Z profesjonalego programu AutoCAD korzystają między innymi inżynierowie, architekci, elektronicy czy mechanicy. Jak każdy program, tak też i AutoCAD ma swoje wymagania sprzętowe. Podpowiadamy, jaki laptop do AutoCAD wybrać.
AutoCAD jest profesjonalnym programem, który używany jest do trójwymiarowego oraz dwuwymiarowego wspomagania projektowania. Z aplikacji korzystają codziennie na świecie przeróżni specjaliści, technicy i inżynierowie, wśród nich znajdują się architekci, elektronicy oraz mechanicy. Deweloperzy programu z firmy AutoDesk rozwijają go nieprzerwanie od początku lat 80., z czasem rozbudowując o wiele nowych nakładek, skupiających się na wymaganiach oraz potrzebach konkretnych grup odbiorców.
Można więc śmiało powiedzieć, że współczesny świat nie powstałby bez pomocy AutoCAD. Jeżeli od dawna pracujemy lub dopiero planujemy rozpocząć przygodę z programem, potrzebujemy do tego odpowiedniego komputera. Podpowiadamy więc, jaki będzie najlepszy laptop do AutoCAD.
Planując na poważnie pracę z AutoCAD na laptopie, musimy w pierwszej kolejności rozważyć jego możliwości techniczne i zestawić je z sugerowanymi wymagania sprzętowymi aplikacji. Dla porównania poniżej znajdują się wymagania podstawowej wersji AutoCAD 2021.
Przeczytaj także: Na czym polega skalpowanie procesora i czy warto je robić?
Jak widać, lista ta jest bardzo ogólnikowa i zapewnie nie do końca odpowiada na nasze wątpliwości. Nawet jeżeli wybrane przez nas urządzenie spełnia sugerowane wymogi deweloperów, to czy sprawdzi się w wykonywaniu swoich zadań z AutoCAD, zależeć będzie również od skali projektów, z jakimi pracujemy oraz używanych przez nas dodatkowych narzędzi. Dodatkowy zapas mocy z pewnością nie zaszkodzi i może poprawić naszą wydajność.
Poniżej zwarliśmy porady, jak dobrać podzespoły laptopa do AutoCad, podający przykłady konkretnych modeli procesorów itd.
Obecnie w pracy z AutoCAD-em sprawdzą się cztero-, sześcio- lub nawet ośmiordzeniowe procesory Intela z rodziny i5, i7 oraz i9 należące do dziewiątej lub dziesiątej generacji CPU firmy. Najpotężniejsze modele, takie jak i9-9980HK, posiadają zegar, który może osiągnąć prędkość nawet 5 GHz.
Pracując z modelami 2D w AutoCAD, w zupełności wystarczy nam 8 GB szybkiej pamięci DDR3 lub DDR4. Wykonując bardziej skomplikowane operacje w 3D, niezastąpione okaże się 16 lub nawet 32 GB RAM-u.
O ile mocna gamingowa karta graficzna w laptopie z cała pewnością może przydać się do niektórych zastosowań (zwłaszcza gdy korzystamy z innych programów do modelowania 3D), drogie układy graficzne, takie jak Nvidia GeForce RTX 20** lub 30**, niekoniecznie wpłyną znacząco na wydajność AutoCAD. Eksperci doradzają, żeby w przypadku tego oprogramowania wybierać jednak specjalistyczne i zoptymalizowane do jego używania procesory graficzne dla stacji roboczych, takie jak Nvidia Quadro lub AMD Radeon Pro.
Ze względu na oczywiste zalety powinniśmy postawić na laptopy z szybkimi półprzewodnikowymi dyskami SSD, które znacząco przyśpieszą wczytywanie danych oraz uchronią je przed uszkodzeniami, które mogą być wywołane są np. niespodziewanym namagnesowaniem laptopa podczas pracy w terenie. Najczęściej znajdziemy komputery z wbudowanymi dyskami 512 GB, choć droższe modele zaoferują ponad 1 TB wolnego miejsca na dane.
Tu zaleca się wybór laptopów z matrycami IPS, które oferują najlepsze odwzorowanie kolorów oraz dobry kontrast. Cechy te okazać mogą się niezbędne podczas pracy z projektami. Postawmy również na laptopy z większymi ekranami pracującymi w rozdzielczości 4K.
Najwyższej klasy komputer dla profesjonalistów, którego jakość odzwierciedla jego cena wynosząca (w zależności od modelu) od dziesięciu do kilkunasta tysięcy złotych. Idealne narzędzie do pracy z AutoCAD, które posiada układ graficzny Nvidia Quadro oraz ekran 4K.
Kosztujący kilkanaście tysięcy złotych wysokiej jakości laptop dla profesjonalistów. Jego zaletą jest duży 15-calowy ekran dotykowy w rozdzielczości 4K, który możemy odłączyć od klawiatury i używać jak tabletu, co może pomóc nam np. w biurze, w terenie lub podczas konferencji. We wnętrzu urządzenia znajdziemy procesor Intel i9 oraz kartę graficzną Nvidia Quadro.
Komputery Apple'a są od ponad dwóch dekad doceniane przez specjalistów i profesjonalistów na całym świecie, także tych korzystających z AutoCAD. Najnowsza wersja ultrabooka amerykańskiego producenta nie zawiedzie ich oczekiwań. Na pokładzie znajdziemy procesor Intel i7, a także maksymalnie 16 GB pamięci RAM, dysk SSD 512 GB oraz układ graficzny AMD Radeon Pro. Nie można zapomnieć również o świetnym wyświetlaczu z obsługą rozdzielczości 4K.