Data publikacji:

Jaki ciśnieniomierz? Nadgarstkowy czy naramienny?

Choroby układu krążenia oraz zaburzenia pracy serca to najczęstsze dysfunkcje, z którymi borykamy się w XXI wieku. Wiele z nich to choroby cywilizacyjne, które początkowo nie dają żadnych objawów. Niestety są one na tyle groźne, że mogą doprowadzić do zgonu. To jak temu zapobiec? Przede wszystkim powinniśmy badać ciśnienie tętnicze we krwi przy pomocy ciśnieniomierza. Tych na rynku mamy bardzo duży wybór – od nadgarstkowych po naramienne. Zatem jaki ciśnieniomierz? Nadgarstkowy czy naramienny? Który wybrać?
ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny

Jaki kupić ciśnieniomierz – naramienny czy nadgarstkowy?

Najdokładniejszy pomiar ciśnienia tętniczego we krwi może nam zrobić wykwalifikowana osoba tradycyjnym aparatem zegarowym. Niestety nie jest możliwe do wykonania każdego dnia. Stąd przemysł elektroniczny bardzo szybko odpowiedział swoim odbiorcom na to zapotrzebowanie, tworząc ciśnieniomierze elektroniczne. Na rynku obecnie mamy szeroką gamę wyboru tych urządzeń. Do najpopularniejszych tego typu ciśnieniomierzy należą aparaty naramienne oraz nadgarstkowe. Niestety, jak wiele tego typu urządzeń, mają one swoje wady i zalety.Jaki ciśnieniomierz kupić? Naramienny czy nadgarstkowy?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy

Ciśnieniomierz nadgarstkowy to niewielkie urządzenie do badania nadciśnienia tętniczego we krwi. Jest ono intuicyjne i bardzo proste w użyciu. Dlaczego? Jego działanie bowiem jest uruchamiane za pomocą jednego przycisku. Wszystko to powoduje, że mierzyć ciśnienie za pomocą tego urządzenia może prawie każda osoba, nawet ta mniej wprawna w użytkowaniu nowinek technologicznych. Najchętniej z tego ciśnieniomierza korzystają sportowcy, osoby zmagające się z ograniczeniami ruchowymi czy niemogące dobrać rozmiaru aparatu na swoje ramię.

Ciśnieniomierz naramienny

To ciśnieniomierz składający się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to mankiet naramienny, natomiast drugi to urządzenie elektroniczne z wyświetlaczem służącym do odczytu pomiaru. Ciśnieniomierz ten charakteryzuje się sporym rozmiarem. Nie w każdym miejscu jest możliwość mierzenia nim ciśnienia, bowiem musimy mieć miejsce na postawienie aparatu dokonującego pomiar. Wiele osób wybiera właśnie ten rodzaj ciśnieniomierza ze względu na jego dokładny pomiar.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy a naramienny

Wszystkie urządzenia mają swoje wady i zalety. Stąd warto je porównać pod względem różnych parametrów. Najczęściej jest to dokładność pomiaru, rozmiar urządzenia czy dodatkowe funkcje.

Dokładność pomiaru

Urządzenia te bardzo są zróżnicowane nie tylko pod względem rozmiaru, sposobu użytkowania, ale i dokładności pomiaru. W związku z tym, że urządzenia nadgarstkowe mają mniejszą powierzchnię do wykorzystania na założenie mankietu, zmniejsza to możliwość wykonania dokładnego pomiaru. Dlaczego? Wymaga on bowiem większej precyzji na założenie mankietu, by pomiar był dokładniejszy. Tej sytuacji nie mamy w ciśnieniomierzu naramiennym, który dzięki większemu mankietowi oraz powierzchni na ramieniu może ten wynik dać nam dużo dokładniejszy.

Rozmiar

Ciśnieniomierz nadgarstkowy z urządzeniem naramiennym zdecydowanie wygrywa pod względem rozmiaru i praktycznego jego użytkowania. Produkt ten, w przeciwieństwie do ciśnieniomierza naramiennego, możemy zmieścić prawie wszędzie. To powoduje, że mierzyć ciśnienie tętnicze możemy w każdym miejscu.

Dodatkowe funkcje

Dużą zaletą tych urządzeń są dodatkowe pomiary. Można w nich bowiem zmierzyć nie tylko ciśnienie czy tętno, ale również wykryć arytmię serca, która może być groźna zarówno dla naszego zdrowia, jak i życia. Każdy produkt tego typu posiada także zazwyczaj swoją aplikację, w której kalendarzu możemy zapisywać poszczególne pomiary oraz różnego rodzaju notatki.
Autor: Beniamin Feliksiak