Data modyfikacji:

Biurko w sypialni. Pomysły i inspiracje

Sypialnia tworzy w każdym domu niezwykłą przestrzeń sprzyjającą relaksowi i wypoczynkowi. Nie zawsze jednak nasz metraż mieszkań pozwala, by w tym wnętrzu znalazło się wyłącznie łóżko, komoda czy toaletka. Na szczęście to pomieszczenie możemy tak zaprojektować, by zyskało na funkcjonalności i pozwoliło na aranżację efektywnego kącika do pracy. W poniższym artykule podpowiadamy, jak urządzić wnętrze z biurkiem w sypialni. Znajdziecie tutaj garść porad, jak stworzyć warunki sprzyjające zarówno wypoczynkowi, jak i efektywnej pracy. Zapraszamy do lektury!
biurko w sypialni

Pomysł na biurko w sypialni – od czego zacząć?

Biurko w sypialni – jak je wkomponować, by prezentowało się dobrze i jednocześnie nie przytłoczyło pokoju? To pytanie spędza sen z powiek niejednej osobie, która zmaga się z niewielkim metrażem mieszkania. Współczesne rozwiązania wnętrzarskie dają nam jednak sporo możliwości pozwalających na efektywne zagospodarowanie przestrzeni i nadanie jej różnorodnych funkcji. Od czego jednak zacząć urządzanie sypialni, jeśli chcemy zmieść w niej również biurko?
 • Przeanalizuj, jakie możliwości oferuje twoje pomieszczenie. Zwróć uwagę, czy jest jasne, przestronne, kwadratowe czy w kształtem przypominające tramwaj.
 • Najpierw ulokuj mebel najważniejszy dla pomieszczenia służącemu relaksowi, czyli łóżko.
 • Przygotuj stanowisko pracy odpowiadające twoim indywidualnym potrzebom.
Pamiętaj jednak, że biurka do sypialni mogą pełnić różnorodne funkcje. Ten szczególny mebel kojarzy nam się z głównie z pracą, ale dzięki niemu możemy czerpać znacznie więcej z przestrzeni przeznaczonej przede wszystkim do relaksu. Biurko w sypialni sprawdzi się również jako:
 • funkcjonalna toaletka;
 • kącik sprzyjający nauce;
 • miejsce relaksu (dla miłośników gier komputerowych);
 • obszar rozwoju pasji.

Oczywiście ideałem jest przestronna sypialnia, którą odgrodzimy od innych bodźców. Małe wnętrza – szczególnie te w blokach – nie zawsze sprzyjają tego typu rozwiązaniom. Nie musimy jednak obawiać się modułowej aranżacji przestrzeni.

Odrębność poszczególnych sekcji w pomieszczeniu uzyskamy przy pomocy łączenia ze sobą różnorodnych kolorów ścian. Jeśli nasz pokój jest nieduży, zestawmy ze sobą odcienie szarości, pasteli i ponadczasowej bieli. W nieco większych wnętrzach można postawić na odważniejsze pary barw. Przykładowo przy ścianie w tonacji piaskowej może stanąć biurko. Ten ciepły kolor farby z powodzeniem połączymy chociażby z ciemną zielenią sprzyjającą wypoczynkowi i relaksowi.

Zobacz także, jak zaaranżować biurko w salonie

Biurko w sypialni – aranżacje zawsze udane

O czym pamiętać, gdy chcemy umieść biurko w sypialni? Aranżacje, które będą udane, powinny uwzględniać zarówno możliwości oferowane przez pomieszczenie, jak i charakter aktywności przez nas wykonywanych.

Biurko do sypialni na ogół powinno być:

 • lekkie i wykonane z materiałów, takich jak stal czy drewno, które nie przytłoczą wnętrza;
 • funkcjonalne i wzbogacone szufladkami wspierającymi efektywne przechowywanie dokumentów;
 • jasne (dotyczy to głównie blatu), tak by sypialnia wciąż wyglądała lekko i przytulnie.

Czy małe biurko w sypialni będzie z kolei zawsze dobrym rozwiązaniem? Odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. Zastanówmy się, jaka wielkość blatu nas zadowoli. Jeśli do pracy potrzebny jest nam wyłącznie laptop, z powodzeniem możemy postawić na niewielki mebel.

Czasami charakter naszej pracy jest zgoła inny i wtedy potrzebujemy nieco więcej przestrzeni, bo przykładowo korzystamy z kilku ekranów, musimy mieć pod ręką dokumenty lub inne niezbędne rzeczy. Na dużym blacie pomieścimy znacznie więcej – wtedy warto też biurko wyposażyć w funkcjonalne organizery lub zamontować nad nim półkę współgrającą z resztą wnętrza.

Jak efektywnie ustawić biurko w sypialni?

Nie wiesz, jak ustawić biurko w sypialni, by jednocześnie nie zagracić pomieszczenia, ale też maksymalnie wykorzystać jego potencjał? Poniżej przedstawiamy propozycje ułatwiające aranżację!
 • Biurko przy łóżku

  Twoje wnętrze nie należy do największych i musisz w nim wygospodarować miejsce do pracy? Biurko w małej sypialni ustaw przy łóżku. Jeśli postawimy na meble wykonane z lekkich materiałów, wcale nie zagracimy pokoju. Śmiało możemy pozwolić sobie także na inne, funkcjonalne rozwiązania. Biurko ustawmy tak, by lampka służąca do pracy znajdowała się także bliżej łóżka – dzięki temu jeden punkt światła posłuży zarówno do pracy, jak i do wieczornego relaksu z książką w łóżku.

 • Biurko pod oknem

  Biurko w sypialni pod oknem cieszy się bez wątpienia największą popularnością. Jeśli tylko nasze wnętrze na to pozwala, zaaranżujmy wnętrze właśnie w ten sposób. Co wpływa na atrakcyjność takiego rozwiązania? Oczywiście dostęp do dziennego światła, które korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie oraz zapał do pracy. Na parapecie możemy ustawić także kilka roślin nadających aranżacji przytulności.

 • Biurko narożne

  Narożne biurka do sypialni również prezentują się ciekawie i nie zaburzają przestrzeni. To również dobre rozwiązanie dla osób potrzebujących nieco więcej miejsca do pracy. Część blatu może znajdować się bowiem pod oknem, a część na drugiej ścianie, tak abyśmy komfortowo pomieścili wszystkie niezbędne do pracy rzeczy oraz dokumenty.

Biurko w sypialni – o czym jeszcze pamiętać?

Jeśli w sypialni urządzamy także przestrzeń sprzyjającą pracy, musimy pamiętać także o innych elementach. Jednym z nich jest chociażby fotel, który powinien być wygodny i bezpieczny dla naszego kręgosłupa, ale też nieprzytłaczający wnętrza. Zastanówmy się również nad miejscem kosza na papiery czy drukarki.

Biurko w sypialni to bez wątpienia aranżacyjne wyzwanie. Warto świadomie zaplanować, jak ma prezentować się pokój, w którym chcemy połączyć ze sobą tak odmienne od siebie aktywności – relaks z pracą.

Autorka: Anna Mlonka