Data modyfikacji:

Co na przebarwienia? Poznaj sekrety pięknej skóry!

Przebarwienia na twarzy mogą pojawić się w każdym wieku. Są na nie narażeni zarówno mężczyźni, jak i kobiety, niezależnie od prowadzonego trybu życia. Gdy się pojawią, ich usunięcie może okazać się trudnym zadaniem. Niedoskonałości nie zawsze jednak wymagają interwencji lekarza medycyny estetycznej. Dowiedz się, co stosować na przebarwienia, aby uporać się z nimi zupełnie samodzielnie.

co na przebarwienia

Przebarwienia na twarzy – powszechny i wstydliwy problem

Aby wiedzieć, co na przebarwienia na twarzy będzie najlepsze, warto rozpoznać przyczynę problemu. Z przebarwieniami borykają się ludzie na całym świecie. Choć można ukryć je pod makijażem i chwilowo o nich zapomnieć, skutecznie odbierają pewność siebie. Warto wiedzieć, że źródła ich pochodzenia mogą być różne. Do najczęstszych przyczyn przebarwień zaliczają się:

  • trądzik,
  • ekspozycja skóry na działanie promieni UV,
  • zmiany hormonalne (np. w ciąży),
  • starzenie się organizmu,
  • urazy mechaniczne,
  • choroby.

Choć powstają na różne sposoby, zwykle mają jedną i tę samą postać. Przebarwienia to plamki powstałe wskutek miejscowego nagromadzenia melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Zobacz skuteczny sposób na przebarwienia.

Przebarwienia na twarzy po trądziku

Trądzik i zaskórniki to jedna z najczęstszych przyczyn powstawania przebarwień. Nieestetyczne plamy powstają zwłaszcza po dużych i rozlanych niedoskonałościach. Sytuacji nie poprawia fakt, że wiele osób ma skłonność do rozdrapywania i wyciskania krostek. Powstałe w ten sposób rany, przekształcają się w trwałe przebarwienia.

Jeśli borykasz się z trądzikiem, powstrzymaj się od jego mechanicznego usuwania. Najlepsze kosmetyki na trądzik to delikatne dermokosmetyki, które stopniowo leczą niedoskonałości.

Przebarwienia na twarzy w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka są bardzo narażone na przebarwienia skórne, również w obrębie twarzy. Na skutek hormonalnej burzy, melanina w skórze produkowana jest szybciej. Efektem jest ciążowa ostuda, czyli przebarwienia pojawiające się w okolicach podbródka oraz ust.

Przyszłe mamy powinny stosować ochronne kremy z filtrem UV oraz unikać eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych. Ostuda ciążowa jest bardzo trudna do usunięcia i często wymaga interwencji lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa.

Posłoneczne przebarwienia skóry

U każdej osoby, która nie stosuje kremów z filtrem UV, może dojść do pojawienia się przebarwień posłonecznych. Należy pamiętać, że promienie UV oddziałują negatywnie na głębokie partie skóry, wzmagając procesy starzeniowe, ale także zaburzając prawidłową produkcję melaniny. Opalenizna, do której dąży tak wiele osób, to tak naprawdę reakcja obronna przed nadmiarem słońca!

Co na przebarwienia? Najlepsze kosmetyki rozjaśniające

Jak usunąć przebarwienia na twarzy? Niezależnie od źródła przebarwień, możesz podjąć z nimi samodzielną walkę. Jeśli niedoskonałości jest niewiele i są niezbyt dużych rozmiarów, możesz usunąć je w domu. Poznaj najskuteczniejsze kosmetyki, które pozwolą ci cieszyć się skórą o jednolitym kolorycie.

Dobry krem na przebarwienia

Podstawą domowej walki z przebarwieniami jest krem wybielający przebarwienia. W jego składzie powinny znaleźć się substancje o działaniu antyoksydacyjnym, a więc m.in. witaminy A, C i E. W dobrym kremie na przebarwienia poszukuj również tyrozyny – jest to aminokwas, który reguluje wydzielanie melaniny w skórze.

Ciekawostką jest to, że kremy na przebarwienia mogą pomóc również w usuwaniu piegów. Nie każda kobieta jest z nich zadowolona; w takiej sytuacji rozjaśniające produkty mogą okazać się bardzo pomocne.

Kwasy kosmetyczne na przebarwienia

Co jeszcze stosować na przebarwienia na twarzy? W drogeriach internetowych znajdziesz wiele produktów z delikatnymi kwasami, które stopniowo złuszczają skórę, pobudzają ją do regeneracji oraz usuwają przebarwienia. Kwasy takie jak askorbinowy i migdałowy są bezpieczne w codziennym stosowaniu i gwarantują szybkie, zauważalne rezultaty. Zaopatrz się w tonik z kwasami i stosuj go raz dziennie, po wieczornym demakijażu.

Serum na przebarwienia

Skutecznym sposobem na przebarwienia okaże się odpowiednie serum. W nim również powinny znaleźć się kosmetyczne kwasy oraz witaminy A, C i E. Ponadto serum na przebarwienia może zawierać naturalne filtry chroniące cerę przed działaniem promieni UV.

Co na przebarwienia na twarzy? Pamiętaj o peelingu

Regularnie stosowane peelingi pozwolą stopniowo usuwać martwy naskórek i pobudzać skórę do odbudowy. W walce z przebarwieniami warto sięgać po peelingi enzymatyczne, zawierające naturalną papainę – enzym rozpuszczający komórki rogowe naskórka. Papaina działa nie tylko keratolitycznie, ale również rozjaśniająco.

Przeczytaj również: Najlepszy peeling enzymatyczny: ranking top 10

Wybielające maseczki na przebarwienia

Chcąc ujednolicić cerę i usunąć nieestetyczne plamy, raz w tygodniu stosuj maskę o działaniu rozjaśniającym. Szczególnie dobre efekty przyniosą ci maseczki w płachcie, które dzięki efektowi okluzji gwarantują lepsze wchłanianie składników aktywnych do skóry. Maski na tkaninie są uwielbianie przez Azjatki, które – jak wiadomo – są mistrzyniami w pielęgnacji jasnej cery.

Krem z filtrem do twarzy z przebarwieniami

W ramach profilaktyki przebarwień, stosuj kremy z filtrem UV. Sięgaj po nie nie tylko latem – przebarwienia na skórze mogą pojawić się w dowolnej porze roku! Krem ochronny z filtrem UV nie musi gwarantować bardzo wysokiej ochrony: w Polsce wystarczy stosować kosmetyki o SPF 30 lub 50. Na zagranicznych wyjazdach do ciepłych krajów sięgaj po mocniejszą ochronę na poziomie SPF 100.

Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy

Z plamami na twarzy możesz walczyć nie tylko za pomocą gotowych kosmetyków. Warto wykorzystać potencjał produktów, które każdy ma w swojej kuchni. Co może okazać się przydatne w zwalczaniu przebarwień?

Skórę z przebarwieniami warto przemywać domowym tonikiem z witaminą C. Przygotujesz go, mieszając ½ szklanki soku z cytryny z ½ szklanki wody. Przecieraj skórę w przebarwionych miejscach 2-3 razy dziennie. Przebarwienia na twarzy miejscowo możesz przemywać wodą utlenioną.

Z pewnością słyszałaś o rozjaśniającym działaniu zielonego ogórka. Przygotuj domową maseczkę na przebarwienia z użyciem tego warzywa. ½ ogórka należy obrać i zetrzeć na tarce z drobnymi oczkami. Ogórkową papkę wymieszaj z 1 łyżeczką jogurtu naturalnego, a następnie nałóż na twarz na 20 minut.

Sztuka kamuflażu: makijaż na przebarwienia

Zanim przebarwienia na twarzy znikną, możesz ukrywać je pod odpowiednim makijażem. Nie chodzi jednak o aplikację grubej warstwy podkładu, która da ci efekt nienaturalnej maski. Przebarwienia możesz zamaskować skutecznie, a zarazem subtelnie!

Czerwone przebarwienia na twarzy zamaluj zielonym korektorem. Choć wygląda nietypowo, działa cuda. Kolor zielony jest przeciwstawny do czerwonego, dlatego naniesiony na czerwone plamy nadaje im neutralny odcień. Przebarwienia w kolorze brunatnym zamaluj korektorem w odcieniu swojej skóry lub o jeden ton jaśniejszym. Sine przebarwienia pokryj korektorem zawierającym żółte tony.

Walka z przebarwieniami na twarzy może być długotrwała, jednak cierpliwość na pewno się opłaci. Stosuj rozjaśniające kosmetyki, domowe metody naturalne oraz odpowiedni maskujący makijaż. Pamiętaj również o ochronie przed przebarwieniami – jej podstawą jest dobry krem z filtrem UV.

Autorka: Joanna Stanuch