Data modyfikacji:

Jakie aparaty do fotografowania ptaków? Jak robić zdjęcia ptaków?

Fotografowanie ptaków dla amatora może wydawać się trudne. Jednak przy odrobinie wiedzy i odpowiedniego sprzętu będziesz w stanie robić świetne ujęcia. Podpowiadamy, jakie aparaty są najlepsze do fotografowania ptaków, a także jakimi zasadami warto się kierować podczas robienia zdjęć.  
aparaty do fotografowania ptaków

Jak robić zdjęcia ptaków? Sprawdzone porady!  

Opanuj trójkąt ekspozycji  

Zanim ruszysz na zdjęcia, skup się na przyswojeniu teorii z podstaw fotografii. Gdy zrozumiesz, jak działają poszczególne ustawienia, to zrobienie dobrego zdjęcia będzie zdecydowanie łatwiejsze. Na trójkąt ekspozycji składają się trzy parametry:  
  • Czas naświetlania  
  • Ten parametr określa, przez jak długi okres czasu migawka będzie otwarta. Długi czas naświetlania taki jak 1s, 2s, czy 10s powoduje, że obraz jest jaśniejszy, jednak nawet najmniejsze poruszenie może wpłynąć na to, że fotografia będzie nieostra. Takie ujęcia wykonujemy zwykle ze statywu.
    W fotografii ptaków bardziej przydatny będzie krótki czas naświetlania taki jak 1/500s, 1/1000s, 1/2000s, czy nawet 1/4000s. Im krótsza wartość, tym łatwiej będzie zamrozić ruch i uchwycić nadlatującego ptaka. W tego typu fotografii liczą się ułamki sekund, dlatego warto stosować możliwie jak najkrótszy czas naświetlania. Musisz jednak pamiętać, że krótki czas oznacza spadek jasności.  
  • Przysłona  
  • Ten element znajduje się w obiektywie i reguluje ilość światła, która wpada do matrycy. W pełni otwarta przysłona oznacza wartości takie jak f/1.2, f/1.4, f/1.8, f/2.0, czy f/2.8. Dzięki temu zdjęcie będzie jaśniejsze. Otwarta przysłona ma wpływ także na małą głębię ostrości czyli rozmyte tło za fotografowanym obiektem.
    Zwiększenie wartości przysłony do f/5,6, f/8, czy f/11 spowoduje, że zdjęcie będzie ciemniejsze, a głębia ostrości będzie większa. Tym samym większa część kadru będzie ostra.  
  • Czułość matrycy (ISO)  
  • Czułość matrycy ma bezpośredni wpływ na jasność zdjęcia. Jej zwiększenie oznacza, że bez konieczności regulowania przysłony i czasu naświetlania nasze zdjęcie będzie jaśniejsze. Trzeba jednak uważać, ponieważ konsekwencją tego może być pojawienie się szumów. Obniżenie czułości ISO eliminuje ten problem, ale powoduje, że fotografia jest ciemniejsza. Przy fotografowaniu ptaków czasami trzeba podnieść wartość ISO, aby móc ustawić krótszy czas naświetlania.  

    Fotografowanie ptaków. Wybierz odpowiednią porę  

    Zdjęcia ptaków najlepiej robić w momencie, gdy są one najbardziej aktywne. Zwykle ma to miejsce o poranku, dlatego wschód słońca jest najlepszą porą na fotografowanie. Istnieje także spore prawdopodobieństwo, że trafisz na wspaniałe światło, które będzie idealnym dopełnieniem kadru.
    Staraj się unikać robienia zdjęć w środku dnia. Słońce jest wtedy wysoko, co powoduje pojawianie się ostrych cieni, które nie wpływają korzystnie na zdjęcie. Jeśli nie masz innej możliwości, to spróbuj robić zdjęcia na około 1-2 godziny przed zachodem słońca.  

    Jak fotografować ptaki? Pamiętaj o otoczeniu i kadrowaniu  

    Ptaki stanowią główny punkt zdjęcia, jednak fotografowie nie powinni zapominać o otoczeniu. Odpowiednie kadrowanie jest kluczowe do uzyskania estetycznego i przykuwającego wzrok ujęcia.
    Pamiętaj, aby tło było interesujące i nie odciągało uwagi od głównego bohatera. Elementy takie jak chociażby konary drzew mogą pełnić rolę ramki otaczającej ptaka. Postaraj się wykonać kilka ujęć z różnych perspektyw. Rób zdjęcia na wysokości oczu ptaka, to sprawi, że kadr będzie zdecydowanie ciekawszy.  

    Rób zdjęcia w formacie RAW  

    Fotografowanie w formacie RAW pomaga w późniejszej obróbce. Jeśli zdjęcie okaże się prześwietlone lub niedoświetlone, to istnieje pewien margines, który będziesz mógł przesunąć i uratować ekspozycję. Format RAW to po prostu nieskompresowany plik zawierający zdecydowanie więcej informacji.  

    Jaki obiektyw do fotografii ptaków? Wybierz obiektyw o długiej ogniskowej  

    Kluczem do zrobienia dobrych zdjęć ptaków jest odpowiednia ogniskowa. Im dłuższa, tym łatwiej będzie Ci uchwycić ptaka, który znajduje się nawet w większej odległości. Najlepiej sprawdzają się  tej roli obiektywy od 200 mm w górę. W przystępnej cenie można znaleźć wersje 300 mm i 600 mm. Na dłuższe obiektywy będziesz musiał przygotować również nieco większy budżet.  

    Na co zwracać uwagę przy wyborze aparatu do fotografowania ptaków?  

    Jaki aparat będzie najlepszy do fotografowania ptaków? Aktualnie największą popularnością cieszą się bezlusterkowce, czyli kompaktowe aparaty, które jak sama nazwa wskazuje są pozbawione lustra. To pozwoliło producentom na stworzenie lepszego systemu autofokusa, a także zaimplementowanie zupełnie nowych rozwiązań.
    Jednak do fotografowania ptaków nadal świetnie sprawdzi się klasyczna lustrzanka. Dobre aparaty można teraz kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Aparaty cyfrowe z cyfrowym zoomem nie sprawdzą się zbyt dobrze, ponieważ jakość zdjęć będzie zdecydowanie słabsza. Jeśli myślisz o fotografowaniu ptaków na poważnie, to lepiej zrezygnować z takiego aparatu.  
    Wielkość matrycy to jeden z najważniejszych elementów. Jeśli masz ograniczony budżet, a zależy Ci na dobrej jakości zdjęć, to warto wybrać aparat z matrycą APS-C lub mikro 4/3. Mniejsza matryca gorzej radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych, ale jej ogromną zaletą jest mnożnik ogniskowej wynoszący 1,4x lub 1,6x dla APS-C i 2x dla mikro 4/3.
    To oznacza, że obiektyw podpięty do danego aparatu będzie miał jeszcze większe przybliżenie. Do fotografowania ptaków to niezwykle przydatne rozwiązanie!  
    Odpowiednio duża liczba punktów autofokusa sprawi, że z łatwością ustawisz ostrość na fotografowanym obiekcie. W przypadku statycznych ujęć nawet kilka punktów AF okazuje się wystarczające. Sprawa się komplikuje w momencie, gdy chcesz uchwycić nadlatującego ptaka. Na tym polu bezkonkurencyjne są bezlusterkowce, które pokrywają praktycznie cały kadr punktami AF, a w droższych modelach są w stanie nawet wykryć oko ptaka!  
    Prędkość zdjęć seryjnych jest kluczowa, gdy fotografujemy dynamiczne ujęcia ptaków. Zrobienie dużej ilości zdjęć w krótkim czasie pozwoli na wybranie tego najlepszego. Im więcej klatek na sekundę, tym lepiej, ale za minimum uznajemy wartość 8 kl./s.  
    Zanim wybierzesz markę aparatu, sprawdź, jaką dostępność obiektywów oferuje. Może okazać się, że do danego mocowania liczba szkieł jest stosunkowo mała. Największy wybór mają posiadacze aparatów marki Canon oraz Nikon. Jednak oferty obiektywów do Sony, Panasonica, czy Olympusa są ciągle poszerzane i tam także można znaleźć obiektywy z długą ogniskową.  

    Ile trzeba zapłacić za dobry aparat do fotografowania ptaków?  

    Ceny niezłej klasy aparatów zaczynają się od około 2 tys. złotych i mogą sięgać nawet 10-15 tys. złotych. Dla amatorów, którzy zaczynają swoją przygodę z tego typu fotografią znajdzie się co najmniej kilka ciekawych modeli w rozsądnej cenie.
    Optymalny budżet na dobrej klasy aparat wynosi około 5 tys. złotych. Po aparaty z najwyższej półki cenowej powinni sięgnąć zaawansowani fotografowie, dla których jakość w trudnych warunkach jest priorytetem.  

    Polecane aparaty do fotografowania ptaków 

  • Olympus Om-D E-M1 Mark III  
  • Pentax K-3 Mark III  
  • Canon 90D  
  • Canon R7  
  • Fujifilm X-H2S  
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.