Data modyfikacji:

Najlepsze dermokosmetyki na wiosnę

Dermokosmetyk to produkt, w którym spotykają się kosmetyka i dermatologia - czyli piękno i zdrowie. Nie tylko przynosi chwilową ulgę, ale bezpośrednio usuwa przyczynę problemu. Zobacz najlepsze dermokosmetyki na wiosnę.

Dermokosmetyki - co to?

W dzisiejszych czasach lepiej rozumiemy, jak skóra reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak światło słoneczne lub zanieczyszczenie. Wiemy więcej o tym, dlaczego i jak starzeje się i traci jędrność skóra. Rosnąca wiedza i większe zainteresowanie na autentycznie skuteczne produkty przyczyniły się do rozwoju i – co za tym idzie dostępności - produktów, które wcześniej były ograniczone do dziedziny medycyny.

Na półkach aptecznych oraz sklepach kosmetycznych pojawiły się dermokosmetyki, które są produkowane w sterylnych, laboratoryjnych warunkach przy współpracy dermatologa z kosmetologiem. Dermokosmetyki to produkty zawierające aktywne biologicznie substancje, które mają mieć działanie podobne do tych jakie mają leki. Dzisiaj z powodzeniem można kupić je również w drogeriach i aptekach internetowych. 

Dermokosmetyki – definicja 

Jak jest definicja dermokosmetyków? W świetle prawa polskiego (Ustawa z dnia 30 marca 2001 r. o kosmetykach (Dz.U. Z 2013 r. Poz. 475, z późn. zm.)„Kosmetykiem jest każda substancja lub preparat przeznaczone do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka (...), których wyłącznym lub podstawowym celem jest utrzymanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu”. Definicja dermokosmetyku wg Unii Europejskiej mówi, że jest to produkt, który jednocześnie spełnia kryteria produktu leczniczego oraz innego rodzaju produktu m. in. kosmetyku i podlega przepisom prawa farmaceutycznego.

Niezależnie od określenia, jakie producent zastosuje na opakowaniu, czy w reklamie w stosunku do swojego kosmetyku tj.: dermokosmetyk, kosmeceutyk, kosmetyk dermatologiczny, kosmetyk apteczny, kosmetyk do cery problemowej itp. każdy z nich musi spełniać elementy tej definicji. Od zwykłych kosmetyków, dermokosmetyki do ciała i szczególnie do twarzy różni przede wszystkim skład, który zawiera większą ilość oraz stężenie substancji aktywnych. 

Dermokosmetyki – najlepsze składy 

Dermokosmetyki posiadają bardzo bogate składy. Co ciekawe, niektóre ze składników są jednocześnie substancjami aktywnymi leków. Na etykietkach dermokosmetyków znajdują się najczęściej: koenzym Q10, ceramidy, pantenol, keratynę, kolagen witaminy A i E. Co więcej producenci wzbogacą dermokosmetyki o substancje pochodzenia naturalnego typu: zielona herbata, soja, miłorząb japoński, aloes czy żeń-szeń. Coraz częściej w takich produktach pojawiają się egzotyczne wyciągi z roślin np. z jagód acai, jagody shizandra czy olej z babobau.

Mają one właściwości upiększające i odbudowujące. Osobną gamę stanowią składniki złuszczające: kwas mlekowy, winowy, cytrynowy oraz glikolowy. Ogromną zaletą dermokosmetyków jest to, że zawierają one mniej barwników oraz konserwantów niż zwykłe kosmetyki drogeryjne. Nie zawierają szkodliwych substancji jak: parabeny, ftalany i formaldehyd. Często również są bezzapachowe. Nie uczulają. Posiadają właściwości hipoalergiczne. Chronią przed działaniem słońca. 

Retinol w dermokosmetykach do twarzy 

Najczęściej używaną w dermokosmetykach do twarzy z problemami trądzikowymi substancją aktywną jest kwas salicylowy oraz retinol, który po raz pierwszy retinol został zatwierdzony jako lek na trądzik w 1971 roku. Ważna jest również witamina C, która posiada silne działanie naprawcze, ochronne i przeciwzapalne. Ten antyoksydant pochodzenia naturalnego rozjaśnia przebarwienia i jest niezbędny do syntezy kolagenu. W dermokosmetykach warto zwrócić również uwagę na obecność witamin z grupy B, ponieważ preparaty z ich zawartością poprawiają kondycję skóry oraz zwiększają jej barierę ochronną. 

Dermokosmetyki do twarzy – dla kogo? 

Bez dermokosmetyków do twarzy nie mogą się obyć osoby, które mają cerę atopową, niezwykle delikatną i wrażliwą. Doskonale również chronią skórę przesuszoną i odwodnioną. Znakomicie sprawdzą się również w pielęgnacji skóry naczyniowej i wrażliwej. Są polecane tym, którzy borykają się z łupieżem i łuszczycą czy przebarwieniami. Nieodzowne są w problemach z egzemą czy fotoalergią. Warto również mieć na uwadze to, że ich stosowanie często trzeba skonsultować z lekarzem lub dermatologiem. Często mogą nam polecić produkt dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami zdrowej cery, warto również sięgnąć po dermokosmetyki jako produkty w 100% bezpieczne. 

Dermokosmetyk do twarzy po kosmetyczce 

Cenny jest również inny aspekt dermokosmetyków.  Jeśli korzystamy z zabiegów kosmetycznych w profesjonalnych salonach urody, często należy dodatkowo chronić skórę. Po chemicznych peelingach, mezoterapii czy zabiegach laserowych często cera jest podrażniona, wysuszona, koniecznie musi się zregenerować. Warto wtedy użyć odpowiednich dermokosmetyków do twarzy, które są niezwykle delikatne. Zmniejszają zaczerwienienie, łagodzą podrażnienia oraz przyśpieszają regenerację skóry. W tej sytuacji dermokosmetyki polecane są również na co dzień osobom z bezproblemową skórą twarzy. 

Dermokosmetyki – recenzje i opinie

Sklepy internetowe, portale kosmetyczne i blogerki co parę miesięcy przygotowują rankingi najlepszych kosmetyków i dermokosmetyków. Są one odzwierciedleniem najpopularniejszych trendów. Firmy produkujące dermokosmetyki często cieszą się większym zaufaniem wśród klientek niż zwykłe kosmetyki drogeryjne. Do wyboru są: toniki, mleczka, kremy, szampony, pomadki ochronne, balsamy do ciała, żele pod prysznic czy olejki. Najlepszymi opiniami cieszą się dermokosmetyki marek: Vichy, La Roche Posay, Bioderma, Aven, Iwostin, Emolium czy Mediqskin. Najczęściej polecane są dermokosmetyki do twarzy na dzień i na noc do codziennej pielęgnacji. Spośród nielicznych wad zwykle wymieniana jest cena produktu. Z drugiej strony warto taki zakup potraktować jako inwestycję w zdrowie i piękno. 

Najlepsze dermokosmetyki na wiosnę 

Jakie zatem wybrać dermokosmetyki do pielęgnacji twarzy, zwłaszcza wiosną? O tej porze roku skóra twarzy jest przesuszona, szorstka i podrażniona. Śnieg, wiatr czy wahania temperatur mają bardzo negatywny wpływ na stan skóry. Warto najpierw ją dokładnie oczyścić, czyli zastosować peeling. Jest to ważne, aby skóra mogła przyjąć szereg składników odżywczych. Poza tym nie ma lepszego sposób na obumarłego naskórka. Warto wypróbować na przykład Estetic Peeling z 12% kwasem glikolowym marki Iwostin. Kolejny dermokosmetyk, w który warto zaopatrzyć się w zimę, to serum. Działa mocniej niż krem, ale ma lżejszą konsystencję. Najczęściej taki produkt zawiera silnie skoncentrowane składniki aktywne.
Co ważne wzmacniają działanie kremu a nie jego zastępują. W rankingach dermokosmetyków na wysokich pozycjach znajduje się Vichy Neovadiol Compensating Complex, serum remodelujące o natychmiastowym działaniu do wszystkich rodzajów skóry. Polecane jest szczególnie ze względu na wysoką zawartość substancji czynnych. Filtr UV wiosną? Koniecznie! O ochronę przeciwsłoneczną warto dbać cały rok! Dla osób, które są szczególnie wrażliwe na szkodliwe działanie słońca, w rankingach dermokosmetyków rekomendowany jest Bioderma Cicabio krem kojący i regenerujący SPF 50+. 

Autorka: Marta Chowaniec