Data modyfikacji:

Jakie gogle narciarskie wybrać?

Kask, rękawiczki narciarskie i gogle to obowiązkowe gadżety, które umożliwiają przyjemną i przede wszystkim bezpieczną jazdę po stokach. Na rynku dostępnych jest wiele modeli gogli narciarskich w różnych kształtach i kolorach. Chcesz wiedzieć, jakie gogle narciarskie będą najlepsze, czym kierować się podczas zakupu i jak rozszyfrować poszczególne oznaczenia na nich? Sprawdź, jakie gogle narciarskie kupić.

gogle narciarskie

Jakie gogle narciarskie wybrać – ważne parametry

Jakie gogle narciarskie na snowboard czy narty wybrać? Gogle narciarskie być dopasowane do płci i wieku. Gogle dla kobiet czy dzieci charakteryzują się mniejszymi rozmiarami niż te przeznaczone dla mężczyzn. Design jest istotny, ale najważniejszy jest dobór odpowiedniej ramy i soczewek.

Jakie gogle narciarskie kupić? Weź pod uwagę także właściwości soczewki oraz jej wytrzymałość. Zastanów się, kiedy będziesz jeździć na stoku. Jeśli preferujesz jazdę nocną, wybierz jasne soczewki. Na co zwrócić uwagę?

Dopasowanie gogli narciarskich

Gogle nie powinny być ani za małe, ani za duże. Muszą dobrze przylegać do twarzy, zarówno na wysokości nosa, jak i na bokach głowy. Prawie wszystkie modele mają regulowany pasek, dzięki któremu możesz indywidualnie dostosować ich średnicę do kasku.

Kompatybilność z kaskiem narciarskim

Dobrze, jeśli kask posiada dodatkowy uchwyt do zamontowania gogli narciarskich. Dzięki temu, nawet jeśli zdejmiesz je niezdarnie, nie zgubisz ich, bo będą przymocowane do kasku. Najlepiej jednocześnie kupić kask narciarski i gogle.

Kąt widzenia w goglach narciarskich

Jeśli chcesz dobrze widzieć, kąt widzenia powinien wynosić około 160°. Gogle pod żadnym pozorem nie powinny ograniczać widoczności podczas jazdy.

Design gogli narciarskich

To sprawa drugorzędna, ale nie nieistotna. Wybierz takie gogle, które nie tylko mają dobre parametry i pasują na ciebie, ale też ci się podobają. Szczególnie duży wybór wzorów i kolorów mogą znaleźć panie wśród damskich linii gogli narciarskich.

Gogle narciarskie – jakie wybrać w zależności od pogody?

Na goglach znajdziesz specjalne oznaczenia, które informują, w jakich warunkach atmosferycznych sprawują się najlepiej. W słoneczne dni na stoku lepiej jest wybrać gogle z ciemnymi soczewkami, natomiast w pochmurne dni o wiele lepiej sprawdzą się soczewki jaśniejsze. Jak odczytać oznaczenia na goglach narciarskich?

  • S0 (biały) – przepuszczają 80-100% światła. Nadają się do jazdy wyłącznie w nocy.
  • S1 (żółty, bursztynowy) – przepuszczają 43-80% światła. Nadają się do jazdy w pochmurny dzień lub o zmierzchu, kiedy widoczność jest ograniczona/
  • S2 (żółty, pomarańczowy) – przepuszczają 18-43% światła. Idealne do jazdy podczas delikatnego zachmurzenia
  • S3 (brązowy, szary, czerwony lub niebieski) – przepuszczają 8-18% światła. Polecane do jazdy w słoneczny dzień.
  • S4 (czarne) – przepuszczają 3-8% światła. Nadają się do jazdy bardzo słoneczny dzień. Nie poleca się ich do jazdy po zmroku.

Jakie soczewki w goglach narciarskich?

Soczewki w goglach powinny przede wszystkim posiadać filtr UV, który chroni oczy przed nadmierną ekspozycją na słońce, ale nie tylko. Część z nich posiada także inteligentne systemy, które zapobiegają parowaniu lub dostosowują się do nasłonecznienia.

  • Powłoka REVO – stanowi dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV.
  • Powłoka Anti-Fog – zapobiega parowaniu soczewek nawet przy bardzo niskich temperaturach na stoku. Równomiernie rozprowadza wilgoć na powierzchni soczewek.
  • Filtr UV – to absolutny standard. Jakie gogle narciarskie kupić? Filtr powinien chronić przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Najbardziej popularny filtr w goglach to UV 400.
  • Polaryzacja – dzięki tej technologii twoje oczy nie będą zmęczone nawet po jeździe w bardzo słoneczny dzień. Soczewki z polaryzacją zmniejszają kontrast widzenia, likwidując tym samym odblaski.

Jak działa wentylacja w goglach narciarskich?

Wentylacja umożliwia utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz gogli, dzięki czemu kropelki wody nie gromadzą się na powierzchni soczewek i umożliwia większy komfort podczas jazdy. Nawet najlepsza wentylacja nie zapobiegnie parowaniu podczas zdejmowania i zakładania soczewek, dlatego musisz być na to przygotowany. Wentylację gogli narciarskich można podzielić na minimalną, średnią i wysoką, w zależności od użytych systemów (wentylowana rama, soczewka lub rama i soczewka jednocześnie).

Jakie gogle narciarskie do 200 zł kupić?

Nie musisz wydawać dużych pieniędzy, by dostać dobre, dopasowane do twojego kształtu głowy i pogody gogle narciarskie. Jakie gogle narciarskie do 200 zł kupić? Do wyboru masz m.in. gogle narciarskie Arctica, Uvex, Salomon, ICE-Q czy Dragon.

Jakie gogle narciarskie na okulary korekcyjne są najlepsze?

Osoby z wadą wzroku, które z różnych przyczyn nie mogą nosić szkieł kontaktowych, mogą odetchnąć z ulgą. Producenci sprzętu narciarskiego wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują kilka rozwiązań, które umożliwią noszenie okularów korekcyjnych pod goglami narciarskimi.

Jakie gogle narciarskie na okulary korekcyjne – większe!

Chodzi oczywiście o gogle z większym polem widzenia, pod które zmieszczą się okulary korekcyjne. To rozwiązanie wbrew pozorom wcale nie jest złe.

Jakie gogle narciarskie z szybą korekcyjną?

To najbardziej optymalne rozwiązanie, ale wiąże się także ze sporym wydatkiem. Takie gogle są spersonalizowane do kształtu twarzy i wady wzroku. Sprawdzają się u osób, które jeżdżą zawodowo lub regularnie od wielu sezonów i mają dość podwójnie zaparowanych szyb.