuje. Jeśli dziecko z przyjemnością jeździ na hulajnodze lub rolkach, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że spodoba mu się też deskorolka. I niekoniecznie musi od razu chcieć wykonywać triki na fiszce czy skakać w skateparku. Na początek może spróbować jeździć po osiedlu lub na krótkich trasach. Czym kierować się przy wyborze deskorolki na prezent dla dziecka i dla dorosłego? Najważniejszym parametrem jest szerokość deski – jeśli rozmiar buta użytkownika nie jest większy niż 41, to najlepsza szerokość wynosi do 8 cali. Osobom z większą stopą poleca się deski o szerokości od 8 do 8,25 cala. Warto jednak pamiętać, że im szerszy blat, tym deskorolka będzie trudniej reagować na skręcanie. Generalna zasada jest taka – im mniejsza i lżejsza osoba, tym mniejszej deski powinna używać.

Ile kosztują deskorolki fiszki?

W zależności od parametrów – szybkości kółeczek, materiałów, z których wykonana jest deska i łożyska, deskorolka może kosztować od około 80 zł. Najmniejsza fiszka marki Penny Board, idealna do szybkiego przemieszczania się, do kupienia będzie już za 89 zł. Taka sama fiszka solidnej marki Worker, z kółeczkami w rozmiarze 11 (jeżdżą bardzo szybko), kosztuje około 240 zł. Droższe są także modele ze świecącymi kółeczkami. Kupując jednak pierwszą deskorolkę, wybierz tę dobrej jakości, nie najtańszą. Nie musi koniecznie być szybka – dla początkujących wystarczą kółeczka z numerem 7.

Deskorolka fish - atuty

Skoro nie triki, to co? Prześledźmy wszystkie najważniejsze atuty fiszki deski i zastanówmy się, w jaki sposób mogą one być wykorzystywane na co dzień.

• lekkość — jest to bardzo ważny atut, zwłaszcza w porównaniu z deskami klasycznymi i longobardami. Wpływ na to ma przede wszystkim jej niewielki rozmiar oraz materiał, z jakiego jest wykonana. I choć mówimy tutaj o plastiku, to nie dajcie się zwieść — jest to specjalny rodzaj tego surowca, który zużywa się dużo wolniej, niż mogłoby na to wskazywać pierwsze wrażenie. Nie bez wpływu na wagę deski są też doskonale wyważone, kauczukowe kółka.

• udźwig — deskorolka fish, mimo że wykonana jest z plastiku, ma całkiem spory udźwig. Ze standardowego modelu mogą korzystać osoby ważące do 100 kilogramów, co jest całkiem dobrym wynikiem.

• zwrotność — deskorolka fishka jest wyprofilowana w taki sposób, że ma bardzo duży stopień zwrotności. Nic dziwnego — jest stworzona przede wszystkim do miasta, więc elastyczność i zdolność do nagłej zmiany kierunku jazdy jest podstawową wartością, jaką powinna reprezentować. W praktyce wystarczy delikatnie przechylić się na jedną ze stron i nacisnąć stopą konkretne miejsce na desce i już skręcamy w pożądanym kierunku. Zdecydowanie łatwiej jest to zrobić niż w klasycznych deskach.

• prędkość — fiszka deska ma to do siebie, że możemy dzięki niej rozwijać całkiem spore prędkości. I o ile w przypadku deskorolek służących do wykonywania różnorodnych sztuczek jest to sprawa naturalna (niektórych tricków bez odpowiedniej prędkości po prostu nie da się zrobić), o tyle przy desce miejskiej sprawa już wcale tak oczywista nie jest. Producenci zadbali jednak o to, byśmy bez problemu i stosunkowo szybko mogli dotrzeć za jej pomocą z punktu A do punktu B.

• rozmiar — atut, który jest nie do przecenienia, jeśli używamy fiszki jako środka lokomocji. Jazda do szkoły czy na uczelnię? Proszę bardzo — chowam później swoją deskę do plecaka. Transport do pracy? Nie ma problemu — chowamy deskę do szafki albo nawet szuflady (w końcu ma ona około 10 centymetrów wysokości).

Wszystkie wymienione atuty sprawiają, że popularna fiszka deska jest znakomitym gadżetem, który idealnie pasuje do miejskiego życia. Może służyć nam zarówno jako środek transportu, jak i akcesorium, dzięki któremu pokażemy swoją przynależność do grupy rówieśniczej, z jaką się utożsamiamy. 

Autorka: Agnieszka Jastrzębska