Data publikacji:
tanie drukowanie

Tanie drukowanie: jaka drukarka do domu będzie najlepsza?

Każdy z nas doskonale zna ten problem. Po zakupie drukarki do domu i wykorzystaniu pierwszego kompletu tuszu, nadchodzi moment, kiedy trzeba kupić kolejny zestaw. Zakup tuszu do drukarki to spory wydatek, który czasami zaskakuje nas w sklepowej kasie. Jaką drukarkę kupić do domu, by jej eksploatacja była jak najbardziej ekonomiczna? Czy tanie drukarki potrzebują taniego tuszu? Tanie drukowanie w domu – czy to możliwe?

Tanie drukowanie a drogi tusz

Większość z nas jest przekonana, że by zapewnić sobie tanie drukowanie w domu, wystarczy kupić drukarkę z niższej lub średniej półki cenowej. Tymczasem zakup tonerów może znacznie przekroczyć wartość samego urządzenia. Produkowanie tanich drukarek i drogich tuszów, jest dla producentów opłacalne i nie odstępują ani od stosowania takich rozwiązań.

Najdroższe tusze do drukarek to te markowe, pochodzące od wiodących na rynku producentów. Jeśli zdecydujemy się na zakup drukarki, która obsługuje tonery z najwyższej półki cenowej, możemy zapomnieć o tanim drukowaniu. 
Pamiętajcie, że tusz do drukarek mało znanych producentów, wcale nie jest tańszy. Kiedy wybierzemy w sklepie kilka tanich drukarek, które moglibyśmy kupić, koniecznie zwróćmy także uwagę na tusze. Zanim dokonasz zakupu, sprawdź jakie kartridże obsługuje twoja drukarka. W sklepach stacjonarnych i w Internecie z powodzeniem znajdziesz zamienniki tonerów, które będą nawet o kilkadziesiąt złotych tańsze niż oryginalne zestawy.

Tanie drukowanie zamiennikami tuszów

Zamienniki tonerów to takie, które nie są sygnowane marką i nie są produkowane przez producenta twojej drukarki. Ich wytwarzaniem zajmują się niezależne firmy, nie są powiązane z czołowymi firmami sprzedającymi akcesoria komputerowe.
Firmy z drugiej ligi nie są, dla wiodących producentów, konkurencją na rynku drukarek, natomiast ceny ich tuszów są bardzo konkurencyjne. 
Oszczędzanie na tonerach poprzez stosowanie zamienników, będzie dobre dla naszego portfela. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o drukarkę. Macierzyści producenci stanowczo odradzają stosowanie zamienników. Montując nieoryginalny toner, tracimy gwarancję na urządzenie. Wtedy przypadku awarii, producent nam nie pomoże.

Tusze z zamienników nie odznaczają się też wyjątkowo dobrą jakością. Często zdarza się, że przedwcześnie wysychają lub tracą swoje właściwości. Wtedy mogą doprowadzić do zapchania głowicy w drukarce. Ich niska jakość będzie wpływała także na obniżenie jakości wydruku.
Choć zamienniki tuszów do drukarek są ekonomicznym rozwiązaniem, należy dobrze przemyśleć ich zakup. Wszystko zależy od częstotliwości drukowania. Jeśli drukujemy często i tusz nie będzie miał szansy zaschnąć- możemy śmiało stosować zamienniki. Jeśli drukowanie w naszym domu to rzadkość, lepiej zainwestować większą kwotę i mieć pewność, że drukarka nie zostanie uszkodzona. 
Tanie drukowanie to nie tylko zakup niedrogiej drukarki, ale też troska, o środki jakie przeznaczymy na eksploatację sprzętu.

Jaką drukarkę kupić? Ranking tanich drukarek

Teraz wiemy już, że aby tanio drukować musimy wiedzieć jaka będzie eksploatacja naszej drukarki. Istnieje możliwość zakupienia zamienników tuszy, co pozwali nam zaoszczędzić nie małe sumy. Istnieją jednak tanie drukarki, które dodatkowo są tanie w utrzymaniu. Oto kilka z nich.

1. Brother DCP-J105
Cena tego urządzenia przekracza 500 zł, natomiast jest to urządzenie wielofunkcyjne, które nie zawiedzie nas w domu ani w biurze. Drukarka wyposażona jest w skaner i osiąga bardzo wysokie rozdzielczości wydruków. Gotowe skany możemy przesyłać za jej pośrednictwem na inne urządzenia mobilne.
Tanie drukowanie z drogim sprzętem firmy Brother jest możliwe, ponieważ istnieje wiele zamienników oryginalnych kartridży. Jeśli mimo wszystko chcecie korzystać z oryginalnych produktów, również się nie zawiedziecie. Pełen zestaw tuszy kupimy już za nieco ponad sto zł, a taki pojemnik pozwoli nam wydrukować ponad 2000 stron czarnych i około 1300 kolorowych.

2. Epson WorkForce M105
To urządzenie, podobnie jak Brother nie należy do najtańszych, ale na rynku z powodzeniem znajdziecie inne, tanie drukarki tej marki. Wybraliśmy właśnie to urządzenie ze względu na jego imponującą wydajność i szybkość drukowania.
Drukarka Epson to doskonały przykład na to, jak bardzo różnią się ceny oryginalnych tonerów od ich zamienników. Za oryginalny zestaw zapłacimy około 170 zł, natomiast stosowny zamiennik będzie kosztował nas jedynie niecałe 24 zł. 

Model WorkForce to idealne rozwiązanie dla domów i biur, które często korzystają z drukarki. Dzięki możliwości wykorzystania zamiennika, będziemy mogli cieszyć się wydrukiem wysokiej jakości i zaoszczędzonymi na tuszu pieniędzmi.

3. HP DeskJet 4645
Drukarka, która zużywa tani tusz nie musi pochodzić od nieprofesjonalnego producenta. Firma HP oferuje tanie drukarki, które nie są drogie w utrzymaniu. Model DeskJet uda wam się kupić już za 350 zł. Wymiana tonerów to wydatek rzędu 40 zł. Produkt firmy HP jest nie tylko niedrogi, ale nie nadwyręży naszego budżetu przy każdej wymianie tuszu. 

Urządzenie nie jest jednak tak bardzo wydajne, jak pozostałe drukarki z rankingu. Spełni jednak wasze oczekiwania, jeśli nie drukujecie często. Będziecie mięli pewność, że korzystacie z oryginalnych produktów i otrzymacie wydruk bardzo dobrej jakości. Dodatkowo DeskJet posiada faks i drukuje dwustronnie. Małą wydajność rekompensuje możliwością sterowania i drukowania za pośrednictwem WiFi.

Z tą wiedzą, na pewno wiedzie już jaką drukarkę kupić. Drukowanie w domu nie musi być drogie, najważniejszym jest określenie swoich priorytetów przed zakupem urządzenia.

Autor: Nadia Pietrzak