Data publikacji:

Co kupić 5-letniej dziewczynce na urodziny?

Dla kilkuletniego dziecka urodziny należą do najważniejszych i najbardziej oczekiwanych dni w roku, a prezentów zwykle nie może się doczekać. Zaproszeni goście często mają kłopot, co kupić, aby dziecku się podobało, sprawiło radość i nie wylądowało na długi czas w kącie zaraz po przyjęciu.
5letnia dziewczynka

Pluszaki i lalki, domek dla lalek

Jeżeli zastanawiacie się, co kupić 5-letniej dziewczynce na urodziny, warto wiedzieć, że dzieci lubią pluszowe zabawki, takie jak misie, pieski, kotki i inne zwierzątka. Chociaż zwykle w domach, gdzie mieszkają, jest już tego bardzo dużo, to z każdego dodatkowego (zwłaszcza bardzo dużego) pięciolatka się ucieszy.
Gdybyśmy chcieli podarować lalkę, można kupić ją razem z zabawkowym domkiem, albo kompletem ubranek do przebierania - zabawka dłużej posłuży i nie znudzi się po kilku dniach. Przykłady tego typu akcesoriów można znaleźć na Ceneo.pl.

Gry planszowe, puzzle, koraliki

W sklepach z artykułami dla dzieci możecie znaleźć wiele propozycji, dzięki którym dziecko będzie mogło miło spędzać czas z dala od komputera i telewizora, co nie jest obojętne dla zdrowia. Warto przystanąć przy półce z różnymi grami, układankami, zestawami, dzięki którym można zrobić własne korale, bransoletkę albo tworzyć piękne, niezwykłe obrazki. Propozycja będzie tym bardziej trafiona, jeżeli dziewczynka ma w domu rodzeństwo, z którym będzie mogła zagrać na przykład w chińczyka.

Książki

Na pytanie, co kupić 5-letniej dziewczynce, odpowiemy również, że dobrym pomysłem na prezent dla dziecka jest nowa książka. Pod warunkiem, że ma piękne wydanie, a treść dostosowana jest do wieku czytelnika. Dla dziewczynek pięcioletnich najlepsze są bajki, baśnie, krótkie opowiadania. Można też pomyśleć o lekturze edukacyjnej pod warunkiem, że jest ona dostosowana do poziomu dziecka (a więc na pewno nie gruba encyklopedia).

Coś dla kolekcjonerek

Zdarza się, że już małe dzieci wykazują zainteresowania kolekcjonerskie. A zbierać mogą różne rzeczy - książki z jakiejś jednej serii, figurki dinozaurów, modele samochodzików, plakaty ze zwierzątkami itp. Jeżeli mamy okazję powiększyć te kolekcję o jakiś dodatkowy gadżet, to prezent może być trafiony. W takiej sytuacji nie będzie nietaktem, jeżeli zapytamy dziewczynkę lub jej rodziców, czy chciałaby jakiś konkretny „eksponat”, żeby nie okazało się, że to, co kupimy, już ma, bo wtedy radość będzie średnia.

Artykuły sportowe

Co można kupić 5-letniej dziewczynce na urodziny jeszcze? Dzieci uwielbiają się ruszać. Świetnym prezentem może więc być nowa piłka, hulajnoga, tarcza z rzutkami albo akcesoria turystyczne. Jeżeli nasz budżet na to pozwala, można pomyśleć także o rolkach, łyżwach albo nartach, jednakże w tym przypadku warto zastanowić się, czy dziecko będzie miało gdzie z tego sprzętu korzystać - na przykład, czy do najbliższego lodowiska nie jest za daleko, albo czy rodzina zimą jeździ na narty w góry.

Czy można kupić ubrania lub artykuły praktyczne?

Prezent urodzinowy powinien sprawiać radość, najlepiej jeżeli wywołuje efekt wow!. Jeżeli więc chcielibyśmy dać na przykład nową sukienkę niech to będzie sukienka piękna, taka, w której dziewczynka będzie chciała pokazać się w szkole na występach dla rodziców albo na przyjęciu u cioci. Nowa pomysłowa piżamka - kotek albo króliczek też może wywołać uśmiech na buzi, jeżeli nie będzie podobna do jednej z wielu, jakie już ma w szafie. Jeżeli pościel, to na przykład z bohaterami ulubionej bajki.
Kupując ubrania, koniecznie trzeba znać rozmiar dziecka. Pół biedy, jeśli coś będzie trochę za duże. Ale ciasna koszulka albo za krótkie spodnie na pewno okażą się niewypałem.

Warto pytać rodziców

Jeżeli znamy osobiście rodziców dziecka jako ciocia, babcia lub sąsiadka, możemy ich spytać, co by się przydało. Może mama i tato podpowiedzą, że córce trzeba kupić nową bluzeczkę, sweterek albo plecak do przedszkola. Rodzice, znając zainteresowania swego dziecka, mogą wspomnieć na przykład, że córka bardzo lubi rysować. Wtedy jak ulał przyda się piękny zestaw artystyczny z wieloma elementami.

Jakość artykułów, dopasowanie do wieku, bezpieczeństwo

Jeżeli chcemy, aby prezent długo cieszył małą solenizantkę, trzeba zwrócić uwagę, by był dobrej jakości. Przede wszystkim powinien być trwały i bezpieczny. Warto czytać dołączone do towaru informacje, na przykład dotyczące wieku użytkownika. Pięciolatki raczej nie zainteresują szachy ani książka - lektura do wyższych klas szkoły podstawowej.
Artykuły dla dzieci powinny też mieć atesty i certyfikaty. Może być to najbardziej popularny znak CE (Conformite Europeene), Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka, Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny. Czujność powinny wzbudzić zbyt intensywny zapach lakieru i kleju, wystające lub ostre elementy, niedokręcone śrubki itp.
Warto czasami dopłacić trochę pieniędzy i kupić rzecz w dobrym sklepie aniżeli na bazarku lub od nieznajomej osoby prywatnej znalezionej w internecie.
Jeżeli chcielibyśmy jednak znaleźć coś ciekawego on-line, warto zajrzeć na stronę Ceneo.pl. Mają bardzo wiele artykułów w najlepszych cenach. Bywa bowiem tak, że taka sama rzecz w różnych sklepach ma różną cenę. Ceneo.pl porównuje bowiem oferty wielu różnych sprzedawców i pokazuje nam te, które dostaniemy za najniższą kwotę.

Czego unikać?

Są prezenty, które raczej na pewno będą nietrafione. Na przykład drogie kolekcjonerskie monety albo złota biżuteria. Babcia lub ciocia może pomyślą, że to dobra lokata kapitału na przyszłość, ale małe dziecko nie zrozumie tego, nie zna realnej wartości takich prezentów i raczej na pewno nie wie, co z tym się robi. Zresztą i tak prawdopodobnie za chwilę rodzice schowają upominek do głębokiej szuflady i nie ma z czego się cieszyć.
Na urodziny nie daje się rzeczy używanych. Jeśli po własnych dzieciach mamy jakieś ubrania lub zabawki, które chcemy podarować (koniecznie w dobrym stanie), to można to dać osobno, nawet w innym dniu. Prezenty muszą „pachnieć świeżością”.
Autor: Renata Domagała