Data modyfikacji:

Talizmany i amulety: co przynosi szczęście?

Wielu zastanawia się, w jaki sposób przyciągnąć do siebie szczęście. Optymistyczne podejście do życia to podstawa. Jednak od wieków ludzie zastanawiali się, czy istnieją przedmioty, które przyciągną do nich łut szczęścia albo odsuną pecha. Co przynosi szczęście? Podpowiadamy. A nuż się sprawdzi.

Szczęście miały sprowadzać rozmaite amulety i talizmany. Tak naprawdę istnieje znacząca różnica między tymi dwoma przedmiotami. Amulet chroni przed złem, podczas gdy talizman sprawia, że jego właściciel „rośnie w siłę”.

Amulet spełniał więc funkcję ochronną, talizman – wspierającą. Dziś nazw tych używa się wymiennie. Bądź co bądź, zarówno ochrona przed złem, jak i wspieranie sił wiąże się przecież z przyciąganiem szczęścia.

Oprócz talizmanów i amuletów same symbole stanowić miały o dobrej passie ich właściciela. Niektóre także dziś przedstawiane są w określonych miejscach. Biżuteria z wygrawerowaną symboliką, jako noszona tuż przy ciele, ma za zadanie przekazywać jej właścicielowi właściwości, które niesie ze sobą ten znak. 

Jakie przedmioty przynoszą szczęście?

W różnych kulturach były to różne przedmioty lub różne ornamenty.

Czterolistna koniczyna

Według tradycji każdy listek koniczyny oznacza pewną wartość. Pierwszy to nadzieja, drugi – wiara, trzeci – miłość. Czwartym jest szczęście. Ponieważ czterolistna koniczyna to rzadko występująca w przyrodzie mutacja koniczyny pospolitej, zwykło się mawiać, że jej znalazca będzie mieć szczęście. W końcu znalazł okaz z listkiem, który szczęście przynosi.

Także dziś czterolistna koniczyna to jeden z najpopularniejszych symboli dobrej passy. Umieszczany na zawieszkach łańcuszków i bransoletek, ma przynosić szczęście tym, którzy trzymają go przy sobie. Koniczyna pojawia się też na gadżetach dziecięcych: poduszkach, maskotkach.

A jeśli ktoś wierzy, że los sprzyja tylko ludziom, którzy znajdują prawdziwą czterolistną koniczynę, niech nabędzie puszkę, w której wyhoduje prawdziwy czterolistny okaz.

Podkowa

Podkowa zawieszona w domu końcami do góry (przypomina wtedy literę „U”) jest od wieków uznawana za symbol pomyślności. Ponoć diabeł, w zamian za dobre podkucie swoich kopyt, obiecał nietykalność domostwom, na których ścianie wisiała podkowa.

Przekazy głoszą, że ludzie wierzyli, iż podkowy posiadają magiczną moc, ponieważ mylnie sądzili, że podkuwanie nie boli konia. Pamiętasz, co w „Weselu” Wyspiańskiego zrobiła Gospodyni ze złotą podkową zgubioną przez konia Wernyhory? Schowała ją do skrzyni. Szczęście nie miało być dane Polakom na tamten czas. 

Słoń z uniesioną trąbą

Kult słonia wywodzi się z hinduizmu. Bóg o głowie słonia, Genesha miał przynosić swoim wyznawcom szczęście i nowe możliwości. Po pierwszej wojnie światowej biały słoń (nawiązujący kolorem do słoni tajskich) stał się w USA popularnym bibelotem.

Wkrótce zaczęto uważać, że te i tylko te białe słoniki, których trąby skierowane są ku górze, przynoszą szczęście. Nie wiadomo, skąd ten sąd.

Najprawdopodobniej zostały tu połączone ze sobą różne informacje o szczęściu: Genesha – słoń przynoszący szczęście, biały słoń tajski jako coś wyjątkowego oraz uniesione końce przynoszącej szczęście podkowy. Warto zwrócić też uwagę na fakt, że w folklorze „góra” należy zazwyczaj do kręgów boskich, podczas gdy dół – demonicznych. 

Kot Maneki 

Neko - to popularna w Japonii, Chinach i Tajlandii figurka kotka o krótkim ogonku i podniesionej łapce. Kot ustawiony jest najczęściej przed lokalami usługowymi i gastronomicznymi.

Macha łapką, jakby przywoływał kogoś gestem. Uważa się, że zaprasza do lokalu ludzi, a wraz z nimi pieniądze i dobrobyt dla właściciela. Koty Maneki - Neko są coraz popularniejsze na całym świecie. Stawia się je także w prywatnych domach.

Ręka Fatimy (Chamsa)

To symbol szczęścia i opieki popularny przede wszystkim na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Podobno znany był już w Starożytnym Egipcie, jako boski symbol przywołujący duchy przodków, które miały opiekować się dzieckiem. W Izrealu znany jako „ręka Miriam” – jest również amuletem chroniącym przed złem. 

Łapacz snów

Jest amuletem wywodzącym się z Ameryki Północnej. To sieć wpisana w okrąg przyozdobiony piórami i paciorkami. Wisiał nad łóżkiem. Niektóre plemiona Indian wierzyły, że przewodzi jedynie dobre sny.

Amulety na szczęście – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele wisiorków z amuletami. Szczęście mają przynosić runy i symbole. Na pewno jest to nietuzinkowa biżuteria, która uzupełni niejedną stylizację. 

Ankh

Egipski amulet. Symbol życia. Sprzyjał zdrowiu i powodzeniu. Chronił w życiu doczesnym i wiecznym.

Triskel

To postęp i rywalizacja. Ma wspierać te dziedziny. 

Sowelo

Zapewnia sukces i powodzenie w osiąganiu celu. Wpływa na poczucie spełnienia. 

Tarcza Słońca

Słowiański amulet o działaniu ochronnym. Wzmacnia.

Szczęście chodzi własnymi drogami. Miło byłoby zapędzić je pod swój dach. Jedni wierzą, że przedmioty mogą skupiać energię. Inni traktują symbolikę szczęścia jako zabawę, pokłosie rodzimego folkloru. Od każdego zależy, w jaki sposób podchodzi do amuletów i talizmanów. Bo do tej pory nikt nie określił, jak jest naprawdę – nie mają tej mocy, czy mają tę moc?

Autorka: Barbara Szega