Data publikacji:

Popularne amerykańskie auta

Wśród najpopularniejszych amerykańskich aut, patrząc na rankingi sprzedanych ilości egzemplarzy, ciągle utrzymują się pick-upy. Mimo dość stabilnej pozycji w czołówce, przedzierać się do niej zaczęły również mniejsze auta. Jednak myśląc o amerykańskich pojazdach, najszybciej do głowy przychodzą dominujące pick-upy oraz muscle cars. Porównując rankingi amerykańskich samochodów, zauważyć można spadek w ilości sprzedanych sztuk w porównaniu z poprzednim rokiem o ponad 10%! Jakie modele wypadły najlepiej w tym roku? Jakie auta amerykańskie są aktualnie popularne?

samochód

Jakie amerykańskie samochody są najpopularniejsze?

Ford serii F

W 2020 pojawił się najpopularniejszy pick-up, już czternastej generacji! Na jego zakup w zeszłym roku zdecydowało się ponad 186,5 tysiąca osób. Jest to znacznie mniej niż w poprzednich latach, jednak Ford cały czas mocno stoi na najwyższym stopniu podium. Auto stało się tak popularnym pojazdem w Ameryce, że już mało kto pamięta, że auta typu pick-up traktowane były pierwotnie jako pojazdy „do pracy”.

W dzisiejszych czasach wymaga się od producenta Forda jakości klasy premium. Zauważyć to można chociażby po polerowanych felgach 22-calowych, fotelach z najwyższej jakości skóry oraz wnętrzach wykonanych głównie z drewna i skóry z dodatkami aluminium.

Ogromny plus należy się też zestawowi nagłośnienia z radiem. Ford serii F posiada aż 10-głośnikowy zestaw audio popularnej marki Sony. Najlepiej sprzedającą się jednostką silnikową, jak na amerykańskie auto przystało, jest 3,5 litrowa V-szóstka EcoBoost o mocy aż 365 KM, co czyni to auto niezwykle dynamicznym pojazdem, jak na jego potężne gabaryty. Cena takiego egzemplarza dochodzi nawet do 70 tysięcy dolarów amerykańskich, co w przeliczeniu na polskie standardy wynosi około 260 tysięcy złotych.

Chevrolet Silverado

Kolejny pick-up na liście najpopularniejszych aut amerykańskich. Niezmiennie na drugim miejscu od kilku lat. Można powiedzieć, że jest to największy rywal wspomnianego wcześniej Forda serii F. O ile w poprzednich latach różnica sprzedanych egzemplarzy tych modeli była olbrzymia, teraz dalej jest spora, jednak coraz bardziej się zaciera, co mimo ogromnego rozwoju Forda może świadczyć o tym, że koncern Chevroleta nie próżnuje. W ubiegłym roku sprzedanych zostało aż 143 tysiące egzemplarzy.

Wygląd Chevroleta to klasyczny wizerunek amerykańskiego pick-upa. Swoich zwolenników przyciąga niewątpliwie swoim klasycznym standardem. Sam pojazd jest olbrzymi, nierzadko określany również mianem muscle cara. Chevrolet może pochwalić się szeroką gamą silników o potężnej mocy. Dlaczego potężnej? Najmniejsza dostępna jednostka to 4.3 litrowe V6 o mocy 285 KM, co jest wystarczającym argumentem w kwestii wielkości silników.

Najpopularniejsze modele to już mocno pożądane w Ameryce V-ósemki o pojemności ponad 5 l. Auta najczęściej z napędem 4 x 4 co sprawia, że nie boją się żadnych wyzwań. Na polskie warunki cenowe, takiego Chevroleta nabyć można za około 105 tysięcy w dość wysokim standardzie wyposażenia.

Sprawdź także popularne niemieckie samochody

Dodge Ram

Kolejna amerykańska bestia i ponownie pick-up. Dodge wysoko plasuje się na rynku motoryzacyjnym w Ameryce, posiadając nie tylko wspomnianego pick-upa, ale też dość mocno trzymając pozycję w muscle carach i autach sportowych. Dodge Ram posiada w swojej gamie pojazdy już pięciu generacji. Na rynku amerykańskim jest jedną z najsłynniejszych marek samochodowych, znaną już od 1981 roku. Model sprzedał się w zeszłym roku prawie 130 tysięcy razy i zamknął tym samym podium najpopularniejszych aut amerykańskich.

Jednostka napędowa Rama to benzynowy silnik 5.7 l HEMI o mocy aż 401 KM. Samo wyposażenie wnętrz Dodge też wyznacza standardy. Jest unikatowe i od lat zachowane w podobnej tematyce, którą amerykanie przypisują do tej konkretnej marki. Na taki pojazd można pozwolić sobie, inwestując w jego zakup około 300 tysięcy.

Toyota Camry

Tuż za podium zdominowanym przez amerykańskie olbrzymy, jednak można nadać jej miano pierwszego „normalnego” auta w Ameryce. Toyota to jedna z najpopularniejszych japońskich marek samochodów. Japończycy swoje auto klasyfikują jako klasa średnia, jednak trafiło to w serca amerykanów, którzy dość chętnie kupują ten właśnie model. W poprzednim roku Toyota Camry w Ameryce została kupiona prawie 78 tysięcy razy, co jest ogromnym wynikiem, w porównaniu z amerykańskimi standardami na olbrzymie auta.

Czym Toyota zaskarbiła sobie serca amerykanów? Bez wątpienia bardzo dobrym wyposażeniem, wysoką oszczędnością i stosunkowo niską ceną. W Polsce taki egzemplarz nabyć można już za 160 tysięcy złotych, co czyni go naprawdę tanim, jak na standard wysokiej klasy średniej, pojazdem.

Honda CR-V

Kolejny japoński samochód na amerykańskich drogach, który wspiął się na wyżyny rankingów najpopularniejszych w Ameryce samochodów. Mimo że nie należy do najmniejszych, jak poprzednik, pojazdów, daleki jest od amerykańskich, stereotypowych olbrzymów. Mimo to w Stanach sprzedał się w 72 tysiącach egzemplarzy, co oznacza, że cieszy się ogromną popularnością.

Co go wyróżnia? Poza szeroką linią jednostek napędowych i bogatego wyposażenia, na pewno niezawodność. Japończycy bardzo wysoko cenią sobie precyzję w wykonaniu swoich pojazdów. Widać to po europejskim rynku, gdzie oszczędne i mało awaryjne pojazdy są najbardziej pożądane. Przez takie sytuacje Amerykanie również zaczęli inwestować w samochody tej klasy.

Honda CR-V co roku plasuje się wysoko w rankingu w Stanach, czyniąc ją najbardziej popularnym SUV-em w Ameryce nie bez powodu, gdyż w Europie też dominuje w tej kategorii. Za benzynową, 193-konną wersję o pojemności 1.5 l VTEC TURBO w Polsce zapłacimy w okolicach 175 tysięcy złotych, co jak na auto tej klasy, nie jest bardzo wygórowaną kwotą.

Autor: Przemysław Mańka