Data modyfikacji:

Jak zacząć biegać? Najlepsze książki o bieganiu

Bieganie to obecnie jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. I całe szczęście, bo uprawiana regularnie przynosi organizmowi całą gamę korzyści. Niektórzy sądzą nawet, że bieganie uzależnia. Zarówno początkujący, jak i wprawieni biegacze powinni czerpać wiedzę o sporcie od najlepszych. Przedstawiamy książki o bieganiu autorstwa prawdziwych profesjonalistów. Jeśli kochasz jogging, to co najmniej jedna z nich powinna znaleźć się w twojej biblioteczce!

bieganie

Wybieramy najlepsze książki o bieganiu

Szukasz inspiracji i porad dotyczących joggingu? Sprawdź wybrane przez nas najlepsze książki o tej tematyce.

  1. Jedz i biegaj– Scott Jurek
  2. Bieganie metodą Danielsa – Jack Daniels
  3. Bieganie metodą Gallowaya – Jeff Galloway
  4. Biec albo umrzeć – Killian Jornet
  5. O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu – Haruki Murakami
  6. Siła ambicji – Mo Farah
  7. Jak biegać szybciej. Od 5 kilometrów do maratonu – Brad Hudson, Matt Fitzgerald
  8. Szybkość i siła po 50-tce – Joe Friela
  9. Pobij swój rekord – Pete Pfitzinger, Scott Douglas
  10. Przewodnik po bieganiu ultra – Hal Koerner, Adam W. Chase

Książki o bieganiu – ucz się od najlepszych

Nie ulega wątpliwości, że Polacy pokochali bieganie. W parkach i na skwerach niemal przez cały rok można spotkać osoby uprawiające jogging. Tani, niewymagający specjalistycznego sprzętu sport uwielbiany jest zarówno przez młodszych, jak i starszych.

Ta pozornie banalna aktywność wymaga jednak podstawowej wiedzy i przygotowania. Samo bieganie to jedno – trzeba jednak wiedzieć, jak robić to odpowiednio. Najlepszym źródłem wiedzy na temat joggingu czy biegów maratońskich są książki o biegania autorstwa gwiazd sportu.

Najlepsze książki o bieganiu – TOP 10

W które książki o bieganiu powinien zaopatrzyć się miłośnik truchtania? Oto 10 znakomitych tytułów, które pomogą ci w podreperowaniu techniki i poznaniu swojego organizmu. Na tej liście umieściliśmy zarówno książki o bieganiu dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Jedz i biegaj – Scott Jurek

Intrygujący tytuł, prawda? Wprawdzie jedzenie podczas biegania nie jest najlepszym pomysłem, ale sięgnięcie po książkę Scotta Jurka – jak najbardziej. „Jedz i biegaj" to nie tylko książka o bieganiu, ale też opowieść o życiu wielokrotnego zwycięzcy i rekordzisty ultramaratonów na całym świecie.

Dzięki powieści poznajemy realia życia biegacza w USA, a także prywatną historię bohatera – jego osobistą walkę i przemianę w weganina, ból, poświęcenie i ekstremalne wybory. Dostajemy się do głowy zwycięzcy i poznajemy myśli, które towarzyszą mu podczas treningów i wyścigów.

Szukacie inspiracji, żeby zacząć ćwiczyć, uczyć się do trudnego egzaminu, przejść na dietę? Poczytajcie o przygodach Scotta, który trenował w ulewnym deszczu i wystartował w biegu na 100 km ze zwichniętą kostką.

„Jedz i biegaj” to opowieść o silnej woli, wytrzymałości i współzawodnictwie. Znajdziemy w niej rady dla biegaczy, naukowe ciekawostki oraz przepisy na ulubione dania autora. Dzięki Jurkowi nie tylko dowiemy się, jak przekraczać granice własnych możliwości, ale też poznamy tajniki zdrowego żywienia. Tytuł jest propozycją także dla wielbicieli książek biograficznych

Bieganie metodą Danielsa – Jack Daniels

„Bieganie metodą Danielsa” to nowe wydanie legendarnego poradnika dla biegaczy. Kiedy w 2010 roku ukazało się polskie wydanie książki, była to pierwsza pozycja na rynku prezentująca metody amerykańskiej szkoły biegowej. W ciągu kilku lat poradnik sprzedał się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy i zmienił świadomość wielu biegaczy.

Amerykański magazyn „Runners World” uznał „Bieganie metodą Danielsa” za najlepszy na świecie poradnik dla biegaczy na różnym poziomie zaangażowania. Z kolei jego autora, Jacka Danielsa, uznał za najlepszego trenera na świecie. Nic dziwnego, że doczekaliśmy się nowego wydania.

Autor książki, Jack Tupper Daniels, to trener biegowy i dwukrotny medalista olimpijski w pięcioboju. Stworzył on technikę, dzięki której biegacze z łatwością mogą układać własne programy treningowe, dostosowane do ich indywidualnych możliwości.

Jego metoda opiera się na zastosowaniu wskaźnika VDOT – wyznacza się go dzięki znalezieniu w tabelce swoich najlepszych wyników i na jego podstawie planuje się dalszy trening. Jak twierdzi sam Daniels: „Bieganie to dobry początek, jeśli chcesz poprawić formę; trening to kolejny krok”.

Sama książka to niezwykłe źródło wiedzy o bieganiu. Jest podzielona na cztery części: „Podstawy treningu”, „Poziomy treningu”, „Trening dla zdrowia” i „Trening do zawodów”. Znajdziemy w niej teorie, zasady, wyjaśnienia biegowych pojęć, tabele czasów i plany treningowe. Krótko mówiąc, wszystko, czego potrzebujemy, żeby rozpocząć trening. A więc czytajcie i biegajcie!

Bieganie metodą Gallowaya – Jeff Galloway

Jeff Galloway to maratończyk, olimpijczyk i trener biegowy. W połowie lat 70. zaczął stosować nowatorski system treningowy, kładący duży nacisk na odpoczynek. Metodę polegającą na łączeniu biegu z marszem opisał w książce „Bieganie metodą Gallowaya", która sprzedała się do tej pory w pięciuset milionach egzemplarzy na całym świecie. Jest również uznawana za jeden z najlepszych poradników dla biegaczy.

Obecnie powstało drugie wydanie książki „Bieganie metodą Gallowaya”, a także dwa odrębne poradniki: „Maraton – trening metodą Gallowaya” oraz „Biegi przełajowe. Trening metodą Gallowaya”. Skupmy się jednak na kultowej pierwszej części.

Książka zapoznaje nas z genezą biegania i sportu, a także z podstawowymi pojęciami. Autor pisze prostym i zrozumiałym językiem, przytacza anegdoty i uczy właściwego podejścia do biegania. Poznajemy metody treningowe i techniki rozciągania, dowiadujemy się, jak przygotować się do zawodów i oczywiście – jak stosować metodę Gallowaya. To świetna książka o bieganiu dla początkujących biegaczy, gdyż na początku przygody z bieganiem odpoczynek jest bardzo ważny.

Biec albo umrzeć – Killian Jornet

Brzmi dramatycznie? Dla Kiliana Jorneta to prawdziwe życiowe motto. Autor to biegacz długodystansowy oraz mistrz i rekordzista w skyrunningu, czyli biegach po górach. Jego książka to zbiór luźnych opowieści, które wbrew tytułowi, nie ociekają krwią i potem biegacza górskiego.

Zbiór historii opowiada o najważniejszych biegach Killiana. Razem z bohaterem skaczemy po Pirenejach, Alpach i górach Ameryki Północnej. Poznajemy filozofię mistrza, który podczas biegu projektuje w głowie swoje własne zwycięstwa. W książce nie brakuje również historii z życia prywatnego, filozoficznych rozważań i inspirujących myśli.

To ciekawa i motywująca książka o bieganiu i pokonywaniu własnych słabości. Jak pisze Jornet: „Wygrana to pokonanie samego siebie, własnego ciała, ograniczeń i obaw. Wygrana oznacza zmianę snu w rzeczywistość”. I chociaż przygody z bieganiem lepiej nie rozpoczynać od biegania po górach, z pewnością możemy zacząć ją od tej książki.

O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu – Haruki Murakami

Haruki Murakami to jeden za najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych japońskich pisarzy. Książki Murakamiego przetłumaczono na kilkanaście języków i sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie. Powieść „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” to pamiętnik, w którym Murakami analizuje wpływ biegania na swoje życie oraz na sztukę pisania.

W roku 1982 Murakami sprzedał jazzowy klub i poświęcił się pisaniu. Jednocześnie, aby utrzymać formę, zaczął biegać. Był to początek prawdziwej pasji. Pisarz w ciągu prawie trzydziestu lat przebiegł kilkadziesiąt maratonów, ultramaraton, a także kilka triatlonów.

W autobiograficznej powieści opisuje różne etapy przygody z bieganiem: przygotowania do maratonów, sukcesy, zmęczenie i wypalenie, pokonywanie własnych słabości. Jednocześnie dostrzega podobieństwa pomiędzy swoją twórczością a bieganiem i wpływ jednego na drugie.

Powieść Murakamiego jest wspaniałą lekturą dla wszystkich czytelników. Dzięki niej początkujący biegacze odkryją piękno tego sportu, doświadczeni odnajdą wiele sytuacji, z którymi sami musieli się zmierzyć, a czytelnicy niebiegający odkryją wiele inspirujących myśli.

Siła ambicji – Mo Farah

W zestawieniu najlepszych książek o bieganiu nie mogło zabraknąć autobiografii Mohammeda „Mo” Faraha, podwójnego mistrza olimpijskiego i trzykrotnego mistrza świata w biegach długodystansowych. Co ciekawe, w swojej autobiografii autor nie kładzie nacisku wyłącznie na bieganie. Opisuje wprawdzie kolejne etapy swojej kariery, ale nie skupia się na wynikach czy relacjach z przygotowań do treningów – opisuje po prostu swoje życie.

Farah zabiera nas w niezwykłą podróż pełną wzlotów i upadków, dramatycznych wydarzeń i zabawnych historii. To nie tylko książka dla biegaczy, ale też niezwykle wciągająca opowieść o człowieku, który walczył o spełnienie marzeń i pokonywał przeszkody pozornie nie do pokonania. Jeśli więc potrzebujesz życiowej motywacji, ta pozycja będzie idealnym wyborem.

Jak biegać szybciej. Od 5 kilometrów do maratonu – Brad Hudson, Matt Fitzgerald

To książka o bieganiu, która powinna znaleźć się w biblioteczce nieco bardziej doświadczonego biegacza – zwłaszcza tego, który uwielbia brać udział w maratonach. Nie przeczytasz tu, co prawda, o polecanych planach treningowych i gotowych strategiach.

Ta pozycja ułatwi ci znalezienie własnej drogi i opracowanie indywidualnej techniki. To książka doskonała dla osób, którym zależy na tym, by stać się nie tylko dobrym biegaczem, ale także własnym trenerem.

Szybkość i siła po 50-tce – Joe Friela

Na początku zaznaczymy, że nie jest to książka wyłącznie dla osób, które skończyły 50 lat. Śmiało mogą sięgnąć po nią i trzydziesto-, a nawet dwudziestolatkowie. Jej przesłanie jest proste: jak biegać, by nie przejmować się swoim wiekiem.

„Szybkość i siła po 50-tce” tłumaczy mechanizmy rządzące ludzkim ciałem oraz to, jak w pełnej harmonii z nimi dobierać intensywność treningów. Te informacje pomogą ci zachować sprawność na długie lata, i co ważne – biegać jak najdłużej!

Pobij swój rekord – Pete Pfitzinger, Scott Douglas

W regularnym bieganiu chodzi o to, by stawać się lepszym i pokonywać własne bariery. Dla wielu biegaczy nieustannym celem jest poprawienie swojego najlepszego wyniku. Ta książka o bieganiu ci to ułatwi. Znajdziesz w niej wskazówki dotyczące tego, jak zaplanować progres i stworzyć plan treningowy, który pozwoli ci przełamywać granice. To doskonała lektura dla doświadczonych biegaczy.

Przewodnik po bieganiu ultra – Hal Koerner, Adam W. Chase

To kompleksowy poradnik dla osób, którym nie jest straszny ultramaraton. Jeśli ciągle szukasz sposobu na to, jak przebiec ogromny dystans bezboleśnie, zapoznaj się koniecznie z tą pozycją. Autorzy skupiają się na bardzo szczegółowych kwestiach, takich jak nawodnienie, skurcze i dieta przed maratonem. Znajdziesz tu również propozycje pomocnego sprzętu i treningi przygotowujące do zawodów.

Poprawne bieganie – książka to cenne wsparcie

Korzystając z rad profesjonalnych biegaczy, udoskonalisz technikę biegania, lepiej zatroszczysz się o swój organizm i poprawisz swój najlepszy wynik. Skorzystaj z porad fachowców, by ukochany sport sprawiał ci jeszcze więcej radości.

Autorka: Joanna Stanuch