Blaty kuchenne narażone są na naprawdę duże wyzwania. Wilgoć, kontakt z gorącymi naczyniami czy wreszcie zarysowania powstałe podczas gotowania. To wszystko może sprawić, że na powierzchni roboczej w kuchni szybko pojawią się uszkodzenia i odbarwienia. Okazuje się, że blat kuchenny kamienny może sprostać tym wszystkim wyzwaniom. Jeśli chcesz zamontować blat tego typu, zobacz, gdzie pasuje oraz jakie ma wady i zalety.
Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w aranżacji kuchni jest blat kuchenny granitowy, ponieważ ten rodzaj kamienia cechuje się najwyższą wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia. Ciekawy efekt dekoracyjny dają również blaty kuchenne z marmuru lub trawertynu, czyli kamienia o nieco bardziej intensywnym rysunku. Oba te materiały wymagają impregnacji, która uodporni je na działanie wilgoci.
Blat kuchenny kamienny poza ciekawym efektem aranżacyjnym ma również inne zalety. oto najważniejsze z nich.
Wiesz już, jakie są zalety blatów kuchennych z kamienia. Niestety mają też swoje wady.
To przede wszystkim idealne uzupełnienie nowoczesnych aranżacji. Ciemny, granitowy blat kuchenny będzie idealnym uzupełnieniem minimalistycznej aranżacji z frontami utrzymanymi w stonowanej kolorystyce i z frezowanymi uchwytami.
Blat kuchenny z marmuru świetnie komponuje się z klasycznie urządzonymi pomieszczeniami, np. tymi w stylu francuskim czy angielskim, gdzie jego elegancka stylistyka będzie się dobrze komponować z szafkami kuchennymi w tradycyjnym wydaniu. Szczególnie efektowne połączenie daje zestawienie białego blatu marmurowego z subtelnym rysunkiem wraz z szarymi szafkami kuchennymi. To sprawdzony przepis na elegancką kuchnię, chociaż równie korzystny efekt można uzyskać, zestawiając marmurowy blat z ciemniejszymi szafkami, np. granatowymi lub czarnymi. Do blatów w takim wydaniu świetnie pasują również elementy armatury i uchwyty meblowe w kolorze złota lub miedzi.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny