Data publikacji:

Top 10 najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych

Niektórzy kierowcy nie wyobrażają sobie jazdy samochodem bez radioodtwarzacza i wcale nas to nie dziwi. Jednak współczesne odbiorniki to coraz częściej nie tylko źródła rozrywki, ale i praktyczne narzędzia, czasami z wbudowaną nawigacją GPS. Na jakie modele warto zwrócić uwagę? Zobacz nasz ranking radioodtwarzaczy samochodowych.

Jakie radio samochodowe wybrać?

Nowoczesny radioodtwarzacz samochodowy to dziś prawdziwa kropka nad „i” samochodu. Takie urządzenie potrafi składać się z tak samo dużej ilości nowoczesnej technologii, jak cały samochód, który opuścił niedawno salon dealera. Na rynku znajdziemy już nie tylko radia samochodowe z Bluetooth czy z innymi rozwiązaniami, lecz także z całą gamą innowacyjnych technologii, które sprawiają, że radio samochodowe staje się prawdziwym centrum komunikacyjno-multimedialnym.

Oczywiście, jeśli nie potrzebujemy tych wszystkich nowoczesnych „dodatków”, warto zdecydować się na zwykły, klasyczny model, dzięki któremu można słuchać ulubionej muzyki czy stacji radiowej, a który nie kosztuje więcej niż cały samochód (tak się czasami zdarza w przypadku najbardziej zagorzałych audiofilów lub miłośników nowoczesnych gadżetów).

Przecież dobre radio samochodowe to niekoniecznie to, które jest najdroższe na rynku. Na co w takim razie zwracać uwagę, kupując radioodtwarzacz do auta?

Dobre radio samochodowe, czyli jakie?

Duży wybór dostępnych na rynku modeli radioodtwarzaczy może przyprawić o ból głowy. Jednocześnie jednak pozwala precyzyjnie dopasować urządzenie do potrzeb użytkownika. Dobre radio samochodowe to przede wszystkim takie, które spełnia oczekiwania konsumenta. Można jednak wskazać pewne kwestie, które są istotne dla każdego modelu radioodtwarzacza.

Łatwo się domyślić, że najważniejszy w radiu jest dźwięk. Tylko modele, które są w stanie zapewnić doskonałe brzmienie, bez względu na ustawioną głośność czy regulacje basu, mogą pretendować do miana wartościowego sprzętu car audio.

Producenci coraz częściej wyposażają swoje radia w całe mnóstwo rozwiązań i technologii, których zadaniem jest uzyskanie jak najlepszego efektu akustycznego. Warto jednak zwrócić uwagę, że jakość brzmienia zależy także od używanych w samochodzie głośników i od ich umiejscowienia, a nawet od akustyki samej kabiny.

Wiele osób wskazałoby jeszcze na moc jako na kwestię istotną przy wyborze radia. Prawda jest jednak taka, że często radioodtwarzacz samochodowy podpinany jest pod wzmacniacz, który potrafi skutecznie zniwelować różnice mocy pomiędzy poszczególnymi modelami, tak że trudno zauważyć, iż jedno radio charakteryzuje się mocą 40 W, a drugie — 50 W.

Nie bez znaczenia jest także intuicyjność i przejrzystość panelu sterowania radioodtwarzacza. To bardzo istotne w samochodzie, żeby nie rozpraszać za bardzo uwagi kierowcy i nie absorbować go w czasie jazdy. Obsługa powinna być możliwa bez konieczności odrywania wzroku od drogi. Przyciski powinny zostać tak zaprojektowane, aby można było bez problemu zapamiętać ich rozmieszczenie. W najnowszych modelach radioodtwarzaczy często wprowadzane jest też sterowanie głosem, co nie tylko ułatwia obsługę radia, lecz także zwiększa bezpieczeństwo w czasie prowadzenia pojazdu. Przy okazji warto wybrać model, który ma przejrzysty wyświetlacz z dużym kontrastem niwelującym problemy z odczytaniem informacji przy dużym nasłonecznieniu.

Należy także zastanowić się nad tym, czy radioodtwarzacz samochodowy będzie nam służył tylko do słuchania muzyki lub radia, czy oczekujemy także funkcji dodatkowych, jak możliwość podłączenia urządzenia mobilnego, odbioru telewizji czy nawigacji GPS.  

Radio samochodowe z Bluetooth i nie tylko — TOP10

Przedstawiamy TOP10 najlepszych na rynku radioodtwarzaczy samochodowych, na które warto zwrócić uwagę, planując zakup nowoczesnego urządzenia. Nasze zestawienie to propozycje różnych producentów oraz modele wyposażone w rozmaite funkcje. Przedstawiamy dobre radia samochodowe należące do różnych półek cenowych.

1. Pioneer MVH-180UB — to jeden z najpopularniejszych radioodtwarzaczy samochodowych na rynku, idealny dla wszystkich, którzy chcą korzystać z przenośnych źródeł dźwięku, ma gniazda USB i AUX-In. Funkcja iPod/iPhone Direct Control pozwala na ścisłą integrację z urządzeniami mobilnymi Apple. Radioodtwarzacz odczytuje formaty WMA/MP3/WAV Playback.

2. Alpine UTE-72BT — model ten charakteryzują wysoka jakość dźwięku oraz wygodne sterowanie. To radio samochodowe z Bluetooth, które umożliwia połączenie z urządzeniami mobilnymi Apple, korzystanie z ich zasobów muzycznych, a nawet z internetu lub nawigacji samochodowej. Funkcjami można sterować także za pomocą głosu.

3. Blaupunkt Tokyo 110 — bardzo dobre radio samochodowe, które pojawiło się na rynku po raz pierwszy w 2014 roku. Model ten ma USB oraz wejście AUX-In, odtwarza formaty MP3 i WMA. Fabrycznie zaprogramowany korektor dobiera ustawienia do różnych gatunków muzyki. Radio to odtwarza płyty CD oraz ma slot na kartę pamięci SD.

4. PEIYING PY9909 — prawdziwy kombajn multimedialny, mający wysuwany ekran dotykowy o wielkości 7”. Dzięki temu modelowi można nie tylko odtwarzać muzykę czy słuchać radia, lecz nawet oglądać filmy i cyfrową telewizję naziemnej. Urządzenie to ma także wbudowaną nawigację GPS.

5. SONY DSX-A40UI — kolejny model, który można podłączyć bezpośrednio do iPada lub iPhona, poza tym znajdziemy tu wejście USB i AUX-In. To radio samochodowe z Bluetooth, które odtwarza formaty plików MP3, WMA, AAC. W wyposażeniu znajduje się także wygodny pilot.

6. Pioneer MVH-170UB — niezwykle funkcjonalny i bardzo popularny na polskim rynku radioodtwarzacz na płyty CD z tunerem RDS, obsługuje formaty MP3, WMA, WAV, AAC, ma gniazdo USB i AUX.

7. Pioneer MVH-180UBG — kolejny model marki Pioneer, niezłe radio samochodowe ze średniej półki cenowej, ma złącze USB i AUX, a także wzmacniacz MOSFET pozwalający uzyskać doskonałe brzmienie. Radio odtwarza formaty WMA, MP3, WAV, FLAC, a także wykorzystuje technologie RDS i Advanced Sound Retrieval.

8. Norauto NS-411BT — radia samochodowe z Bluetooth to już niemal standard na rynku. Także w tym modelu mamy do czynienia z tą technologią bezprzewodową. Radio Norauto jest wielofunkcyjnym sprzętem multimedialnym z dotykowym ekranem 6,1”, ma złącza USB, AUX i slot na kartę SD. Można tu także podłączyć kamerę cofania.

9. Pioneer DEH-X5800BT — kolejny już radioodtwarzacz samochodowy pozwalający na bezpośrednie połączenie urządzeń mobilnych firmy Apple. Oprócz tego możliwa jest także współpraca z urządzeniami pracującymi na systemie Android. Model ten pozwala uzyskać doskonałą jakość dźwięku. Do radia można podpiąć dodatkowy wzmacniacz i subwoofer.

10. JVC Kd-X320Bt — radio samochodowe z Bluetooth, które pozwala przesyłać strumieniowo muzykę, umożliwia odbieranie rozmów telefonicznych, a także współpracuje z urządzeniami Apple. Dzięki technologii Siri Eyes Free można sterować telefonem, nie wyjmując go z kieszeni.

Jak widać z naszego zestawienia, najlepsze na rynku modele radioodtwarzaczy stawiają przede wszystkim na nowoczesne technologie i są dobrze przystosowane do współpracy z urządzeniami mobilnymi.   

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo