Data modyfikacji:

Bagażnik na narty – jak przewozić narty?

Nic tak nie wynagradza mroźnych dni jak wypad na narty lub snowboard. Jak jednak bezpiecznie przewieźć narty na stok? Zobacz, jaki bagażnik na narty wybrać.

bagażnik na narty

Bagażnik na narty czy przewożenie nart we wnętrzu auta?

Niektóre samochody wyposażone są w specjalny otwór znajdujący się w tylnej kanapie. Umożliwia on przewiezienie nart we wnętrzu samochodu, bez składania kanapy.

Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w przypadku jednej lub dwóch par nart, gdyż otwory najczęściej nie są zbyt duże i mają szerokość zbliżoną do podłokietnika.

Przewiezienie nart we wnętrzu auta ma swoje zalety. Nie trzeba wówczas dokupować dodatkowych akcesoriów, a same narty chronione są przed warunkami atmosferycznymi.

Ciemną stroną tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Źle zabezpieczone narty w czasie wypadku mogą stanowić śmiertelne zagrożenie, dlatego zwiąż je razem ze sobą i przymocuj wewnątrz bagażnika.

To jednak nie koniec wad. Nawoskowane narty najpewniej pobrudzą lub uszkodzą tapicerkę, dlatego koniecznie należy przewozić je w pokrowcu.

Dodatkowo zabierają miejsce dla jednego pasażera, więc podróż w piątkę będzie niemożliwa. Zajmują też centralną część bagażnika, co może utrudniać spakowanie dużej walizki.

Bagażnik na narty – dachowy czy na hak?

Jeżeli zależy ci na przestrzeni pasażerskiej i ładunkowej, zamontuj narty w dedykowanym bagażniku. Zazwyczaj montuje się go na relingach lub na bagażniku dachowym, jednak można dostać także adapter do bagażnika na hak. Bagażnik na narty składa się z uchwytów przypominających duże klamry, które przytrzymują sprzęt sportowy na miejscu.

Aby podróż była bezpieczna i ekonomiczna, zamontuj narty tyłem do kierunku jazdy. Zapewni to znacznie mniejsze opory aerodynamiczne i zapobiegnie podskakiwaniu przodów nart.

Choć bagażniki na narty spełniają swoją rolę bardzo dobrze, mają jeden minus. Nie chronią nart przed deszczem i śniegiem, więc nadają się raczej na krótkie podróże. Długotrwała ekspozycja na warunki atmosferyczne nie działa na narty najkorzystniej.

Przeczytaj również: Jakie gogle narciarskie wybrać?

Jak przewozić narty? Box dachowy

Sposobem na przewożenie nart jest wykorzystanie boxu dachowego. Jest wygodny niczym bagażnik na narty, a jednocześnie chroni narty przed pędem wiatru i warunkami atmosferycznymi. Umożliwia też przewiezienie dodatkowego bagażu, np. kijków (zobacz także: Kijki narciarskie – jak dobrać?), butów narciarskich czy ubrań.

Box dachowy montowany jest do bazowego bagażnika dachowego. Ten zaś możesz przymocować do relingów, otworów montażowych lub do rantu dachu.

Przed wyborem bagażnika dachowego oraz boxu upewnij się, że pasują one do twojego modelu auta. Chodzi nie tylko o rozmieszczenie punktów montażowych, ale też o rozmiary boxu. Kufer dachowy nie powinien zasłaniać widoku ani utrudniać otwarcia tylnej klapy.

Co ważne, narty nie mogą być wrzucone luźno do bagażnika. Należy je przymocować do punktów montażowych pasami lub umieścić w dedykowanych uchwytach. Producenci dobrych boxów dachowych zazwyczaj informują o liczbie nart, które można przewieźć w kufrze, dlatego warto zwrócić na to uwagę. Pamiętaj o ograniczeniu wagowym boxów, które najczęściej wynosi ok. 75 kg.

Bagażnik na narty magnetyczny

Szukasz uniwersalnego i łatwego w obsłudze rozwiązania? Wybierz bagażnik na narty magnetyczny. Jego założenie trwa kilka sekund, a dodatkową zaletą jest fakt, że możesz z niego skorzystać na wielu różnych samochodach.

Dzięki przyssawkom oraz magnetycznej podstawie bagażnik na narty magnetyczny zamontujesz na każdym metalowym dachu o gładkiej powierzchni i nie musisz zaprzątać sobie głowy dobieraniem modelu pod konkretny samochód.

Przed zamontowaniem magnetycznego bagażnika na narty dokładnie oczyść powierzchnię dachu za pomocą szamponu lub APC i odtłuść lakier alkoholem izopropylowym (IPA). Zapewni to lepszą przyczepność i zapobiegnie porysowaniu lakieru. Pamiętaj też o przymocowaniu bagażnika taśmami zabezpieczającymi przed oderwaniem.

Autor: Szymon Sonik