Data modyfikacji:

Wkrętaki precyzyjne. Z nimi odkręcisz nawet najmniejszą śrubkę

Jak to odkręcić? Pytanie tego typu zadawał sobie zapewne niejeden z nas, oglądając nietypową albo bardzo małą śrubę. Gdy los stawia przed nami zadanie uporania się z takim problemem, warto mieć pod ręką odpowiednie narzędzia. Jakie zestawy wkrętaków precyzyjnych są warte naszej uwagi?

Xiaomi Mi MiJia Wiha – niebanalne wzornictwo i wzorowa użyteczność

Gdy oferowany sprzęt jest sygnowany nie jedną, ale aż dwiema cenionymi markami, mamy powody, by oczekiwać czegoś nietuzinkowego. W tym przypadku siły połączyła marka Xiaomi – chiński producent elektroniki, z niemiecką marką Wiha, znaną z wysokiej jakości narzędzi. Efekt współpracy jest znakomity, bo oferowany pod nazwą Xiaomi Mi MiJia Wiha zestaw wkrętaków został doceniony wyróżnieniem Red Dot Award. A co z samymi narzędziami?

W zestawie znajdziemy 24 bity ze stali zahartowanej do twardości 60 HRC oraz magnetyczny uchwyt z obrotowym zakończeniem, ułatwiającym pracę. Co istotne, w zestawie najdziemy nie tylko najpopularniejsze końcówki o różnej wielkości, jak bity Philips czy Torx, ale także bity trójkątne czy gwiazdkowe. Całość została umieszczona w praktycznym, metalowym pudełku, wyposażonym w pomysłowe zamknięcie, zapewniające dostęp do wnętrza po wciśnięciu umieszczonego na górnej powierzchni przycisku. Zestaw stanowi ciekawe połączenie użyteczności z niebanalnym wzornictwem. Kupimy go za około 70 zł.

WowStick – śrubokręt, który sam wkręci śrubę

Xiaomi ma w ofercie również nietypowe narzędzie o nazwie WowStick. Sprzęt wygląda jak gruby długopis, jednak przy bliższym poznaniu okazuje się bardzo poręcznym, elektrycznym wkrętakiem. WowStick jest zasilany z wewnętrznego, wbudowanego akumulatora, który możemy doładować za pomocą kabla USB. Wewnętrzne zasilanie zapewnia do 8 godzin działania, a pracę ułatwia wbudowane, LED-owe oświetlenie.

Wkrętak jest oferowany wraz z bogatym wyborem dodatków. Poza 56 bitami znajdziemy wśród nich specjalną podstawkę do odkładania narzędzia, przyssawkę, magnetyzer bitów czy poręczne etui. Atrakcyjna wydaje się również cena – za wkrętak wraz z bogatym zestawem akcesoriów zapłacimy ok. 150 zł.

Wkrętaki precyzyjne Topex – propozycja dla oszczędnych

Oferta wkrętaków precyzyjnych nie kończy się jednak na górnej półce – nie każdy użytkownik potrzebuje przecież najwyższej jakości wykonania, bogactwa opcji czy designerskiej formy. Odpowiedzią na poszukiwania zwykłego narzędzia jest zestaw wkrętaków zegarmistrzowskich marki Topex.

W niewielkim, plastikowym pudełku znalazło się miejsce dla sześciu zegarmistrzowskich wkrętaków z długimi grotami, wykonanymi ze stali chromowo wanadowej. Znajdziemy wśród nich 3 końcówki płaskie i 3 krzyżowe.

Wkrętaki precyzyjne Turnus – jakość i tradycja narzędziowej manufaktury

Biegunowo odmienne podejście prezentują bliźniacze marki Kukko i Turnus, reprezentujące narzędziowe manufaktury o liczonej w wielu dziesięcioleciach historii. Rodzinna firma specjalizuje się w produkcji specjalistycznych narzędzi o najwyższej jakości.

Przykładem takiego podejścia jest zestaw wkrętaków zegarmistrzowskich Turnus, oferowany w klimatycznym, drewnianym opakowaniu. Wysoka jakość wiąże się w tym przypadku z wysoką ceną – zestaw sześciu małych wkrętaków został wyceniony na około 130 zł.

Stanley STHT0-62634 – kompletny zestaw ze średniej półki

Średnią półkę wkrętaków precyzyjnych reprezentuje zestaw marki Stanley. W zamykanym opakowaniu producent umieścił uchwyt i 32 wymienne końcówki. Warte podkreślenia jest bogactwo kształtów – zestaw zawiera groty imbusowe, płaskie, Philips, PZ, Torx i Torx z otworem, a także trójramienne i kwadratowe.

Producent podkreśla również mnogość norm i standardów, jakie spełnia jego sprzęt (NF-E 74352, ISO 2380-1, DIN 5263, NF-E 74355, ISO 8764, DIN 5260). Ciekawym dodatkiem jest wysuwany uchwyt, zwiększający moment obrotowy.

Condor 2045 - wkrętaki precyzyjne dla wymagających

Użytkownicy o wysokich wymaganiach mogą zainteresować się zestawem oferowanym przez markę Condor. W tym przypadku producent zadbał o coś więcej, niż standardowy zestaw bitów. W poręcznym, płaskim pudełku zwraca uwagę czytelny schemat, pozwalający na szybkie odnalezienie potrzebnego narzędzia.

Poza bogatym wyborem bitów o różnych końcówkach (m.in. Torx, Philips, imbus), użytkownik ma do dyspozycji uchwyt z grzechotką, a także dwa rodzaje przedłużek – giętką, pozwalającą na dostęp do trudno osiągalnych miejsc i składaną, teleskopową, o regulowanej długości. Za tak skonfigurowany zestaw zapłacimy ok. 240 zł.

Wiha PicoFinish 51 - zestaw dla maksymalistów

Elektronicy i majsterkowicze, którzy często pracują z niewielkimi elementami, docenią zestaw przygotowany przez niemiecką markę Wiha. Nie ma w nim narzędzi z wymiennymi końcówkami – zamiast nich producent sprzętu przygotował bogaty, 51-elementowy zestaw wkrętaków, wyposażonych w najpopularniejsze końcówki w różnych rozmiarach: krzyżakowe, sześciokątne, Philips czy Torx.

Co istotne, każde z narzędzi zostało osadzone w uchwycie Wiha PicoFinish, pozwalającym na wygodne wkręcanie lub wykręcanie. Charakterystyczny uchwyt ma obrotowe zakończenie, pozwalające na mocne dociśnięcie narzędzia przy jednoczesnym zachowaniu szybkości i precyzji obrotu. Komfort korzystania ze sprzętu najwyższej jakości został wyceniony na około. 930 zł.

Magnetyzer Wera Star – sposób na magnetyczne końcówki narzędzi

Przydatnym drobiazgiem, który ułatwi pracę z drobnymi elementami, jest magnetyzer. To niepozorne urządzenie, przypominające kształtem niewielką gwiazdę, pozwala na szybkie namagnesowanie małych narzędzi, jak szczypce, wkrętaki czy pęsety. W taki sam sposób mogą zostać namagnesowane bity.

Namagnesowanie narzędzi następuje po przyłożeniu ich do bieguna +, a rozmagnesowane – po przyłożeniu do -. Magnetyzer Wera Star jest dostępny za ok. 50 zł.
Tekst: Matylda Łańska