W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się skandynawskie kryminały. Współcześni mistrzowie gatunku bez wątpienia czerpali z dorobku królowej kryminałów, jaką jest Agatha Christie. Książki autorki uwielbiane są przez miliony czytelników na całym świecie.
U Christie akcja toczy się w zamkniętych pomieszczeniach, a winnym zbrodni może być jedynie któraś z obecnych na miejscu osób. Zadaniem detektywów jest nie tyle pościg za złoczyńcą, co psychologiczna obserwacja.
Agatha Christie wykorzystywała w swoich powieściach sporą dozę chaosu, która nie pozwalała czytelnikowi domyślić się zakończenia. Z pozoru proste sprawy kryminalne zyskiwały kolejne dna z każdą rozmową przeprowadzoną przez śledczego.
Wykorzystując cechy charakteru, motywy, a także stereotypy, Agatha Christie genialnie sprowadzała atmosferę nieufności oraz niepokoju. Następnie przychodziło zakończenie, które stawiało całą fabułę do góry nogami.
Sprawdź także najlepsze książki, które warto przeczytać jeszcze w tym roku!Jest bardzo bogaty i obraca się w towarzystwie wpływowych ludzi, np. premiera, rodziny królewskiej czy arystokratów. Cechuje go niezwykła przebiegłość, obsesja na punkcie porządku i niechęć wobec klasycznych metod śledczych.
Detektyw Poirot jest niski i korpulentny, jednak nie przeszkadza mu to w noszeniu eleganckich strojów charakterystycznych dla dandysów. Wystąpił w trzydziestu trzech powieściach kryminalnych Agathy Christie.
Często zauważa szczegóły, które przeoczyli stróże prawa. Znajduje też analogie pomiędzy przestępstwami, a znanymi jej wydarzeniami z przeszłości. Jane Marple ma znajomości wśród kleryków, z zamiłowaniem uprawia ogród, a jej życie wypełnia wiele staropanieńskich nawyków. Postać wzorowana była na babci Agathy Christie.
Miliard książek Christie wydano w języku angielskim, a drugi miliard – w 45 innych językach. Agatha Christie napisała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Pod pseudonimem Mary Westmacott napisała powieści romantyczne.
W czasie I wojny światowej pracowała jako technik farmaceutyczny. Pracy zawdzięcza znajomość trucizn, które były następnie stałymi motywami w jej twórczości. Dwukrotnie wychodziła za mąż, a owocem pierwszego małżeństwa była córka, Rosalind Hicks.
Autorka powieści kryminalnych zmarła 12 stycznia 1976 roku w Wallingford. Spoczywa wraz z mężem przy kościele Marii Panny w Cholsey.