Data publikacji:

Biurko w salonie. Jak zaaranżować przestrzeń biurową w salonie? Porady i aranżacje

Praca przeniosła się do naszych salonów – konferencje i zajęcia odbywają się przed ekranem komputera. Jak i gdzie ustawić biurko w salonie, który model wybrać, by przestrzeń biurowa stała się harmonijnym elementem wnętrza? Oto garść inspiracji.

biurko w salonie

Biurko w salonie – inspiracje wielofunkcyjne dla każdego domownika

Nie wszystkie salony są obszerne i przestronne, dlatego nie zawsze można pozwolić sobie na biurko stojące na środku lub na tle szklanej witryny z książkami – a takie byłoby idealne, miałoby dostęp z każdej strony, miejsce na wygodny fotel, a potrzebne publikacje byłyby w zasięgu ręki. Ale nic straconego – jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w salonie, możesz zaaranżować gabinet w jednym z pokoi. Ale jeśli akurat nie dysponujesz wolnym pomieszczeniem, możesz ustawić małe biurko w salonie.

Dobrze dobrane i umiejętnie wkomponowane w wystrój wnętrza biurko w salonie może pełnić jednocześnie wiele funkcji – podobnie jak klasyczny sekretarzyk z zamykanym blatem – może być toaletką do poprawiania makijażu, podręcznym stolikiem na lektury czy miejscem na rośliny. Powinno jednak mieć choć fragment wolnego miejsca, na którym możliwe będzie ustawienie laptopa lub rozłożenie kalendarza. Przyda się także szuflada – nawet mała będzie pomocna, gdy trzeba będzie schować np. ważne dokumenty lub przybory do pisania.

Na biurku możesz też ustawić lustro lub zawiesić je tuż nad blatem na ścianie. Po bokach znajdzie się miejsce dla roślin – polecamy skrzydłokwiat, który koi soczystą zielenią, sprzyja skupieniu i ma właściwości neutralizujące promieniowanie elektromagnetyczne.

Biurko w skandynawskim stylu

Lubisz bambusowe meble? Możesz wybrać biurko zaprojektowane w skandynawskim stylu. To wyjątkowo piękny w swej prostocie mebel. Ma podłużny i podwójny blat, w którym zazwyczaj w części jest umieszczona szuflada. Biurko skandynawskie ma owalne nóżki ustawione pod lekko rozwartym kątem, co daje wrażenie nowoczesności i lekkości. Biurka te utrzymane są zazwyczaj w jasnej, drewnianej kolorystyce, niektóre modele mają białe szuflady i częściowo pomalowane na biało nogi. Biurko skandynawskie pięknie komponuje się z bielą, błękitem, miętą i różem na ścianie, ale bardzo stylowo będzie też wyglądało na tle tapety w geometryczne wzory.

Biurko wiszące – łatwo je ukryć w salonie

Biurko wiszące to wyjątkowo minimalistyczne rozwiązanie – jest małe i kompaktowe, niekiedy nawet składane, tak jak sekretarzyk. Ale nie zawsze – czasem biurko wiszące stanowi konstrukcję blatu i półek zawieszonych na stalowej ramie – wówczas jest spore, ale za to daje wiele możliwości przechowywania i zaaranżowania przestrzeni biurowej w salonie. Jeśli chcesz, by kącik do pracy wyglądał lekko i minimalistycznie, dobierz skromne krzesło – plastikowe, przezroczyste lub białe na drewnianych, owalnych nogach. Uroku strefie do pracy dodadzą duże kwiaty – palmy czy rozłożyste paprocie – zielenią możesz też w prosty ukryć biurko w salonie.

Biurko klasyczne – z duszą i historią

Podobają ci się meble, które można spotkać w urzędach stanu cywilnego lub w kancelariach adwokackich, a w twoim salonie stoi już biblioteczka z ciemnego drewna dębowego lub z mahoniu? Wybierz zatem do salonu solidne biurko drewniane o klasycznym wyglądzie – z szufladami i drzwiczkami zamykanymi na kluczyk.

Biurko we francuskim stylu

Lubisz stylowe meble, ale zamiast mahoniowych, ciężkich biurek wolisz te lżejsze, białe? Wybierz biureczko francuskie. To mały, ale piękny mebel, zazwyczaj stojący na giętej lub rzeźbionej konstrukcji. Dopasuj do niego odpowiednie krzesło – może być z wyściełanym siedzeniem i oparciem, zdobione ćwiekami i na rzeźbionych nóżkach. Postaw obok regał nawiązujący stylem do biurka – biały, rzeźbiony, z przeszklonymi drzwiami.

Biurko w salonie – inspiracje rodem z pracowni plastycznej

Jeśli lubisz stoły nawiązujące stylem do pracowni artystycznych, architektonicznych czy krawieckich, wybierz biurko robocze. To po prostu blat ustawiony na drewnianych koziołkach, czyli trójkątnych nogach, na których można umieścić dodatkowe półki. Biurko takie potrzebuje dużo miejsca, ale ma tę zaletę, że możesz je samodzielnie zaprojektować – wybrać kolor i styl koziołków oraz poszukać blatu, który będzie ci odpowiadał. Może to być zwykły biały blat biurowy, ale też egzotyczne drewno lub plastik.

Jak ukryć biurko w salonie?

Nie musisz chować przestrzeni do pracy, którą masz w salonie. Współczesne biurka to naprawdę piękne meble, dlatego wcale nie trzeba ich ukrywać. Ale jeśli bardzo zależy ci na stworzeniu oddzielnej przestrzeni do pracy, możesz spróbować wydzielić fragment biurowy i zasłonić go parawanem. Jest to oczywiście rozwiązanie, którego trudno nie zauważyć, nawet jeśli wybierzesz stylowy parawan z wikliny lub drewna, dlatego polecamy raczej takie ustawienie mebli, by biurko harmonijnie komponowało się z całym pomieszczeniem.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska