Data publikacji:

Co to znaczy, że aparat jest pełnoklatkowy? Jakie są różnice? Który wybrać?

Co to znaczy, że aparat jest pełnoklatkowy? Jakie są różnicę między niepełną klatką a pełną? Który wybrać? Dziś na profesjonalny aparat fotograficzny może sobie pozwolić sobie dość szerokie grono odbiorców. Tylko czy każdy musi mieć tego typu sprzęt? Pod rozważania poddajemy więc pytanie: kiedy przydaje się aparat fotograficzny pełnoklatkowy (czyli tak zwana pełna klatka)? Oraz: u kogo się on sprawdzi?
Professional young photographer reviewing the photos she has taken with the camera

Co to znaczy, że aparat jest pełnoklatkowy? Zalety pełnej klatki

Jak wybrać dobry aparat fotograficzny? Aparat pełnoklatkowy - co to znaczy? Pełna klatka (FF) to potoczna nazwa dla matrycy światłoczułej o wielkości 36 x 24 mm, stosowanej w aparatach fotograficznych. Jest to największa matryca spośród wszystkich dostępnych a rynku. Aparaty tego typu adresowane są przede wszystkim do profesjonalistów.
Zalety pełnej klatki są zarazem jej cechami charakterystycznymi:
  • Gwarantuje plastyczną głębię ostrości. Co to oznacza? Że fotografie będą ostre na pierwszym planie (planie, który obierzesz za główny), a w tło będzie rozmyte, czyli utworzy miły dla oka odbiorcy plan dalszy, na którym nie zobaczy on szczegółów. Zależność bowiem jest taka, że im głębia ostrości jest mniejsza, tym możesz uzyskać lepsze rozmycia tła.
  • Zapewnia większą rozpiętość tonalną (dzięki większej matrycy jest więcej miejsca na informacje o obrazie). W pełnej klatce pojedyncze fotodiody są znacznie większe niż w przypadku innych matryc. Co z tego dobrego dla fotografa? Fakt, że przy naświetlaniu materiału światłoczułego można uzyskać więcej informacji o kolorze, a co za tym idzie - przejścia między poszczególnymi kolorami będą delikatniejsze, czyli lepiej odwzorują to, co widoczne ludzkim okiem.
  • Generuje mniej szumów niż inne typy matryc. Co to oznacza? Że można wykonywać zdjęcia bez zakłóceń (szumów, ziarna) nawet w czułościach ISO 6400 lub większych (bez większych strat w zakresie jakości obrazu; rozwiązanie to sprawdza się znakomicie szczególnie gdy fotografujesz koncerty oraz inne miejsca, gdzie oświetlenie jest bardzo słabej jakości i niewielkiego natężenia).
  • Dlaczego warto kupować aparaty pełnoklatkowe? 

    Co zyskujesz, decydując się na zakup aparatu pełnoklatkowego:
  • Wysoką jakość obrazu.
  • Więcej ostrości i szczegółów.
  • Brak odliczeń ze współczynnikiem „crop factor”.
  • Większy „bokeh” (czyli sposób oddawania nieostrości obiektów znajdujących się poza głębią ostrości).
  • Kiedy przydaje się aparat fotograficzny pełnoklatkowy, czyli tak zwana pełna klatka? I u kogo się on sprawdzi?

    Aparat fotograficzny pełnoklatkowy, czyli tak zwana pełna klatka, przydaje się zwłaszcza gdy jesteś fotografem profesjonalnym, czyli zarabiasz na życie z fotografii. Jest to jednak dość duży i ciężki sprzęt. Mierz więc siły na zamiary. Dodatkowo podpowiemy, że obiektywy do aparatów pełnoklatkowych również są dość drogie i swoje ważą…
    Aparaty pełnoklatkowe (pełnoklatkowe bezlusterkowce oraz lustrzanki pełnoklatkowe) są więc mniej mobilne niż inne rodzaje aparatów. Sprzęt jest ciężki i duży. 
    Dla kogo więc jest pełna klatka? Dla profesjonalnych fotografów oraz dla fotografów amatorów, którzy cenią sobie niezwykłe wysoką jakość zdjęcia, która jest nie do osiągnięcia z innymi typami matryc. 

    Czym się różni aparat pełnoklatkowy? Czym się różni pełna klatka od niepełnej?

    Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem oraz nie należysz to dwóch grup cykających foty, o których pisaliśmy w poprzednim akapicie, spraw sobie aparat z mniejszą matrycą. 
    Niepełna klatka, czyli aparat APS-C, jest znacznie bardziej popularna od pełnej klatki (aparat pełnoklatkowy różnica między pełną a niepełną klatką). Jej rozmiar wynosi 23,6 x 15,7 mm (22,2 x 14,8 mm w przypadku Canona). Prezentuje dobry stosunek jakości do ceny i dlatego cieszy się uznaniem wśród amatorów i półprofesjonalistów. 
    Matryca APS-C to także spory potencjał filmowy (zastępstwo aparatu za kamerę), mniejszy rozmiar i waga niż pełna klatka oraz wystarczająco duża głębia ostrości (na matrycach APS-C łatwiej jest uzyskać ostry obraz na całym obszarze kadru). 

    Jaki aparat pełnoklatkowy kupić?

    Jeśli przeglądasz informacje, w jakie aparaty pełnoklatkowe (ranking) warto zainwestować, pewnie masz mętlik w głowie od ilości informacji, które znajdujesz w internecie. W naszym artykule znajdziesz podpowiedzi, jaki aparat fotograficzny z pełną klatką warto kupić:

    Aparat pełnoklatkowy Canon EOS R3

    Bezlusterkowiec do 30 klatek na sekundę, maksymalna czułość ISO 102400, nawet 8-stopniowa stabilizacja obrazu! Filmowanie 4K 120p (zwolnione tempo, ułatwiona postprodukcja).

    Canon EOS R

    Jeśli zastanawiasz się, jaki najtańszy aparat pełnoklatkowy, który daje dużo możliwości, to postaw na Canon EOS R. Pełna klata w świetnej cenie. Przy częstych promocjach można go jednak kupić za sporo niższą cenę! Na rynku jest już od około pięci lat, a nadal zaskakuje tych, którzy chcą kupić dobry, ale tani aparat pełnoklatkowy.
    Jakość obrazów jest na wysokim poziomie (piękna plastyka i bogate kolory, duża głębia ostrości). Wysoka jakość wykonania, solidna ergonomia, dwa wyświetlacze, jeden slot na kartę pamięci. 

    Nikon D750

    Jaki dobry aparat pełnoklatkowy Nikon? D750 - poręczna lustrzanka pełnoklatkowa. Całkowita liczba pikseli 24,93 miliona. Rozdzielczość 24,3 mln. Zakres czułości ISO od 100 do 12800 można rozszerzyć do odpowiednika zakresu od 50 do 51200. Obrazy w pełnej rozdzielczości rejestrowane z szybkością do 6,5 kl./s w formatach FX i DX. To dobra lustrzanka dla początkujących, jak i zawodowych fotografów.
    Aparaty pełnoklatkowe bezlusterkowce to nieco lżejsze odpowiedniki lustrzanek. Odznaczają się najnowszą technologią i funkcjonalnością znaną z profesjonalnych lustrzanek, które jeszcze niedawno królowały na rynku. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.