Data modyfikacji:

Samochodowy rejestrator jazdy - jaki wybrać? Top 5 modeli

Jeżeli kiedykolwiek uczestniczyłeś w wypadku samochodowym to z pewnością wiesz, że z uzyskaniem odszkodowania może być problem. Z pomocą przyjdzie ci rejestrator samochodowy, dzięki któremu będzie można odtworzyć nieszczęśliwą stłuczkę i jednoznacznie stwierdzić, kto zawinił. Oto kilka polecanych modeli wideorejestratorów do twojego auta.

Rejestrator jazdy – co to jest?

Jest to urządzenie pomiarowe i nagrywające. Rejestruje ono szybkość z jaką jedziesz oraz nagrywa trasę. Cieszy się ostatnio dużą popularnością, gdyż uczestnicząc, np. w wypadku możesz łatwo udowodnić, że nie była to twoja wina.

Nagranie z rejestratora jest zapisywanie na karcie SD i służy jako dowód dla policji lub ubezpieczyciela. Może, więc posłużyć w celu uniknięcia mandatu, czy nawet zapobiec o wiele większym konsekwencjom, jeśli uczestniczyłeś w wypadku, w którym ktoś stracił zdrowie lub życie. Łatwiej będzie ci również uzyskać odszkodowanie.

Aby nagranie było rzeczywiście przydatne, musi być dobrej jakości. Odradzamy pochopne zakupy i wybieranie najtańszego urządzenia. Tak jak w przypadku każdego innego sprzętu elektronicznego, również tutaj musisz zwrócić uwagę na to, co oferują różne modele znajdujące się na rynku. Wybór rejestratorów jest bardzo duży, tak samo jak zakres cen. Sprawdź modele warte uwagi.

Czym kierować się wybierając rejestrator samochodowy?

Najważniejsza jest oczywiście jakość nagrania. Film, z którego nie da się odczytać chociażby numeru tablicy rejestracyjnej do niczego ci się nie przyda. Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, by jakość była dobra w każdych warunkach atmosferycznych. To, że rejestrator jazdy umożliwia nagrywanie w dobrej jakości w jasny, słoneczny dzień, nie jest jednoznaczne z zachowaniem jakości obrazu również wtedy, gdy jest pochmurno.

Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu i odwzorowanie szczegółów. Wymaganym minimum jest jakość Full HD, czyli 1920x1080 pikseli, na sprzęt o niższej jakości nie warto nawet spoglądać, gdyż nie będą one spełniać swojej najważniejszej funkcji. Obraz uzyskany przy pomocy taniego rejestratora będzie nieczytelny, a co za tym idzie - bezwartościowy.

Ważna jest również matryca, która przekształca obraz rzeczywisty na cyfrowe nagranie i również wpływa na jego jakość końcową, jej minimalna rozdzielczość powinna wynosić 2 Mpix. Istotny jest też kąt nagrywania, im jest on większy, tym urządzenie zarejestruje jak najwięcej z naszego otoczenia. Jeśli samochodem jeździsz również w nocy, przyda nam się nocny tryb nagrywania. 

Kamera samochodowa dla każdego 

Wybierając urządzenie należy zwrócić uwagę na pojemność pamięci wewnętrznej i możliwość podłączenia zewnętrznej karty SD. Raczej nie chciałbyś, aby jakieś ważne zdarzenie drogowe nie zostało zarejestrowane z powodu zbyt małej pamięci.

Możesz również zdecydować się na rejestrator wyposażony w funkcje dodatkowe. Jedną z nich jest nagrywanie obrazu z dźwiękiem, który również może być ważnym elementem dowodowym.

Oprócz tego warto rozważyć tryb parkingowy z czujnikami ruchu, który uruchomi urządzenie jeśli wykryje ruch.

Datownik pokaże nam aktualny czas nagrania, a aparat fotograficzny umożliwi wykonanie zdjęć podczas zdarzenia drogowego.

Czujnik G-sensor wykryje przeciążenie występujące podczas wypadku lub gwałtownego hamowania i zabezpieczy nagranie przed nadpisaniem, dzięki czemu nie utracimy cennego materiału.

Ranking wideorejestratorów – top 5 urządzeń

DOD LS470W 

To wysokiej jakości, funkcjonalne urządzenie, które nagrywa w jakość Full HD i posiada kąt widzenia 150 stopni. Dobra jakość obrazu jest możliwa do uzyskania, dzięki czułej matrycy i jasnemu obiektywowi. Gdy dojdzie do wypadku urządzenie przestanie nagrywać, by obraz z wypadku nie został nadpisany. Możesz go również ustawić na tryb parkowania, wtedy uruchomi się w momencie wykrycia ruchu przed samochodem.

Xblitz Park View

Xblitz Park View to tak naprawdę urządzenie 3w1. Rejestrator jazdy jest wbudowany w lusterko wsteczne, a dodatkowo w zestawie znajduje się również kamera cofania. Kąt widzenia wynosi 120 stopni, a obraz posiadają jakość Full HD. Dzięki czujnikowi ruchu urządzenie się samodzielnie uruchamia. Możliwe jest również nagrywanie w trybie nocnym, ale tylko przy użyciu przedniego rejestratora. 

Orllo FALCON 4K

Ten rejestrator oferuje rejestrację obrazu w rozdzielczości 4K Ultra HD, a obraz jest bardzo wyraźny nawet podczas złych warunków pogodowych lub nagrań nocnych. Urządzenie posiada wbudowany moduł GPS, czujniki ruchu oraz WIFI. WIFI pozwala na połączenie z naszym smartfonem, z którego możemy zmienić ustawienia i przesłać pliki z rejestratora na telefon.

Garmin Dash Cam 55

Oprócz wysokiej jakości obrazu ten rejestrator oferuje również funkcje dodatkowe. Ostrzeże cię przed kolizją lub fotoradarami. Jest przy tym kompaktowy i umożliwia wykonywanie zdjęć. Ma również wbudowany moduł GPS oraz WIFI.

Navitel R1000

Dzięki podłączeniu do uchwytu za pomocą złącza magnetycznego, umożliwia obrót o 360 stopni. Rejestracja odbywa się w jakości Full HD, a kąt widzenia wynosi 165 stopni. Trasa jazdy jest rejestrowana za pomocą modułu GPS, a dzięki WIFI możesz ograniczyć ilość kabli w samochodzie.

Przeczytaj również:

kamera samochodowa przód tył

Kamera samochodowa przód/tył. Ranking polecanych

2021-01-21
Kamera samochodowa zamontowana z przodu, jak i z tyłu daje pełny podgląd na to, co dzieje się na drodze. Zakup takiego zestawu to doskonały sposób na zabezpieczenie materiału podczas kolizji, a także ułatwienie parkowania w trudnych warunkach. Jaką kamerę samochodową przód/tył wybrać? Sprawdź nasz ranking!
jakie kable rozruchowe

Jakie kable rozruchowe wybrać?

2021-01-05
Próbujesz odpalić silnik, a rozrusznik ani drgnie? To częsty problem zimą, gdy mróz obniża sprawność akumulatora. Co robić w takiej sytuacji? Użyj kabli rozruchowych i odpal samochód awaryjnie! Podpowiadamy, jakie kable rozruchowe wybrać oraz jak prawidłowo z nich korzystać.
Mata grzewcza

Mata grzewcza do samochodu. Jaką wybrać?

2020-10-21
Co zrobić, gdy samochód nie jest wyposażony w podgrzewane fotele? Rozwiązaniem jest mata grzewcza do samochodu. To prosty, tani i bardzo skuteczny sposób na podniesienie wygody.
czujniki parkowania

Jakie czujniki parkowania wybrać?

2020-08-12
Znalezienie miejsca parkingowego na twoim osiedlu graniczy z cudem? Czujniki cofania zdecydowanie ułatwią ci życie. Nawet jeśli twój samochód nie ma takiego wyposażenia, czujniki parkowania można założyć niemal w każdym modelu samochodu. Zobacz, jakie czujniki parkowania wybrać.
asystent parkowania

Co to jest i jak działa asystent parkowania?

2020-07-13
Asystent parkowania to wciąż stosunkowo egzotyczny element wyposażenia. Zobacz, jak działa asystent parkowania, kiedy się przydaje i jak z niego korzystać.
box dachowy

Jaki box dachowy wybrać?

2020-06-30
Lekki kufer montowany na dachu zwiększy pojemność bagażową o kilkaset litrów i pomieści przedmioty, które zawadzałyby we wnętrzu auta, np. narty czy deski snowboardowe. Zobacz, jaki box dachowy wybrać na wakacje lub ferie z rodziną.