Data publikacji:

Jaka cicha myszka do grania i pracy biurowej?

Myszka komputerowa jest obok klawiatury jednym z najczęściej używanych urządzeń wejściowych PC. Niezbędna przy pracy biurowej czy grach komputerowych, w klasycznej wersji wydaje charakterystyczny klik przy naciśnięciu jednego z przycisków myszy, a czasem także odgłosy scrollowania przy kręceniu rolką. Jaki model wybrać, gdy potrzebna jest cicha myszka do gry albo pracy? Na co zwrócić uwagę przy zakupach? Czy cicha myszka gamingowa nie ograniczy możliwości gracza?
cicha mysz

Jak wybrać cichą myszkę do różnych zastosowań?

Cicha myszka, czyli taka, która jest niemal bezgłośna w trakcie klikania czy przewijania, jest konieczna w niektórych sytuacjach. Aby ją dobrać do indywidualnych preferencji, z pewnością trzeba zwrócić uwagę na wszystkie standardowe aspekty doboru myszy, jednak ograniczyć listę możliwości do modeli określanych przez producentów jako ciche, silent.
Aby wybrać najlepsze myszki, należy zatem uwzględnić:
  • komunikację myszy z komputerem – przewodową USB, bezprzewodową, na przykład Bluetooth, radiową czy Wi-Fi;
  • wielkość fizyczną myszki, jej kształt, wagę, ergonomię;
  • ilość przycisków, możliwość ich programowania;
  • rodzaj kółka, tryb jego pracy;
  • typ czujnika myszki, jego rozdzielczość, możliwość przełączania trybów;
  • materiały i jakość wykonania;
  • markę – niezawodnego producenta.
  • Kiedy kupić cichą myszkę?

    Cicha myszka (nieważne, czy bezprzewodowa, czy z kablem) jest potrzebna szczególnie wtedy, kiedy w domu są małe dzieci i istnieje ryzyko, że klikanie mogłoby je obudzić. Taka myszka przydaje się również wtedy, kiedy jesteś graczem i chcesz maksymalnie skoncentrować się na rozgrywce. Wybierz też takie urządzenie, jeśli drażnią cię różne dźwięki i nie chcesz ich słyszeć.

    Cicha mysz – przewodowa czy bezprzewodowa?

    Chociaż czasy ciężkich myszek z kulką, wręcz przywiązanych do biurka, już dawno minęły, to myszki „na kablu” dalej są dość chętnie wybierane. Jeśli i ty wahasz się pomiędzy cichą myszką przewodową a bezprzewodową, postaramy się pomóc w wyborze.

    Na początek zacznijmy od tego, że głośność myszy nie zależy od tego, czy urządzenie łączy się z komputerem bezprzewodowo, czy po kablu. Tak naprawdę wybór połączenia to kwestia indywidualnych preferencji.

    Bezprzewodowa myszka to wygoda bez plątaniny kabli, co jest szczególnie potrzebne do komfortowej pracy przy biurku. Przy myszce bezprzewodowej trzeba pamiętać o zasilaniu. Najczęściej źródłem energii są baterie, które na szczęście wystarczają na kilka tygodni. Mimo wszystko warto pamiętać o posiadaniu zapasowych sztuk, na wypadek wyczerpania się aktualnej.

    Kolejną sprawą jest transmiter do myszki. Jeśli go zgubisz, urządzenie nie będzie miało jak połączyć z się z komputerem, więc stanie się bezużyteczne (przynajmniej do czasu zakupu nowego odbiornika).

    Myszka przewodowa to z kolei gwarancja ciągłości jej zasilania oraz pewność, że do jej podłączenia nie będziesz potrzebować dodatkowego elementu w postaci transmitera. Myszka przewodowa często jest też trochę lżejsza od bezprzewodowej, ponieważ w swoim wnętrzu nie posiada baterii lub wbudowanego akumulatora.

    Wygodna cicha myszka bezprzewodowa do pracy biurowej

    Jaka cicha myszka spisze się najlepiej w pracy biurowej? Tu kluczowa jest ergonomia użytkowania, pewny chwyt i dobre rozmieszczenie przycisków. Zwykle mniej istotne są rozdzielczość czy sposób komunikacji. Jaką myszkę dla grafika czy pracownika biurowego wybrać?

    Myszka do pracy biurowej powinna mieć 800–1000 DPI (dots per inch, czyli szybkość przesuwania). Taki zakres umożliwi komfortową pracę. Taki też zakres mają najtańsze myszki, więc nie narazisz się na dodatkowy wydatek.

    Chętnie do pracy wybierana jest cicha myszka bezprzewodowa, taka jak Logitech M220 Silent lub wyższy model z serii, czyli Logitech M330 Silent. Dopracowana w detalach jakość wykonania sprawia, że myszki te są niemal bezgłośne.
    Jeżeli w pracy używa się więcej niż jednego komputera, ciekawym rozwiązaniem mogą być również ciche myszki Logitech M590 Multi-Device Silent. Pozwalają w niemal płynny sposób przełączać się pomiędzy dwoma urządzeniami. Te modele cichych myszek bezprzewodowych cechuje redukcja hałasu kliknięcia nawet o 90%.
    Opcjonalnie dla osób, którym nie przeszkadza brak uczucia klikania, można zdecydować się na ciche myszki typu bezklikowego. Tak określana jest na przykład mysz Natec Siskin, która może okazać się dobra również dla graczy.

    Która cicha myszka gamingowa sprawdzi się najlepiej?

    Jeżeli pojawia się pytanie, jaka cicha myszka gamingowa będzie optymalna, trzeba przede wszystkim zadecydować, czy ważniejsza jest minimalna głośność, czy też maksymalne możliwości myszki. Dopracowane mechaniczne przełączniki o wysokiej odporności na zużycie i maksymalnej precyzji nie są optymalizowane pod kątem jak najcichszej pracy.

    Myszka do grania powinna mieć 1600–2000 DPI. Taki zakres umożliwi czerpanie przyjemności z rozgrywek.

    Dlatego trudno znaleźć naprawdę ciche myszki gamingowe o najlepszych parametrach użytkowych kluczowych dla graczy. W hobbystycznych rozgrywkach z pewnością sprawdzą się modele, takie jak przewodowa cicha myszka Genesis G66 czy też Modecom Volcano GMX Silent Assassin.
    Marka Genesis wprowadziła na rynek również ultracichą myszkę gamingową przewodową Xenon 220, która być może dorówna swojemu poprzednikowi popularnością z uwagi na dobry stosunek jakości do ceny w zestawieniu z gamingowymi myszkami dla profesjonalistów.
    Te również mogą być wyposażone w dość ciche przełączniki, jak wybrane modele Razer, Asus ROG, Steelseeries, Roccat czy Corsair, jednak aspekt głośności pracy nie jest uwzględniany jako kluczowy w projektowaniu sprzętu tego typu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus