Po wentylatory kanałowe sięgamy podczas konstrukcji lub renowacji przewodów wentylacyjnych. Urządzenia te najczęściej wykorzystywane są w zakładach pracy oraz magazynach, ale spotykane są również w zwykłych domach lub mieszkaniach. Jaki zatem cichy wentylator kanałowy wybrać?
Systemy wentylacyjne dbają nie tylko o poprawny przepływ powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, ale również pomagają regulować panujące w nich warunki, obniżając np. nadmierny poziom wilgotności oraz usuwając zanieczyszczenia, takie jak dym. W wielu wypadkach wentylacja działa w sposób kompletnie pasywny, ale czasami niezbędne może okazać się zamontowanie w niej dodatkowych urządzeń poprawiających wydajność, są to chociażby wszelkiego rodzaju wiatraki. Najczęściej w takich przypadkach używa się wentylatorów kanałowych.
Wentylatory kanałowe to urządzenia mechaniczne, które montowane są wewnątrz przewodów wentylacyjnych lub na ich końcach. Składają się z silnika elektrycznego, który obraca śmigłem. W zależności od sposobu i miejsca instalacji, może ono zasysać lub wydmuchiwać pobierane powietrze. Wiatraki pracują zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Niektóre modele mają dodatkowe komponenty przeznaczone do schładzania lub podgrzewania połączonych z nimi wnętrz.
W sklepach znajdziemy wiele modeli tych urządzeń, które przystosowane są do pracy w kanałach wentylacyjnych o średnicy od 100 do 400 milimetrów. Największe specjalistyczne modele znajdują zastosowanie w dużych budynkach, halach magazynowych i zakładach przemysłowych, a najmniejsze w zwykłych instalacjach klimatyzacyjnych.
Ciche wentylatory kanałowe nie należą do rzadkości. Większość modeli o popularnych średnicach 100, 125 czy 150 milimetrów, które zostały stworzone z myślą o wentylacji w zwykłych mieszkaniach i domach, to urządzenia pracujące praktycznie bezszelestnie. Mowa tu o kompaktowych wentylatorach nawiewno-wywiewnych, które montujemy we wnętrzach u wylotu kanałów wentylacyjnych, zastępując nimi standardowe kratki. Pracując, urządzenia te wydają dźwięk na poziomie około 25-30 decybeli. Ten „hałas” jest w praktyce niesłyszalny w zwykłych pomieszczeniach, tym bardziej, że zazwyczaj są nimi kuchnie oraz łazienki, w których na co dzień zachodzi największa potrzeba wentylacji nadmiernej wilgoci oraz lotnych zanieczyszczeń.
Najlepsze wentylatory kanałowe tego typu oferują również wiele dodatkowych opcji wpływających na cichą pracę. Poza atrakcyjną i estetyczną obudową, wzbogaconą czasami o designerskie elementy, jak podświetlenie LED, oferują możliwość kilkustopniowej kontroli obrotów silnika, jak również zróżnicowane automatyczne programy działania, do których dostęp otrzymujemy z poziomu mobilnej aplikacji. Na podniesienie poziomu wydawanych dźwięków przez wentylatory wpłynąć może jedynie kurz i bród zbierający się na śmigle oraz niedrożna wentylacja.
Autor: Michał Kułakowski