Data publikacji:

Jaki alarm na budowę?

Ceny materiałów budowlanych osiągają uśrednione wzrosty rzędu nawet trzydziestu procent. To z kolei daje asumpt do twierdzenia, że place budów stają się łakomym kąskiem dla zwolenników łatwego zysku. Czy może zatem dziwić wzrost zainteresowania systemami alarmowymi? Alarm na budowę swoją skutecznością znacznie przewyższa czujność ochrony, będąc niewrażliwym na czynniki atmosferyczne oraz porę doby. Jaki alarm będzie najbardziej odpowiedni? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi w poniższej publikacji.
jaki alarm na budowe

Alarm na budowę, jaki wybrać?

Gwoli wyjaśnienia już na samym początku należy ustalić, iż potoczna nazwa „alarm” odnosi się do pełnych zestawów alarmowych składających się przeważnie z wielu elementów. Nieliczny wyjątek stanowi Orno Alarm Bezprzewodowy Bateryjny. Wbudowana syrena i sygnalizator świetlny sterowany pilotem ORMA715, na którego temat więcej informacji znajdziemy na stronie Ceneo.pl.

Typowe elementy systemu alarmowego:

  • centrala alarmowa;
  • kontaktrony (czujniki);
  • manipulator;
  • sygnalizator akustyczno-optyczny;
  • pozostałe elementy.

Szczegóły konfiguracji będą z pewnością różne, w zależności od producenta oraz typu instalacji.

Centrala alarmowa

To główny składnik SSWiN (System sygnalizacji włamania i napadu). Jej zadaniem jest koordynacja funkcjonowania całego systemu. Centrala alarmowa gromadzi dane z modułów i w przypadku zaistnienia zagrożenia uruchamia procedurę alarmową.

Kontaktrony

Kontaktronami nazywa się czujniki wykrywające ruch w przestrzeni chronionej na podstawie detekcji promieniowania podczerwonego, mikrofal lub drgania podłoża. Czujniki tworzą skuteczną barierę w miejscach sprzyjających wtargnięciu na teren chroniony. Fale elektromagnetyczne lub ultradźwięki powracają do urządzenia na skutek odbicia od intruza, wywołując alarm.

Manipulator

Zapewnia komunikację z centralą alarmową. Często występuje pod nazwą: szyfrator. Jest to urządzenie wyposażone w klawiaturę, dzięki której możliwe jest wprowadzanie korekt w konfiguracji oraz wpisywanie komend załączających lub dezaktywujących alarm.

Sygnalizator akustyczno-optyczny

Wykorzystując sygnały dźwiękowe i świetlne, sygnalizator informuje otoczenie o naruszeniu integralności przestrzeni chronionej. Jako przykład można zaprezentować Erda Electronic alarm GSM + Wi-Fi z aplikacją TUYA SMART - PG107 R2 + syrena 105 dB. - 2 czujniki Przewodowa 105 dB. Jest on dostępny na Ceneo.pl.

To typowy tani alarm na budowę, który idealnie spełni pokładane w nim nadzieje na niewielkich obszarach. Jego główną zaletą, poza oczywiście funkcją ochronną, jest dedykowana aplikacja dostarczona przez producenta wraz ze sprzętem. Za jej pośrednictwem można sprawować nadzór nad wszystkim, co dzieje się na budowie z poziomu tabletu lub smartfona.

Dwa czujniki mogą być dowolnie lokalizowane, a ich układ zmieniany w zależności od potrzeb. W przypadku wykrycia nieautoryzowanego dostępu użytkownik natychmiast otrzymuje powiadomienie, poprzez technologię GSM bądź sieć Wi-Fi.

W kontekście ochrony inwestycji budowlanej zaletą urządzenia jest jego bezprzewodowy montaż. Stąd potoczna nazwa „alarm na budowie bez prądu”. Jest to delikatne nadużycie, ponieważ czujniki i sygnalizatory wyposażone są w baterie lub przypominające je akumulatory. Czas pracy tych niewielkich źródeł energii wynosi przeważnie dwa lata.

Alarm na budowę domu, bezprzewodowy

Ponieważ infrastruktura terenu budowy często ulega modyfikacjom, skuteczny alarm na czas budowy powinien zapewniać możliwość łatwej zmiany lokalizacji czujników. Z tego powodu praktyczniej jest nabyć alarm bezprzewodowy. Prowadzenie kabli w tak niestabilnym konstrukcyjnie terenie wydaje się bezcelowe oraz nadmiernie kosztowne. Po zakończeniu inwestycji przewody należałoby zdemontować, co podniosłoby ogólne koszty.

Poszczególne elementy systemów wykorzystują łączność opartą na sygnale radiowym. Zasilanie jest zewnętrzne i niezależne (z wyjątkiem centrali). Bardziej zaawansowanym przedstawicielem tego typu alarmów jest SATEL Zestaw alarmowy w pełni bezprzewodowy Perfecta 6 Czujek PERFECTA16WRL. Szczegółowa specyfikacja techniczna znajdująca się na Ceneo.pl informuje o możliwościach sprzętu, metodach konfiguracji i możliwych wariantach rozbudowy.

Główne zalety montażu alarmu bezprzewodowego:

  • łatwość instalacji;
  • prostota obsługi;
  • dostęp do nowego sprzętu (profesjonalny dostawca);
  • intuicyjna konfiguracja;
  • możliwość rozbudowy systemu;
  • zdalne sterowanie;
  • powiadomienia GSM;
  • stały kontakt z firmą ochroniarską;
  • skuteczność;
  • bezpieczeństwo danych w chmurze;
  • trwałość (dotyczy renomowanych producentów).

Alarm na zewnątrz budynku można rozbudowywać, zwiększając obszar chroniony lub wzbogacając funkcjonalność sprzętu. W każdym wypadku jest wskazane, by instalacja alarmowa była kompletowana u jednego dystrybutora. Ma to na celu zapewnienie kompatybilności wszystkich części składowych alarmu na budowie oraz daje gwarancję niezawodności całego zestawu, bez wyjątków.

Konfiguracja oraz sterowanie odbywa się za pomocą omawianej już wcześniej aplikacji lub strony udostępnionej przez producenta alarmu bezprzewodowego. To na jego barkach spoczywa obowiązek skutecznego zabezpieczenia danych zapisywanych w chmurze. Kontrola urządzeń poprzez narzędzia łączności mobilnej jest stałym wyposażeniem większości systemów alarmowych dostępnych na rynku.

Podejmując decyzję o zainstalowaniu alarmu na budowie, trzeba pamiętać, że urządzenia bezwzględnie powinny pochodzić z wiarygodnego źródła oraz być zaopatrzone w stosowne certyfikaty. Tylko w ten sposób mienie, zdrowie, a nawet życie będzie chronione najskuteczniej.

Autor: Maciej Mrozowski