Data modyfikacji:

Aromaterapia – jak leczyć zapachem?

Jeżeli chcesz poprawić swoje samopoczucie, nie stosując leków ani suplementów diety, pomyśl o aromaterapii. Kuracja zapachami nie tylko odpręża, ale także łagodzi niektóre dolegliwości. Czy wiesz, jaka jest moc olejków eterycznych?

Co to jest aromaterapia?

Aromaterapia to leczenie roślinnymi substancjami wchłanianymi przez drogi oddechowe oraz skórę jest istotną gałęzią medycyny niekonwencjonalnej kuracje wykorzystujące aromatyczne oleje roślinne (także olejki eteryczne). Ich właściwości mogą korzystnie wpływać na samopoczucie. Ułatwiają zasypianie, działają uspokajająco i odprężająco. Są też polecane przy leczeniu stanów depresyjnych.

Właściwości zapachowe roślin znane są od tysięcy lat. Od zawsze koiły nerwy, ale nie tylko. Uznawano je ponadto za środki bakteriobójcze i antyseptyki. Dziś aromaterapia, czyli po prostu leczenie roślinnymi substancjami wchłanianymi przez drogi oddechowe oraz skórę jest istotną gałęzią medycyny niekonwencjonalnej. Poza tym, trudno się nie zgodzić, że ładny zapach w domu jest nie do przecenienia

Jak działa aromaterapia?

Wpływ na nasz organizm mają substancje znajdujące się w olejkach eterycznych. Wprowadza się je do organizmu dwojako – poprzez wdychanie i wchłanianie przez skórę. Wdychanie to inhalacje i rozpylanie zapachu w pomieszczeniu. Skóra zaś wchłania dobroczynne substancje poprzez masaż oraz w kąpieli. Domowe SPA pozwala się zrelaksować i odprężyć po ciężkim dniu pracy. Jeśli zdecydujesz się na którąkolwiek z form, przeczytaj informacje umieszczone na ulotce olejku.

Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że aromaterapii nie powinni poddawać się alergicy, dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby starsze ze słabym zdrowiem.

O samej terapii zapachem napisano wiele książek. Posiłkuj się nimi, jeśli temat wpływu ekstraktów roślin na zdrowie rzeczywiście cię zainteresował. 

W jaki sposób stosować aromaterapię?

Inhalacje

Czyli aromaterapia poprzez wdech. Rozpuść 5 – 10 kropli olejku eterycznego w misce z gorącą wodą. Wdychaj zapach unoszący się wraz z parą. Opcją niech będzie nasączenie tą samą ilością kropel chusteczki.

Kominek zapachowy

Dostosowany nawilżacz powietrza, dyfuzor zapachowy – aromaterapia poprzez wdech. Kilka kropel olejku eterycznego w każdym z urządzeń sprawi, że twój pokój wypełni intensywny, ale przyjemny zapach. Wdychaj go i relaksuj po ciężkim dniu.

Kąpiel

Aromaterapia poprzez skórę. Do wanny z ciepłą wodą dodaj 10 kropli olejku. Kąpiel niech trwa 15 do 30 minut. Po wyjściu z wanny, delikatnie osusz się ręcznikiem. Pamiętaj, by wcześniej nie spłukiwać się. Moczenie rąk lub stóp jest także formą kąpieli. Proporcjonalnie zmniejsz ilość kropel olejku, dostosowując ją do ilości wody, w której ma się rozpuścić. 

Kompres

Aromaterapia poprzez skórę. Sporządź roztwór wody i olejku w proporcjach: 5 – 10 kropli na szklankę ciepłej wody. Nasącz nim ręcznik lub gazę. Przykładaj do ciała. 

Masaż

Rozpuść 2-4 krople olejku w łyżce stołowej świeżego oleju jadalnego (olej z pestek winogron, oliwa z oliwek). Tak przygotowaną mieszankę rozprowadzaj po ciele, delikatnie wmasowując oleje w skórę. 

Istnieją też inne, niekonwencjonalne zastosowania olejków eterycznych. To nie jest typowa aromaterapia, jednak kto z nas nie lubi jak najczęściej obcować z ulubionym zapachem? Skrop więc  olejkiem róg poduszki. Wciągnij do odkurzacza nasączony gazik i kontynuuj odkurzanie. Skrop olejkiem wycieraczkę w samochodzie. Dodaj olejek do prania. I ładnie pachnie w całym domu!

Rodzaje olejków eterycznych – na co działają różne olejki?

Aromaterapia pomaga zaradzić różnym dolegliwościom. Zanim kupisz określony olejek, sprawdź jakie jest jego działanie. Zerknij na poniższą listę. Czy wybierasz, któryś z nich?

Olejek anyżowy

Łagodzi bóle menstruacyjne, kaszel, zaburzenia trawienia.

Olejek drzewa herbacianego

Łagodzi infekcje skórne (grzybicze) oraz intymne

Olejek lawendowy

Koi nerwy, łagodzi rozdrażnienie, leczy bezsenność spowodowaną napięciem narastającym w ciągu dnia

Olejek sosnowy

Łagodzi infekcje dróg oddechowych i zapalenie zatok.

Olejek różany

Łagodzi objawy stanów depresyjnych. Likwiduje apatię i koszmary senne, pomaga odzyskać równowagę psychiczną.

Olejek cynamonowy

Odpowiedni dla reumatyków i osób mających problemy z krążeniem.

Jakie urządzenia są najlepsze do aromaterapii?

Wchłoniesz cenne substancje poprzez oddech, dzięki pomocy nowoczesnych urządzeń oraz tradycyjnych metod. Sprawdź, co może stać się twoją nieodłączną pomocą podczas seansów aromaterapeutycznych.

Nawilżacz powietrza z dyfuzorem

Optymalnie nawilżone powietrze w pomieszczeniu to klucz do dobrego samopoczucia. Kiedy stopień nawilżenia spada poniżej 30%, pojawiają się rozmaite dolegliwości: problemy z gardłem i górnymi drogami oddechowymi, łzawiące oczy, wysuszone śluzówki. Nadmierne wysuszenie śluzówek prowadzi do rozwoju infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Nawilżacze powietrza zamieniają wodę w parę. Klasyczne urządzenia spełniają swoją podstawową funkcję – zmieniają stopień nawilżenia powietrza. Na rynku pojawiły się jednak nawilżacze powietrza z dyfuzorem do aromatoterapii. I to właśnie jest bardzo ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy chcą nie tylko poprawiać stan zdrowia dzięki nawilżaniu, ale również poprzez działanie olejków eterycznych.

Dyfuzory do aromaterapii cechuje jakość wykonania, bo plastik, z którego są zrobione musi być odporny na działanie olejków (olejki eteryczne niszczą zwykły plastik). To świetne połączenie dwóch funkcjonalności, a urządzenie sprawdza się zarówno jako dyfuzor, jak i jako nawilżacz. Warto sięgnąć po produkty nie najniższej z pułki cenowej. Najtańsze produkty mogą nie spełnić pokładanych w nich oczekiwań.

Nawilżacze z dyfuzorem mogą mieć zabawne kształty i spełniać dodatkowe funkcje. Nawilżacz z dyfuzorem – lampa? Czemu nie! A może dyfuzor samochodowy do aromatoterapii? Lub oczyszczacz – nawilżacz samochodowy z dyfuzorem?

Oczyszczacz powietrza z dyfuzorem

W okresie jesienno-zimowym powietrze w Polsce jest mocno zanieczyszczone. Nagłaśniany problem smogu spopularyzował oczyszczacze powietrza – urządzenia, które eliminują z pomieszczeń szkodliwy pył i alergeny. Niektóre oczyszczacze radzą sobie także z bakteriami i wirusami. A te z filtrem z aktywnym węglem dodatkowo usuwają nieprzyjemny zapach oraz z dym papierosowy, kurz, pyłki i zarodniki. Urządzenia te niekiedy mają wbudowaną funkcję nawilżacza. A także – dyfuzora zapachowego. Dzięki temu w oczyszczane powietrze wprowadzone zostają substancje z olejków eterycznych. W tym samym czasie korzystaj więc ze wszystkich możliwości, które korzystnie wpływają na twoje zdrowie.

Dyfuzor zapachowy

Klasyczny dyfuzor (bez opcji nawilżania) to pojemnik, do którego wlewa się olejek eteryczny, a następnie wkłada do środka patyczki, które przesiąkają zapachem. To tradycyjna metoda, która dobrze się sprawdza. Z elektronicznymi urządzeniami konkuruje oczywiście ceną.

Kominek

To podgrzewacz wody, w której rozpuszczone zostało kilka kropel olejku. Wysoka temperatura sprawia, że zapach jest intensywny i pełen. Znów klasyka!

Świeczka zapachowa

Aby w domu ładnie pachniało, aby pomieszczenie, w którym spędzamy wieczór zyskało swoisty klimat, zapal świecę. Nie nawilży, nie oczyści, nie uchroni przed bakteriami i pyłami. Jednak na pewno uspokoi i wzmocni siły przed następnym pełnym wyzwań dniem.

Autorka: Barbara Szega