Data modyfikacji:

Jaką wkrętarkę kupić do domowego warsztatu?

Wkrętarka to obecnie standardowy element wyposażenia każdego domowego warsztatu. Wynika to z faktu, że jest to stosunkowo niedrogi sprzęt, który znajduje szerokie zastosowanie. Jaką wkrętarkę kupić? Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Polecamy: Szlifierka kątowa akumulatorowa: ranking

wkrętarka

Do jakich prac przyda się wkrętarka?

Jak wspomniano we wstępie, wkrętarka to urządzenie, które przydaje się w każdym domowym warsztacie. Jej podstawowym przeznaczeniem jest oczywiście wkręcanie różnego rodzaju śrub i wkrętów, niezależnie od ich gwintów. W tym celu warto wyposażyć się w odpowiedni zestaw bitów, które będą pasowały do każdego rodzaju gwintu. Można go kupić na Ceneo.pl. Co jeszcze potrafi dobra wkrętarka? Przede wszystkim można przy jej użyciu wiercić otwory w różnych materiałach, np. drewnie, cegle czy metalu. Oprócz tego użycie odpowiednich tarcz pozwala wykorzystać wkrętarkę do szlifowania, czyszczenia czy polerowania. Zastosowanie mieszadła umożliwia natomiast rozmieszanie farby, kleju, a nawet zaprawy.

Rodzaje wkrętarek

Udzielenie odpowiedzi na pytanie, jaka wkrętarka, wymaga znajomości rodzajów urządzeń, które są dostępne w sprzedaży. Najprostszy podział to wkrętarki sieciowe, akumulatorowe oraz pneumatyczne. Ranking wkrętarek zazwyczaj zawiera je wszystkie, w związku z czym warto wiedzieć, czym się charakteryzują. Wkrętarka sieciowa to urządzenie stacjonarne, które głównie wykorzystywane jest w domowym użytku. Jej zaletą jest fakt, że nie musimy martwić się tym, że bateria rozładuje się w najmniej oczekiwanym momencie. Z drugiej jednak strony wadą wkrętarek sieciowych jest fakt, że można ich używać wyłącznie w bliskiej odległości od gniazdka elektrycznego. Z pewnością więc przyda się długi kabel. 

Problem ten rozwiązują wkrętarki akumulatorowe, czyli mobilne. Są one wyposażone w baterię o dużej pojemności, co pozwala pracować z wkrętarką zarówno w domu, jak i w terenie. Oczywiście samo użytkowanie jest dużo wygodniejsze, ponieważ w żaden sposób nie ogranicza nas długość kabla. Warto również pamiętać, że dobra wkrętarka akumulatorowa jest z reguły wyposażona w dodatkowy akumulator, co pozwala zachować ciągłość pracy nawet po rozładowaniu głównej baterii. 

Ostatnim typem wkrętarki jest wkrętarka pneumatyczna. Warto jednak mieć świadomość, że o ile znajduje ona zastosowanie zarówno w domowych, jak i profesjonalnych warsztatach, to nie nadaje się do klasycznego użytku w domu. Wynika to z faktu, że do jej zasilania niezbędna jest instalacja sprężonego powietrza, a przynajmniej mobilna sprężarka. Należy jednak podkreślić, że jest to mocna wkrętarka, która osiąga doskonałe parametry mocy w odniesieniu do stosunkowo niewielkich rozmiarów i masy. 

Jak wybrać wkrętarkę? 

Wybór dobrej wkrętarki wbrew pozorom nie jest prosty. Świadczy o tym również popularność wyszukiwania w internecie hasła: wkrętarka jaką wybrać? Trudność wynika z faktu, że dobre wkrętarki muszą posiadać odpowiednie parametry. W związku z tym warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • moc – to ona w głównej mierze decyduje o możliwościach zastosowania urządzenia;
  • napięcie – jest to parametr ściśle powiązany z mocą. Im większe napięcie, tym większe możliwości wkrętarki;
  • moment obrotowy – kolejny kluczowy parametr mający wpływ zarówno na moc, jak i funkcjonalność wkrętarki. W najprostszych urządzeniach moment obrotowy wynosi 4-6 Nm, a w tych z górnej półki mieści się w granicach 19-28 Nm;
  • liczbabiegów – wkrętarki jednobiegowe sprawdzają się zazwyczaj przy podstawowych zastosowaniach, a dla bardziej wymagających przeznaczone są wkrętarki dwubiegowe;
  • rodzaj i pojemność akumulatora – parametr, który odnosi się bezpośrednio do wkrętarek akumulatorowych. W tym przypadku należy wybrać nie tylko urządzenie z najbardziej pojemną baterią, ale również taką, która będzie się szybko ładowała. Najlepsza wkrętarka akumulatorowa to taka, która działa długo, a jej ładowanie nie zajmuje wiele czasu. 

Warto zadać sobie również pytanie, czy lepsza będzie wkrętarka szczotkowa, czy bezszczotkowa? W tym przypadku różnicą jest przede wszystkim sposób działania silnika, a w zasadzie żywotność jego elementów. Wynika to z faktu, że szczotki z czasem ulegają zużyciu. Problem ten nie występuje w przypadku wkrętarek bezszczotkowych, jednak należy liczyć się z ich wyższą ceną.

Wkrętarka, czy wiertarko-wkrętarka?

Wpisując w wyszukiwarce hasło „wkrętarki ranking”, wyświetlają się również wiertarko-wkrętarki. Czym zatem różni się wkrętarka od wiertarko-wkrętarki? Przede wszystkim możliwością zastosowania, a także parametrami. Zwykła wkrętarka, mimo iż umożliwia wykonywanie otworów, przeznaczona jest głownie do wkręcania śrub. W przypadku wiercenia znacznie efektywniejsza będzie wiertarko-wkrętarka, ponieważ charakteryzuje się ona większą mocą oraz lepszym momentem obrotowy. Szukając wiertarko-wkrętarki, warto sprawdzić te w serwisie Ceneo.pl. W sprzedaży dostępne są również wiertarko-wkrętarki z udarem. Należy jednak mieć świadomość, że do wiercenia otworów w naprawdę twardych materiałach niezbędna będzie profesjonalna wiertarka.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wybór wkrętarki powinien być dopasowany przede wszystkim do potrzeb użytkownika. Z pewnością nie ma sensu kupować zbyt mocnych i drogich urządzeń, jeżeli będą użytkowane sporadycznie i wyłącznie do drobnych prac. Z drugiej jednak strony bez sensu wydaje się również zakup zbyt słabej wkrętarki, ponieważ będą to pieniądze wyrzucone w błoto ze względu na zbyt niską jakość. Najlepsze wkrętarki to więc te urządzenia, które odpowiadają potrzebom użytkownika.

Autor: Grzegorz Woźniak